Műsormagazin;gyilkosság;rendőrnő;szolgálati fegyver;

2016-02-10 06:11:00

Furcsaságok a rendőri fegyvertartás körül

Nincs rendben a rendőrök fegyvertartási szabályozása. Az önvédelmi célra engedélyezett lőfegyverek számát a testületen belül is radikálisan csökkentenék – bár erre nincs jó szabály. Egy egyenruhás rendőrnő a napokban gyermekét, és magát is megölte, emiatt vizsgálat indult, miképpen tarthatta magánál fegyverét.

Belső vizsgálatot indított a BRFK főkapitánya, Bucsek Gábor a XVIII. Kerületi Rendőrkapitányságon, hogy kiderüljön, ki hibázott a kisfiával és magával is végző rendőrnő ügyében – adta hírül a Velvet.

A rendőrnő a múlt héten, egy XVIII. kerületi kertes házban követte el a gyilkosságot, majd végzett magával is. Szabadidőben volt, de szolgálati fegyverét használta. Ezt azonban csak külön engedéllyel tarthatják maguknál a rendőrök, ha nincsenek szolgálatban. Az engedélykérelmet az állományilletékes parancsnokhoz kell benyújtani, aki külön indoklás nélkül is elutasíthatja a kérést vagy visszavonhatja a már kiadott engedélyt.

A sajnálatos tragédia ismét felszínre hozta a rendőri fegyvertartás anomáliáit. Míg – ahogyan lapunk decemberben arról hírt adott - több rendőr is elcsodálkozott azon, hogy lejáró fegyverengedélyével kapcsolatban az illetékesektől azt a nem hivatalos szóbeli tájékoztatást kapta: nem hosszabbítják azt meg. Mint lapunknak elmondták, azt javasolták nekik, ne is kérjék. Természetesen nem minden rendőr tart önvédelmi fegyvert, de elmondható, hogy éppen azok kértek, és kaptak erre engedélyt, akik a bűnüldözés „sűrűjében” dolgoznak a mindennapokban.

A kormány állítólag azt szeretné, ha jelentősen csökkenne a magánkézben lévő éles lőfegyverek száma, ám erről jogszabályi intézkedést nem hoztak. Az engedély elbírálásakor, a kötelező mérlegelés alapján azonban könnyen elutasítható a kérelem.

A rendőrök esetében ez furcsa anomáliákhoz is vezethet. A hivatásos állomány számára ugyanis – egészen ritka kivételektől, és főleg a bűnügyi állomány egyes tagjaitól eltekintve - nem megengedett a szolgálati fegyver hazavitele. (Úgy tudjuk, a gyilkos anya körzeti megbízott volt.) Szabadidejében viszont a rendőr köteles „szolgálatba helyezni magát”, ha jogsértést, bűncselekményt észlel - ez fegyver híján kockázatos lehet. A bűnügyesek, különösen a speciális területeken dolgozók gyakran adnak úgynevezett „otthonülős” szolgálatot, azaz riasztáskor lakásukról indulnak bevetésre.

Feltettük kérdéseinket az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) sajtószolgálatának is. Több mint egy hónap elteltével válaszoltak. Eszerint nem igaz az, hogy alapesetben nem hosszabbítják meg a rendőrök önvédelmi fegyvertartási engedélyeit. Azonban a jogszabályok alapján az önvédelmi célú rövid lőfegyver megszerzésének és tartásának engedélyezése a megyei rendőr-főkapitányságok, Budapesten a Budapesti Rendőr-főkapitányság hatáskörébe tartozik. Az engedély öt évig hatályos, és kérelemre alkalmanként további öt évre meghosszabbítható, „ha az engedély kiadására vonatkozó feltételek – azok ismételt vizsgálata alapján – biztosítottak, és a kérelmező az engedély meghosszabbítását legalább harminc nappal a hatályossága lejártát megelőzően kérelmezi. Ha a hatóság megállapítja, hogy a fenyegetettség megszűnt, az engedély nem kerül meghosszabbításra.” A „fenyegetettség” azonban gumikategória, és tételesen nincs is körülírva a jogszabályokban.

Az említett tragédia nyilván akkor sem lett volna elkerülhető, ha elkövetője szabályosan tartja magánál szolgálati – vagy önvédelmi - fegyverét, hiszen aki ilyen cselekményre szánja el magát, nem mérlegeli, mi szabályos, mi nem. A bűncselekményt akár szolgálatban is elkövetheti – véli forrásunk.

A statisztikák szerint egyébként szándékos bűncselekményt az engedélyes fegyvereknek csak töredék százalékával követnek el. Rendőrségivel szinte soha. A lövés általi halálesetek döntő többsége pedig legális fegyverrel elkövetett öngyilkosság.