korrupció;Toni Kroos;Gareth Bale;Football Leaks;Real Marid;

2016-02-11 06:54:00

Korrupció a fociban

Riadalommal fogadták a foci világában, hogy a labdarúgással foglalkozó portugál kiszivárogtató honlap, a Football Leaks a világ egy sor ismert játékosának titkos szerződését közölte, köztük a Real Marid két sztárjáét, a walesi Gareth Bale-ét, illetve a német Toni Kroosét. Az oldal lerántja a leplet a menedzserek sötét játszmáiról is. Az oldal azt akarja elérni, hogy a fociban, a pénzügyeket illetően nagyobb átláthatóság legyen.

A világban igen nagy visszhangot keltett néhány éve a WikiLeaks oldala, amely az Egyesült Államok külképviseleteinek nem éppen a nyilvánosságnak szánt dokumentumait közölte. A Football Leaks is ezen az elven jött létre, a honlapon azonban kizárólag a labdarúgás visszásságairól kívánják lerántani a leplet. Ez az oldal tette közhírré első ízben azt az információt, amely szerint Gareth Bale ára valójában magasabb volt Cristiano Ronaldóénál. 2013 augusztusában, a szerződés megkötése után ugyan azt közölték, hogy a walesi „csak” 91 millió euróba került, a portugál honlap által közölt fakszimile azonban egyértelműen cáfolja ezt az állítást. Ára még a 100 millió eurót is meghaladta, egészen pontosan 100 759 418 euróba került.

A szerződésből azonban egy másik visszásság is kiderült. A megállapodás 15. pontja kimondta, hogy hivatalosan, a nyilvánosság előtt azt közlik majd: Bale 78 171 930 fontba került, ami akkor körülbelül 91,5 milliónak felelt meg. Ez a paragrafus nyíltan arról szólt, hogy a megállapodás többi részét el kell hallgatni. Érdekes részletek derültek ki a spanyol bajnokság legpontosabban passzoló játékosa, Toni Kroos szerződéséről is. A németek világbajnoka 2014 nyarán került a Bayern Münchentől a Real Madridhoz.

A szerződés szerint Kroos olyan összeget kap a madridiaknál, amely a Bayernnél szóba sem jöhetett volna. Az első évben 11,3 millió eurót kapott, ezt követően 10,9 milliót garantáltak neki évente a 2019-2020-ban lejáró szerződésében. Amennyiben az Aranylabdára jelölnék, ezt további 1,8 millió euróval fejelnék meg. Bérét azonban nem havonta, hanem félévente utalják át, az elsőt minden esztendőben, január 10-én, a másodikat július 10-én. Amennyiben szerződése lejárta előtt akarna eligazolni, új klubjának 300 millió eurót (!) kellene a Real Madrid kasszájába fizetni.

Nagy kérdés, hogyan szerezte meg ezeket a titkos dokumentumokat a kiszivárogtató platform, s egyáltalán, miért közölték ezeket az adatokat. A honlap üzemeltetői azt állították, több különböző forrásuk is van. „A portugál átigazolási piacon is számos kérdéses játékosmozgás történik. Azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy feltárjuk ezeket a visszásságokat – mondta el a portál létrehozója a Der Spiegelnek egy email interjúban. – Minél több dokumentumra teszünk szert, s elemzünk, annál világosabbá válik számunkra, hogy mennyire átláthatatlan az egész futballipar” – tette hozzá.

A közzétett dokumentumok annyira felkavarták a foci állóvizét, hogy a portál üzemeltetői nem kívánják felfedni kilétüket. „Meg kellett állapítanunk, hogy néhány nagyon komoly ellenfelet szereztünk magunknak. Ezért nem áruljuk el, kik vagyunk, hiszen védenünk kell magunkat – fejtette ki az illető a német lap internetes kiadásában. – A szerződések, kisbetűs részek, a tanácsadók honoráriumai, ez mind tabutéma a labdarúgásban. A sportnak nyílt vitára lenne szüksége, hogy ne titok lengje be” – fejtette ki. A portál alapítója szerint a profi labdarúgás a korrupció, a pénzmosás és az adócsalás melegágya lett.

A Spiegelhez a honlap által eljuttatott információkból kiderül, hogy egy holland menedzser panamai számlákon helyezte el az átigazolásért kapott összeget, amit aztán bécsi és londoni pénzintézetekben helyezett el. Ez esetben felmerül az adócsalás alapos gyanúja. A portál már komoly eredményeket is fel tudott mutatni. A holland első osztályú Twente Enschede együttesénél feltárta, hogy öt játékos átigazolásának jogait egy sportügynökségnek adta el. Csakhogy a FIFA 2015 eleje óta tiltja ezen jogok továbbítását egy harmadik szereplőnek. Ezért a klubot három évre kizárták a nemzetközi kupákból.