Európai Parlament;keresztények;keresztényüldözések;Open Doors;Hetek folyóirat;

2016-02-08 06:31:00

Világméretekben erősödött a keresztények üldözése

A holland székhelyű Open Doors nemzetközi szervezet a napokban ismerteti az Európai Parlamentben és több európai ország nemzeti parlamentjében a keresztények 2016-os helyzetét, azt az ötvenes ranglistát, amely a keresztényüldözés különböző szintjeit mutatja az egyes országok esetében.

A Hetek folyóirat által is ismertetett jelentés elsődleges megállapítása az, hogy világméretekben erősödött a keresztények üldözése. A ranglista élén jelentős változások történtek, a negatív rangsorban visszacsúsztak olyan országok, mint Kína és Algéria, vagy például Nigéria, mindez, azonban nem azt jelenti, hogy ezekben az országokban javult volna a helyzet, hanem azt, hogy máshol még tovább romlott. A megvizsgált időszakban (2014. november 1-től 2015. október 31-ig) 7100 keresztény halt meg úgy, hogy haláluk oka bizonyított módon a keresztény mivoltuk volt, az ezt megelőző évben „csak” 4344 ilyen esetről szerzett tudomást az Open Doors. Ebbe a számba nem tartoznak bele a fegyveres konfliktusok áldozatai. 2015-ben 2406 templomot, keresztény gyülekezeti házat ért támadás, ami az előző évi esetek több mint kétszeresét jelenti.

Azokban az országokban, ahol jelen vannak az al-Kaidának és az Iszlám Államnak hűséget fogadó terrorszervezetek, a keresztények célpontnak számítanak. Tavaly is legtöbben Nigériában haltak meg keresztény hitükért (4028), továbbá a Közép-afrikai Köztársaságban (1269), a Kongói Demokratikus Köztársaságban (467), valamint Kenyában (2259). Aggasztó módon erősödött az államilag megtűrt vagy épp államilag indított keresztényüldözés is. Első helyen Észak-Korea áll e tekintetben, de soha nem látott mértékben erősödött a Pakisztánban élő 3,8 millió keresztény üldözése és romlott a volt szovjet muzulmán többségű tagköztársaságokban élők helyzete is.

Az Open Doors honlapján elérhető jelentés szerint az idei rangsor a következő: Észak Korea, Irak, Eritrea, Afganisztán, Szíria, Pakisztán, Szomália, Szudán, Irán, Líbia, Jemen, Nigéria, Maldív-szigetek, Szaúd-Arábia, Üzbegisztán, Kenya, India, Etiópia, Türkmenisztán, Vietnám, Katar, Egyiptom, Mianmar, Palesztin Területek, Brunei, Közép-Afrikai Köztársaság, Jordánia, Dzsibuti, Laosz, Malajzia, Tadzsikisztán, Tunézia, Kína, Azerbajdzsán, Bangladesh, Tanzánia, Algéria, Bhután, Comore-szigetek, Mexikó, Kuwait, Kazahsztán, Indonézia, Mali, Törökország, Kolumbia, Egyesült Arab Emirátusok, Bahrein, Niger, Omán.