Washington;nézettség;Ankara;

- Washington és Ankara civakodása

Berendelték a török külügyminisztériumba az Egyesült Államok Törökországba akkreditált nagykövetét, John Basst. Ankarát az bőszítette fel, hogy az amerikai külügyminisztérium szóvivője, John Kirby hétfőn úgy nyilatkozott, Törökországgal ellentétben Washington nem tarja terrorszervezetnek a szíriai PYD-t, amely egyébként az országban az Iszlám Állam (IS) ellen harcol.

 A PYD a Kurd Munkáspárt (PKK) szíriai testvérszerve. Utóbbit viszont nemcsak Törökország, hanem az Egyesült Államok és az Európai Unió is felvette terrorlistájára. Kirby azt is elmondta, hogy a PYD harcosai azok közé tartoznak, akik a leghatékonyabban lépnek fel az IS-szel szemben. Az Egyesült Államok ezért további támogatásban részesíti a kurd milicistákat. Ankara ezzel kapcsolatos véleményére utalva azt közölte, a NATO tagjai sem érthetnek egyet mindenben.

John Bass nagykövet megerősítette, hogy berendelték az ankarai külügyminisztériumba. Washington és Ankara között már hónapok óta vita van a kurdok szerepéről a szíriai polgárháborúban. Recep Tayyip Erdogan török elnök múlt héten meglehetősen rossz néven vette azt is, hogy az amerikai különmegbízott, Brett McGurk múlt héten a szíriai Kobanében járt, abban a városban, amelyet a kurd YPG milicisták tartanak ellenőrzésük alatt. Erdogan „terroristáknak” nevezte a kurd harcosokat. Mevlüt Cavusoglu külügyminiszter pedig kedden, budapesti látogatásán kijelentette: az Egyesült Államoknak döntenie kell, kiket választanak partnernek, „minket, vagy a terroristákat?”

Ideiglenesen feloldották a bolgár határátkelőknél létesített blokádot a görög gazdák. Azt követően oldották fel a zárlatot átmeneti jelleggel, hogy megegyeztek velük abban: néhány órára átengedik a határokon veszteglő kamionokat és gépkocsikat – közölte Ivajlo Moszkovszki bolgár közlekedési miniszter. A Kulata-Pomacson-i határátkelőn megindulhattak a kamionok Görögországba – közölte a szófiai média.