Bernd Storck
Kínos baki történt szombat este az Újpest–Videoton NB I-es mérkőzést megelőzően. Bernd Storck, a magyar válogatott szövetségi kapitánya és segítője, Andreas Möller szerette volna a helyszínen megtekinteni a találkozót, ám a lelátóra nem jutott fel, pedig érvényes jeggyel és parkolási engedéllyel rendelkezett. Az Újpest belső vizsgálatot rendelt el az ügyben, a térfigyelő kamerák felvételei alapján kiderült, a Szusza Ferenc Stadion bejáratánál szolgálatot teljesítő rendező követett el mulasztást, mivel nem találta a kapitány autójának rendszámát a nála lévő listán. Az ügy részletes kivizsgálása még tart, a lila-fehér klub igyekszik megtalálni a konkrét felelősöket.
Diego Maradona
A legnagyobb legendákkal is előfordul, hogy nem engedik be egy-egy mérkőzésre. Diego Maradona a 2014-es riói labdarúgó-világbajnokságon szerette volna megnézni az Argentína–Bosznia-Hercegovina találkozót a Maracana-stadionban, ám kétórányi várakozás után sem engedték be a létesítménybe. Az argentin klasszis egyéves kisfiával, a Messi-mezbe öltözött Diego Fernandóval nézte volna meg az összecsapást, de hiába bizonygatta, hogy ő az "isteni" Maradona, ez nem hatotta meg a biztonsági őröket. A világbajnok az egyik televíziós csatornán keresztül akkreditáltatta magát az összecsapásra, ám állítólag hiba csúszott a szervezésbe, ezért nem kapott belépési engedélyt. Az egyetlen jó hír a volt szövetségi kapitány számára, hogy legalább 2-1-re nyert Argentína. A találkozó második félidejét egyébként szállodai szobájában, a tv előtt tekintette meg...
Ferencvárosi szurkolók
Nem úgy van az, hogy a fradisták oda mennek, ahova akarnak… FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM
Több felvonása is volt a Fradi-szurkolók kontra vénaszkenner ügynek. A kemény mag és a Kubatov Gábor klubelnök közti ellentétek azonban nem álltak meg az ország határainál. Amikor a Ferencváros tavaly júliusban lejátszotta a szarajevói visszavágót az Európa-liga selejtezőjében a Zeljeznicar ellen, egy sor fradista kísérte el az együttest a kalandos útra. Bár a szurkolók érvényes belépőt szereztek, a Fradimob.hu akkori jelentése szerint mégsem engedték be őket a stadionba, mert a klub első embere így döntött. Az együttes már korábban figyelmeztette a renitens drukkereket arra, hogy az FTC-n keresztül vásárolt érvényes belépő nélkül senki se induljon útnak. Magyarán a meccsre csak a szurkolói kártyával rendelkezők válthattak jegyet.
Tavaly augusztusban aztán a Videoton elleni meccsre először jutottak be a vénaszkennert bojkottáló szurkolók a székesfehérvári találkozóra, jelentések szerint azonban a beléptetésnél nem mindennapi események játszódtak le. Az FTC és a Videoton szurkolói csoportjai a hétvégi meccs előtt megegyeztek, hogy egymás mellett drukkolják végig a rangadót, így a ferencvárosiak olyan szektorokba vehettek jegyet a segítségükkel, ahol a hazai szurkolók foglaltak helyet. A két klub vezetése igyekezett megakadályozni ezt, mondván, biztonsági kockázatot jelent, ha a két rivális tábor egymás mellett foglal helyet, így a biztonsági szolgálat úgy próbálta kiszűrni a fradistákat, hogy a jeggyel rendelkező, de budapesti születésűeket egész egyszerűen nem engedte be.
