oktatás;kormány;tanársztrájk;Pedagógusok Sztrájkbizottsága;

2016-02-16 06:00:00

Sztrájkra készülnek a pedagógusok

A kormány lépésére vár a hétvégi, tízezres tüntetést szervező Pedagógusok Sztrájkbizottsága, amely már egy országos tanársztrájk megszervezéséhez is elkezdte az előkészületeket. Jelezték: nem engednek abból, hogy átfogó, a rendszer alapjait újragondoló változtatásokra van szükség a közoktatásban. A kormány és maga a miniszterelnök közben továbbra is azt kommunikálja, a tanárok magasabb bérekért tüntetnek - ezt azonban saját belső levelezésük is cáfolta.

Bohócok, pofátlanok, összeesküvők

Pofátlannak nevezte a tüntető tanárokat Pósán László. A Fidesz oktatáspolitikusa úgy véli, követeléseikkel újabb 18 százalékos béremelést akarnak kicsikarni a pedagógusok, holott már most is bérrendezés zajlik. Hangsúlyozta: a követelések terhei az adófizetőket terhelnék. Továbbra is rejtély, honnan veszi a kormányzat, hogy a tanárok újabb béremelésért demonstrálnak. A szakszervezetek szerint a kormány csúsztat és félretájékoztat, hiszen a tüntetésekkel nem magasabb béreket, hanem a becsődölt orbáni oktatáspolitika leállítását, a teljes közoktatási rendszer újragondolását sürgetik.

Az Orbán-kormány intézkedéseivel elégedetlen és hangos tömegek lejáratása, mocskolása jól bejáratott Fidesz-KDNP-s kommunikációs taktika, ha szakmai érvekkel nem tudnak előhozakodni a problémás ügyekben, jöhet a gúnyolódás. Klinghammer István - aki 2013 februárjától 2014 júniusáig volt a második Orbán-kormány felsőoktatási államtitkára - a Magyar Nemzetnek adott interjújában azt nyilatkozta: "kinyílik a bicska a zsebében" a pedagógusok 25 pontos követeléseitől, és "pipa lesz", amikor azt nézi a tévében, hogy "borotválatlan, kócos, kockás inges tanári kar grasszál."

Megvolt a véleménye az elégedetlenkedőkről Hoffmann Rózsa ex-köznevelési államtitkárnak is, aki még 2010-ben, amikor valóban az alacsony pedagógusbérekről folyt a vita, ostobának és bohócnak nevezte azokat a tanárokat, akik radikális béremelést követeltek - holott erre korábban épp maga tett ígéretet.

A pálmát Orbán Viktor miniszterelnök viszi, aki szerint a tanártüntetések mögött különböző háttérhatalmak munkálkodnak, merthogy az nem életszerű, hogy az oktatási rendszer lezüllesztése ellen ilyen sokan szót emelnek, amikor a korábban beígért és részben teljesített béremelésekkel igyekeztek befogni a pedagógustársadalom száját.

De nemcsak a tanárokat irányítják gyíkemberek, hanem szinte mindenkit, aki nem ért egyet a kormány politikájával. Emlékezetes: a miniszterelnök szerint a civilek "külföldiek által fizetett politikai aktivisták", a menekültválság mögött az európai baloldal és az amerikai demokraták állnak, a menekülteket segítő Migration Aid szervezetet Soros György pénzeli (ahogy állítólag a tüntető pedagógusokat is). Sokat mond Orbán tavalyi, a Bibó-kollégiumban elhangzott megjegyzése is, mely szerint "ha kint állok a mezőn egy nagy karddal a kezemben, és rám jönnek hárman, akkor nem moralizálok, nem okoskodom, egy feladat van, hogy azt a hármat le kell kaszabolni."

Ezzel az emberrel kellene most a pedagógusoknak szakmai alapokon nyugvó tárgyalássorozatok keretében egyeztetni, egyezségre jutni.

Die Presse: a tanártüntetés veszélyes a kormány számára
A semmiből jött Orbán-ellenes felkelés címmel írt a hétvégi budapesti pedagógustüntetésről a Die Presse című osztrák lap hétfői száma, amelyet az MTI szemlézett. A lap szerint a csalódott tanárok "csatornaszerűen összegyűjtik a polgárok felgyülemlett dühét", és a tüntetés "hirtelen veszélyes lett a kormány számára". Az utóbbi másfél év legjelentősebb kormányellenes tüntetése volt a szombati - jegyezte meg a cikkíró, hozzátéve, hogy az átlagosnak induló pedagógusdemonstráció igazi tiltakozáshullámot váltott ki. A menekültválság miatt a kormány számára ugyan kedvezőek a közvélemény-kutatási adatok, a Fidesz támogatottsága jóval 50 százalék fölött mozog, ám az elégedetlenség hirtelen láthatóvá vált - állapította meg a szerző. Úgy vélte, hogy a Klik ugyan "bürokratikus szörny", azonban a túlzott központosítás vádja a kormány, a hatalom és a közigazgatás centralizációjáról is szól.

Béremelés: önmaguknak mondanak ellent

"Ahányszor ma valaki ellenzéki tüntetést kezd, akkor azzal kezdi, hogy önöktől elhatárolódik. Nem akarnak a mai ellenzéki pártokkal, leginkább az MSZP-vel egy platformra kerülni. Ez mégiscsak jelent valamit! Ez ítéletalkotás arról a munkáról, amit önök nyolc év alatt a kormányban műveltek" - üzente Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a szocialista frakciónak, miután Tóbiás József, az MSZP frakcióvezetője pénzügyi és jogi garanciákat követelt a közoktatásban. Orbán nyilatkozatával ugyanakkor ellentmond annak a kormány-propagandának, mely szerint a tanárok tüntetéseit a "bukott baloldal" pártjai és képviselőik szervezik.

A kormányzat maga cáfolta meg azt is, hogy a tanárok elsősorban újabb béremelést akarnak kicsikarni a tüntetésekkel. Mint ismert, a múlt héten Lázár János kancelláriaminiszter 20 százalékos fizetésemelést olvasott ki a Pedagógusok Sztrájkbizottságának követeléslistájából, Pósán László, a Fidesz oktatáspolitikusa pedig 18 százalékos emelésről beszélt. De Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője is azt nyilatkozta hétfőn a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, hogy a pedagógusok esetében a rendszerváltás óta legnagyobb béremelést hajtották végre, úgyhogy most nyugodjanak le, mert másoknak is kell adni.

A hétvégén azonban nyilvánosságra került egy levél Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter szignójával, amelyben a két hete lezajlott köznevelési konzultációk eredményeit összegzik. A levélből kiderült, hogy a minisztérium 198 tankerületből 2207 intézmény részéről összesen 4538 véleményt és kritikát kapott a köznevelési rendszer működésével kapcsolatban, a leggyakrabban megfogalmazott problémák pedig

- a tanulói óraszám és tananyag (194 említés)

- a pedagógusok óraszámának csökkentése (188 említés)

- az intézmények önálló gazdálkodási joga (176 említés)

- a pedagógusminősítési rendszer hibái (175 említés)

- az oktató és nevelő munkához szükséges mindennapi eszközök és anyagok nem megfelelő biztosítása (175 említés) voltak.

A bérek további emeléséről szó sem esett. Ahogy az a tiltakozó tanárok követelései között sem jelenik meg.