Egy héten belül szeretnék elérni „az ellenségeskedés beszüntetését” Szíriában a nagyhatalmak, s azonnal megkezdődik a humanitárius segély eljuttatása a legnehezebb helyzetben lévő településekre – jelentette be péntekre virradóra John Kerry az éjszakába nyúló müncheni tárgyalásokat követően.
Az amerikai diplomácia vezetője az orosz kollégájával Szergej Lavrovval és Staffan de Misturával, az ENSZ szíriai különmegbízottjával tartott közös sajtóértekezleten elismerte, hogy ez „ambíciózus cél”, s nagyon nehéz lesz megvalósítani. Kerry nem is használta a „tűzszünet” kifejezést. A Szíriát támogató nemzetközi csoport és Oroszország tárgyalásain született megállapodás értelmében a fegyvernyugvás nem vonatkozna a Szíriában harcoló terrorista szervezetekre, így az Iszlám Államra és az al-Nuszra Frontra. A szíriai kormányerők offenzívája tegnap is folytatódott Aleppónál, orosz légitámogatással, s a világszervezet már a hét elején riadóztatott, hogy a városban humanitárius katasztrófa fenyeget. Kerry a nehézségeket említve utalt is arra, hogy az orosz légicsapások elsősorban a Nyugat által támogatott mérsékelt lázadó erőket, s nem annyira az IS állásait veszik célba. Akárcsak Kerry, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is úgy vélte, hogy ez csak egy potenciális lehetőség a tűzszünetre. Philip Hammond brit külügyminiszter úgy nyilatkozott, csak az orosz bombázások leállítása esetén van esély valódi fegyvernyugvásra. Hasonlóan vélekedett Mevlüt Cavusoglu, a török diplomácia vezetője is. Néhány diplomata a BBC jelentése szerint kétségeit hangoztatta, szerintük a tűzszüneti megállapodás „kevesebbet ér, mint a papír, amire leírták”. Az ENSZ menekültügyi illetékesei ugyanakkor bizakodóak, szeretnék kihasználni a lehetőséget, hogy valóban újabb segélyeket juttassanak be a szíriai lakosságnak. Staffan de Mistura reményét fejezte ki, hogy a tűzszünet nyomán február 25-én folytatódhatnak az éppencsak elkezdődött, de el is halasztott genfi béketárgyalások. A különmegbízott február 17-én tájékoztatja majd az ENSZ BT-t a szíriai helyzetről.
Az egyezséget John Kerry amerikai, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, illetve Staff an de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja jelentette be Münchenben.FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ALEXANDRA BREIER
Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője üdvözölte a hat óra hosszat tartó tárgyalások nyomán született megállapodást, s jelezte, az EU az ENSZ-szel karöltve dolgozik azon, hogy azonnal indulhassanak a humanitárius segélyszállítmányok.
A mérsékelt szíriai ellenzék óvatos optimizmussal fogadta a müncheni megállapodás hírét, s kevéssé bíznak benne, hogy Oroszország valóban kész a légicsapások fokozatos leállítására. Isszam al-Reisz, a jordán határ közelében harcoló Déli Front szóvivője szerint mindaddig kételkednek, ameddig Oroszország válogatás nélkül támad minden lázadó erőt. "Cselekvésre várunk, már nem hiszünk az üres szavaknak" - üzente Twitteren a szóvivő.
Indokolt az óvatosság, hiszen Bassár al-Aszad szíriai elnök az AFP-nek még csütörtökön adott exkluzív interjújában nem mutatott készséget a tűzszünetre. Azt hangsúlyozta, hogy a szíriai kormányhadsereg célja az egész ország visszafoglalása, ez azonban nagyon sokáig elhúzódhat, s súlyos áldozatokkal jár majd. Aszad visszautasította a ENSZ vádjait, cáfolta, hogy a kormányerők háborús jogsértéseket követnek el.
Dmitrij Medvegyev, aki idén részt vesz a müncheni fórumon, a Handelsblatt német lapnak nyilatkozva óvott attól, hogy szárazföldi csapatokat vessenek be Szíriában. Az orosz kormányfő, akit egy esetleges szaúdi beavatkozásról kérdeztek, óva intette Washingtont és Rijádot egyaránt, úgy fogalmazott: "egy szárazföldi offenzíva véget nem érő háborúba sodorná a világot". Lavrov orosz külügyminiszter tegnap, a müncheni fórum margóján tárgyalt a szaúdi diplomácia vezetőjével, Adel al-Jubeirrel.