hulladék;menekültek;Szíria;Damaszkusz;Pegida mozgalom;

2016-02-08 06:36:00

„Amerika szúrta el" - Terroristák kezébe kerülhet a hatalom

Minden nemzetközi szereplő számára másodlagos kérdés a tényleges béke megteremtése Szíriában, más érdekek mozgatják a harcszíntér szereplőit, vélekedik egy Katarban élő szíriai keresztény fiatalember. Damaszkuszban élő testvére szerint „az egész világ megbolondult”, terroristákat akarnak hatalomra juttatni Szíriában. Németországba menekült barátjuk állítja, a Közel-Keleten „Amerika szúrta el, s Európa szívja meg”. A fiúkat Skype-on értük utol.

Ali: Fegyver nélkül nem lenne háború

A genfi béketárgyalások előtt optimista hangvételű levelet kaptam Alitól. „Most tényleg felcsillant a remény Szíria számára, végre látható a szándék a politikai rendezésre”, írta a Katarban élő fiú. Szombaton már kevésbé volt derűlátó. „Színjáték az egész”, mondta keserűen. Szerinte az a baj, hogy a nemzetközi szereplők nem akarják beismerni, hogy elszúrták, hogy olyanokat fegyvereztek fel, akik nem demokratikus társadalmat, hanem sötét vallási diktatúrát akarnak. Ő nem Amerika ellenes, nem „gonosznak” tartja a washingtoni vezetést, mint a térség oly sok lakója, inkább csak naivnak, amely állandóan ugyanabba a csapdába esik bele – Afganisztánban, Irakban, Szíriában egyaránt.

Fegyver nélkül nem lenne háború, azok a fegyverek pedig, amivel a Daesh, az an-Nusztra meg az összes többi, „mérsékelt lázadó csoport” harcol Szíriába, Irakban, s most már Líbiában is, nem varázsütésre jelentek meg, hanem Amerika tudtával – és talán közreműködésével – Szaúd-Arábián és Törökországon keresztül érkeztek, állítja. Meggyőződése, hogy saját fegyverei ellen harcol a nyugati terrorellenes koalíció, de úgy tesz, mintha semmi felelőssége nem lenne ebben a kérdésben. „Nem könnyű mea culpazni, de enélkül nem fog menni. Félreállíthatják Aszadot, de akkor tudniuk kell, hogy ugyanúgy széthull az ország, mint Irak és Afganisztán a nyugati katonai beavatkozások után, s Szíriai is a bombák földje, a terrorizmus melegágya lesz hosszú távon is, mint Irak”, mondta.

Az orosz beavatkozás kapcsán is változott a véleménye az elmúlt hónapok során. Kezdetben remélte, hogy az orosz vadászgépek csodát tesznek majd, de mára már tudja, hogy illúzió volt. „Én anyai ágon európai vagyok, kiskoromtól sok nyarat töltöttem európai uniós országban, tudom mi a demokrácia. Azt is tudom, hogy Szíria nem volt az, de élhető hely volt. Oroszország sem demokrácia, Putyin sem demokrata. De ebben a háborúban igaza van, nem lehet a katonai fellépést a Daesh elleni harcra korlátozni, mert számtalan más terrorcsoport is jelen van. Ha a terrorizmust akarják legyőzni, akkor azok ellen is fel kell lépniük, akiknek ők adták a fegyvert a kezükbe.

Az orosz beavatkozásnak azért nincs gyors esélye, mert ők is elsősorban nagyhatalmi érdekeiket tartják szem előtt, fontosabb számukra az Amerikával való rivalizálás, és a török viszály, mint a szíriai rendezés. Minden szereplő, aki megjelent az iraki és szíriai légtérben váltig állítja, hogy a demokratikus értékek és elvek mentén döntött, de ez mese. Nagyhatalmi, regionális hatalmi érdekek csapnak össze a légterünkben és fogalmam sincs mi lesz ennek a vége”, vonja le a nem túl biztató következtetést Ali, hozzátéve, hogy ő azért nem csomagol ki teljesen Katarban, mert édesanyjától azt tanulta, „a remény hal meg utoljára”.

Dany: Az egész világ megbolondult

Dany magyarul is tud, s nyelvtudása karbantartásáért magyarul beszélünk és levelezünk. „Nem tudok egyetemre járni, mert a terroristák küldenek bombákat és rakétákat”, írta a tanévkezdés után. Ő a legfiatalabb a fiúk közül, ettől a tanévtől kezdte volna az egyetemet, ha az lehetséges lenne. De míg diák, nem hadköteles, reméli, mire ő is diplomához jut, nem kell a bátyját követnie külföldre. Dany édesanyjával 2012 decemberében már egyszer elmenekült Szíriából, de mivel édesapját és akkor egyetemista bátyját nem lehetett rávenni a távozásra, édesanyja a visszatérés mellett döntött 2013 augusztusában. Ők akkor azért menekültek el, mert 2012 őszén két merényletet ép bőrrel megúsztak, a Dany iskolájában egyet meghiúsítottak a biztonságiak, de a gyerek nem tudta kiheverni a traumát.

Rémálmai voltak, nem tudott szabadulni az „égett emberi hús szagától”, miután az utcájukban történt öngyilkos merénylet után végignézte hogyan szedik össze a cafatokba szaggatott emberi végtagokat. Sírva ment vissza hazájába, azóta beletörődött. A genfi béketárgyalások kudarca után csak annyit írt, „ezek mind megbolondultak, terroristákat akarnak hatalomra juttatni Szíriában”. Szombaton, a németországi Pegida tüntetés után arról érdeklődött, hogy vajon Michaelt érheti-e bántódás, merthogy ő „nagyon arabnak néz ki”. „Szívesen cserélnék vele fejet, itt én vagyok a kakukktojás, mindenki európainak hisz”, tette hozzá némi iróniával. Alihoz hasonlóan az ő bőröndje is csak félig van kicsomagolva. Már nem hisz benne, mégis reméli, előbb-utóbb kicsomagolhat. Búcsúzóul még elmondja, ő akkor indul útnak, ha győz a szíriai „arab tavasz”.

Erdogan meggondolta magát

Törökország kész menedéket nyújtani az aleppói offenzíva elől menekülő több tízezer civilnek - közölte szombaton Recep Tayyip Erdogan török államfő. Aleppót az oroszok által támogatott szír kormányerők ostromolják, múlt héten 35 ezer menekült érkezett a török határhoz a városból. Ankara eddig ezen a határszakaszon nem engedte át a szír menekülteket, de nemzetközi nyomásra úgy tűnik, ezúttal kivételt tesznek. Hogy mikor nyitják meg a határt az aleppói menekültek előtt, a török hatóságok egyelőre nem közölték.