Napi Extra;EU;Cameron;Kaczynski;

London - Fotó: Peter Macdiarmid/Getty Images

- A lengyel "britek" megússzák a Cameron-szigorítást?

Sikeresnek ítélte David Cameronnal folytatott tárgyalásait Jaroslaw Kaczynski. 

A kormányzó Jog és Igazságosság (PIS) párt vezetője egy varsói hotelben találkozott a brit kormányfővel, s a megbeszélésekről távozva üdvözölte, hogy a már Nagy-Britanniában dolgozó lengyelekre nem vonatkoznak a Cameron reformtervében szereplő, a szociális juttatásokat érintő korlátozások. Kaczynski szerint "nagy előrehaladást" tettek a gyerekek után járó családi pótlék ügyében is.

Beata Szydlo még a kormányfői tárgyalások előtt tartott közös sajtóértekezletet David Cameronnal. A lengyel miniszterelnök hangsúlyozta: Lengyelország számára fontos, hogy Nagy-Britannia az Európai Unióban maradjon. Varsó "teljes egyetértéséről" biztosította Cameront az uniós versenyképesség javítását, a nemzeti parlamentek jogkörének növelését, az uniós bürokrácia csökkentését illető pontok tekintetében. Szydlo szerint ugyanakkor még keresni kell a kompromisszumot a Nagy-Britanniában dolgozó, mintegy egymillió lengyel munkavállaló jogainak védelmében, a részletek pontosításra szorulnak.

David Cameron Varsó mellett Koppenhágában is tárgyalt tegnap. Lars Lokke Rasmussen dán kormányfő támogatásáról biztosította a brit miniszterelnök reformtervét, "jogosnak és érthetőnek" nevezte a migránsok szociális juttatásait érintő "vészfék"-mechanizmus bevezetését.

Egy friss YouGov-felmérés szerint a britek 45 százaléka kilépne az EU-ból, 36 százalék a maradást támogatja, majd 20 százalék még nem döntött.

Jelentősen meggyengült az Iszlám Állam (IS) Irakban és Szíriában. A szélsőséges iszlamisták ugyanis 2014 óta harcosaik mintegy ötödét veszítették el a két országban.