Mivel a sporttörvény értelmében csak névre szóló jegyeket lehetett váltani, akadt olyan Videoton-drukker is, aki éppen a pesti lakcíme miatt nem jutott be a stadionba – írta akkor az index.hu. Aztán a biztonsági szolgálat vezetője szerinte kaphatott egy olyan értesítést, hogy a kialakult káoszt és az esetleges nagyobb botrányt elkerülendő, mindenkit engedjen be. Szemtanúnk szerint ekkor már a jegyeket sem vizsgálták át, sőt az addig még klub hovatartozást eltitkoló, fővárosi drukkerek között is egyre többnél kerültek elő a Fradi-mezek, vagy sálak.
Pécsi zűrök
Tavaly októberben Matyi Dezső, a PMFC labdarúgócsapatának korábbi tulajdonosa és emberei többször is megpróbáltak bejutni a pécsi Stadion utcai sporttelepre, de az üzemeltető PSN Zrt. nem engedte be őket. Az is kiderült, hogy tízmillió forintot is meghaladó közüzemi tartozások miatt a város módosítani akarja a korábban megkötött vételi szerződést – számolt be akkor az esetről a Bama.hu. Az ügy után rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze Őri László, Pécs sportért felelős alpolgármestere, s úgy fogalmazott, nem érti, mit keresett Magyi Dezső biztonsági embereivel a klubháznál.
„Az épület tulajdonosa a város, az üzemeltetője pedig a PSN Zrt. Egyikünk sem érti Matyi szándékait, amellyel kapcsolatban ő sem mondott semmi érdemlegeset nekünk. Kijelenthetem, hogy a város a pécsiek érdekeit szem előtt tartva megvédi a stadiont” – mondta. Matyi Dezső ezt követően nem kívánt válaszolni arra, hogy be akart-e jutni a stadionba, illetve elismeri-e, hogy tetemes közüzemi tartozást halmozott fel a PMFC-nél.
Slovan-drukkerek kitiltva
Hasonló esetek nemcsak Magyarországon, külföldön is történtek, így 2013 szeptemberében Szlovákiában, amikor a magyarok által lakott régióban nem igazán kedvelt pozsonyi Slovan volt az ellenfél. A Dunaszerdahelyi DAC vezetői a rendőrséggel együtt biztonsági okokból olyan határozatot hoztak, hogy lezárják a teljes vendégszektort
Clemens Westerhof
A holland tréner volt az első, akinek sikerült kijuttatnia a nigériai sasokat a világbajnokságra, méghozzá 1994-ben. 1989-1994 között volt a nyugat-afrikai ország nemzeti tizenegyének szövetségi kapitánya, s nagy tisztelet övezte. 2015-ben azonban nem engedték be a már 74 éve szakembert az egyik nigériai stadionba, pedig egy holland televízió stábjával kívánt megtekinteni egy találkozót. A szervezők azzal indokolták a döntést, hogy külön engedélyt kellett volna szereznie az abujai, fővárosi hatóságoktól. Westerhof szégyenteljesnek nevezte az eljárást. Mint mondta, a stáb csak meg akarta örökíteni azokat a helyszíneket, ahol egykor sikert sikerre halmozott.
Iráni nők
Iránban úgy tartják, illetlenség nőket engedni a sporteseményekre, ahol férfi akkal vegyülnének el FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES
Az említettekkel szemben teljesen más természetű a következő eset. Iránban ugyan a nők körében is rendkívül népszerű a labdarúgás, a gyengébbik nem képviselői azonban nemkívánatos személyeknek minősülnek a lelátókon. Erről egy az 1979-es iszlám forradalom idején hozott rendelkezés gondoskodik, amely szerint illetlenség nőket engedni a stadionokba, mert férfiakkal vegyülnének el. S ki tudja, mi történne. Bár a tilalom sokáig inkább csak a focimeccsekre volt érvényes, később más sporteseményekre is kiterjesztették. Sőt, a nyilvános helyeken, kávézókban, éttermekben sem nézhetnek másokkal együtt mérkőzéseket. Egy brit-iráni diák, Ghoncheh Ghavami, aki 2014 júniusában egy röplabda mérkőzésre akart bejutni, de nem engedték be, tiltakozott a döntés ellen, amiért egy éves börtönbüntetéssel sújtották.