Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke ugyanakkor azt mondta, az illegális migráció és a terrorveszélyhelyzet kezelésében Európában nincs meg a szükséges összefogás, miközben a szakma arra figyelmeztet, hogy növekvő terrorveszélyhelyzettel kell szembenézni. Ez alól szerinte Magyarország sem kivétel.
Az ülésről távozó ellenzéki képviselők, a bizottság szocialista elnöke Molnár Zsolt, a jobbikos Mirkóczki Ádám, az LMP-s Szél Bernadett, valamint Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció politikusa - aki szeretett volna részt venni a zárt ülésen, de a kormánypárti politikusok ezt nem szavazták meg - egybehangzóan azt mondták: az alaptörvény tervezett módosítását az eddig megismert formájában nem támogatják. A tervezet szerintük aránytalan intézkedéseket tartalmaz, túlságosan korlátozhatná a kormány a szabadságjogokat.
Molnár Zsolt hangsúlyozta: bár százszázalékos biztonságról sem a világon, sem Európában nem lehet beszélni, a szolgálatok beszámolója alapján nincs arra vonatkozó információ, hogy konkrétan, érdemben nőtt volna Magyarország terrorfenyegetettsége. Az MSZP-s képviselő szerint a kormányzat alaptörvény-módosítási koncepciója aránytalan, valójában nem is a terrorizmus ellen küzd. Kiemelte: semmi nem támasztja alá a demokratikus szabadságjogok olyan mértékű korlátozását, amelyet a terrorveszélyhelyzetről szóló tervezet tartalmaz.
Szél Bernadett, a testület LMP-s tagja azt hangsúlyozta, hogy mióta ez a helyzet kirobbant, mindössze egy ötpárti egyeztetést hívott össze a kormányzat. Elmondta: az LMP kezdeményezte, hogy az alaptörvény-módosításban érintett miniszterek is vegyenek részt a testület ülésén és indokolják meg azokat az intézkedéseket, amelyeket a koncepciójuk tartalmaz. Az LMP képviselője szerint miután a szolgálatok is arról számoltak be, hogy Magyarországon a terrorfenyegetettség nem emelkedett, ha a kormány ilyen "brutális jogosítványokat" akar, akkor a minisztereknek le kell ülniük egy asztalhoz az ellenzékkel.
Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció (DK) politikusa - aki bár nem tagja a testületnek, rendelkezik a szükséges átvilágítással - szeretett volna részt venni a nemzetbiztonsági bizottság keddi ülésén. Pár perc után azonban távozott, mivel "szokás szerint" a kormánypárti politikusok most sem szavazták meg, hogy részt vehessen az ülésen. A független országgyűlési képviselő ugyanakkor elmondta: az ülés kezdete előtt tudott konzultálni a biztonsági szolgálatok vezetőivel, akik elmondták: Magyarországon nem emelték a terrorkészültségi szintet, sem az országot, sem a magyar családokat nem fenyegeti közvetlen terrorveszély.
A DK szerint a jelenlegi jogszabályok - ha a kormány alkalmassá akarja őket tenni - alkalmasak a terrorizmus elleni küzdelemre. Az alkotmánymódosítási koncepció eddig megismert formájában nem a honvédségről, a magyar emberek biztonságáról szól, hanem arról, hogy Orbán Viktor a "birodalmi felhatalmazási törvényhez hasonló jogosítványokat akar szerezni" - fogalmazott. Ebben a DK nem lesz partner - jelentette ki Vadai Ágnes.