gyógyszertárak;Zlinszky János;ügyeletes patika;Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége;

Indokolatlan terhet ró a patikákra az éjszakai ügyelet FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Átszabják az ügyeletet

Járási alapon szerveződhet jövő évtől a gyógyszertári ügyelet, így összesen 100-125 ügyeletes patika működne országszerte. A rendelet elfogadása tavaszra várható. A magánkézben lévő gyógyszertárak és az állam között azonban még tárgyalások folynak arról, hogy ki finanszírozza az ügyeletes gyógyszertárakat.

Járási alapon szerveződhet jövő évtől a gyógyszertári ügyelet – jelentette be Zlinszky János, a Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) alelnöke az M1 aktuális csatornán. Zlinszky elmondása alapján egy átlátható és jól szervezett ügyeletet hoznának létre állandó és készenléti gyógyszertárakkal. Ezeket az adott terület lakosság száma alapján határoznák meg, a 15 ezer fős, vagy annál kisebb településeket összevonnák. Az elképzelések szerint így 100-125 ügyeletes patika működne, ez elegendő lehetne az országos lefedettséghez.

A leendő változtatásokat a lapunk által megkérdezett Marjai Tamás a HGYSZ szakmai igazgatója szerint az indokolja, hogy a jelenleg működő ügyeleti rendszer gyakorlatilag ad hoc módon szerveződik. Az állami patikák magánkézbe adásakor a szokásjog szerint alakult. Nincs pontosan meghatározva, hogy mely településeken és milyen szintű szolgáltatást kell biztosítani a rendes nyitvatartási idő után. Így fordulhat elő, hogy vannak olyan települések, ahol a kelleténél lényegesen több, más helyeken pedig egyetlen ilyen patika sem működik.

Az ügyeletes és készenléti (a vásárló hívása után a patikusnak 30 percen belül ki kell szolgálnia őt) gyógyszertárak száma ezért nem ismert, csupán az tudható, hogy összesen 309 településen érhető el hosszabb-rövidebb ideig valamilyen szintű szolgáltatás. Mivel az ügyelet finanszírozását jelenleg a gyógyszertárnak kell biztosítania, a legtöbb településen és járásban nem egy gyógyszertár vállalja az ügyeleti szolgálatot, hanem váltásban több.

- A jelenlegi éjszakai gyógyszertári ügyelet fenntartása ebben a formában teljességgel felesleges, a ma már vállalkozásként működő patikák ezzel csak veszteséget termelnek – nyilatkozta lapunknak Schmidt Jenő a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. Az ellátás járási szintre emelésével azonban nem ért egyet. - Én inkább más irányba mennék: a patikusoknak nem kellene éjszakázniuk, hiszen ez számukra nagyon megerőltető. Ez amúgy nem is indokolt, hiszen ha valakinek sürgős egészségügyi gondja akad éjszaka, akkor az orvosi ügyelethez fordul, vagy a sürgősségi betegellátást választja. Hogy éjszaka váltsa ki a gyógyszerét valaki, azt egyáltalán nem gondolom életszerűnek. Ennél sokkal jobb megoldás lehetne a betegek számára, ha a gyógyszertárak hétvégén is nyitva lennének - tette hozzá az elnök.

A tavaszra várható ügyeleti rendszert szabályozó rendelet elfogadása. A magánkézben lévő gyógyszertárak és az állam között azonban még tárgyalások folynak arról, hogy ki finanszírozza az ügyeletes gyógyszertárakat. - Az ügyelet finanszírozásának kérdése még nem rendezett – ismerte el a megbízott országos tisztifőgyógyszerész Horváth-Hutás Tamás az InfoRádiónak. "Hogy a jövőben ez milyen technikájú lesz, ki folyósítja, és mely költségnemnek mely fedezetrészét térítik, erre nem tudok több információt adni jelenleg" - közölte Horváth-Hutás.

- A jelenlegi jogrendszerben a gyógyszertári ügyelet nem közfeladat és nem az alapellátás része. Ha az állam mégis fontos közfeladatnak tartja a gyógyszertári ügyelet fenntartását, akkor annak finanszírozásában részt kell vállalnia – mondta Mikola Bálint a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke a magangyogyszereszek.hu-nak.

A számok tükrében
ÁNTSZ és a HGYSZ adatai
* 2322 közforgalmú gyógyszertár közül 805 gyógyszertár tart ügyeletet 222 településen.  
* A 175 vidéki járás közül összesen 152-ben van valamilyen szintű ügyeleti ellátás.
* Az ügyelettel nem rendelkező 23 járásban csaknem 480 000-en élnek.
MOSZ felmérés
* 2329 gyógyszertárból 832 patika ügyel, ebből naponta effektíve 156 ügyel.
* Budapest I., II., VII., VIII., IX., XV., XXII., és XXIII. kerületeiben nincs ügyeletes patika,
*458 ezer embert hagyva „ellátatlanul”.



Két út egy-egy szakasza vált járhatatlanná árvíz, illetve vízátfolyás miatt hétfő délutánra Borsod-Abaúj-Zemplén megyében - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt.