Orbán Viktor;Putyin;Vlagyimir Putyin;Paks II.;

2016-02-17 14:09:00

Orbán elismerte: a magyar gazdaság működésképtelen Oroszország nélkül

Magyarország az európai-orosz és a magyar-orosz kapcsolatok normalizálásában érdekelt - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán, amikor Vlagyimir Putyin fogadta őt Moszkva melletti novo-ogarjovói rezidenciáján. Az orosz elnök elégedettségét fejezte ki az orosz-magyar kapcsolatok minőségéről szólva. A tárgyalások után tartott sajtótájékoztató ugyanebben a lelkesen barátságos hangnemben zajlott. És hát kiderült: Oroszország kész maradéktalanul teljesíteni a paksi bővítés kapcsán vállalt kötelezettségeit.

A szűkkörű megbeszélés első, sajtónyilvános perceiben a magyar kormányfő megköszönte az orosz elnöknek azokat az erőfeszítéseket, amelyeket "a nehéz időszakban is tett az orosz-magyar barátság érdekében". Talán szerénytelenül hangzik, de azt mondhatjuk, hogy ami jó a kapcsolatunkban, arról mi tehetünk, ami nem jó, arról pedig nem - fogalmazott Orbán Viktor. Vlagyimir Putyin napra pontosan egy évvel ezelőtti budapesti látogatására utalva kiemelte, hogy a tavaly asztalra tett ügyekben sok előrehaladás történt. Majd azt kívánta, hogy a magyar-orosz együttműködés továbbra is baráti maradjon. Vlagyimir Putyin a magyar kormányfőt üdvözölve elégedettségét fejezte ki az orosz-magyar kapcsolatok minőségével kapcsolatban. Az orosz elnök ugyanakkor megjegyezte, hogy csökkent a két ország közötti kereskedelmi forgalom. Elégedettek vagyunk az ismert problémák és a kereskedelmi forgalom csökkenése ellenére, elégedettek vagyunk a kapcsolatok jellegével - jellemezte a helyzetet Putyin, aki  Magyarországot hazája régi és megbízható partnerének nevezte.

A megbeszélés ezt követően zárt körben folytatódott. 

Szakértők előzetesen jelezték: Putyin igencsak nehéz tárgyalópartner hírében áll, és  ült el, az orosz fél által kezdeményezett találkozón több kényes kérdés napirendre kerülhet. A Kreml persze hivatalosan csupán annyit közölt: a kétoldalú együttműködés erősítésének lehetőségeit, így többek között közös energetikai projekteket vitat meg az orosz elnök a magyar miniszterelnökkel. 

És éppen az, vagyis az energetikai projekt volt  a találkozó után tartott közös sajtótájékoztató egyik fő témája is. Az orosz elnök bejelentette: 2019 végéig meghosszabbították az orosz földgáz magyarországi szállításáról szóló hosszú távú szerződéseket. Putyin azt is közölte, hogy az energetikai együttműködés prioritás marad a kétoldalú kapcsolatokban. 

Az egykori kommunista vezetők találkozásait idézte a sajtótájékoztató
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtótájékoztatója az egykori kommunista vezetők találkozásait idézte, a magyar kormányfő pedig egyértelművé tette, nem érdekelt az Európai Unió jövőjében. Ara-Kovács Attila, a DK külügyi kabinetjének vezetője közölte: a magyar miniszterelnök mindent megtett az EU szétveréséért, megtagadott mindenfajta közös értéket, alapelvet és együttműködést. Orbán Viktor sutba dobta" Magyarország energiafüggetlenségét, és saját népe előtt titkolózva kötött atomszerződést, orosz gigahitellel eladósítva a magyarokat. 

Orbán Viktor szavai szerint az év közepén nem lehetséges az Oroszországgal szembeni európai uniós szankciók automatikus meghosszabbítása, arról nyílt vitát kell folytatni. A miniszterelnök megítélése szerint az Európai Uniónak és Oroszországnak minél előbb meg kell találni a gazdasági együttműködés lehetőségét, ellenkező esetben lemarad a világgazdasági versenyben. Orbán ezúttal sem hagyta ki a szokásos EU-bírálatát, mint mondta: az unió növekedése lassú, ezért nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy ne működjön együtt mindenkivel, aki dinamizálhatná a gazdaságát.

De mindez, és a kulturális együttműködés fontossága, majd újra és többször is a jó viszony hangsúlyozása, csak afféle ráhangolódás volt csak a bejelentésre, miszerint:  a paksi bővítés, az Oroszországgal kötött együttműködés az évszázad üzlete - ezt Orbán Viktor jelentette ki. Az erről szóló nemzetközi vitákat Magyarország indokolatlannak tartja, mivel a két ország a '60-as évek óta működik együtt ezen a téren, és nem tett mást a két fél, mint ezeket meghosszabbította - tette hozzá, majd kijelentette: köszönettel tartozunk Oroszországnak, hogy készen állt ennek meghosszabbítására. Sőt. Jó orosz-magyar gazdasági kapcsolatok nélkül a magyar gazdaság és a magyar ipar működésképtelen - kötötte Orbán Viktor Magyarországot ismét egy képzeletbeli zsinórral Oroszországhoz, tette ezt az a politikus, aki épp e képzeletbeli zsinór hajdani elszakítását vindikálta magáénak, és alapozta meg ezzel nimbuszát, legalábbis egy bizonyos körben. ( Az oroszokat hazaküldő beszéd  a Hősök terén, Nagy Imre és mártírtársai temetésén hangzott el 1989 június 16-án) 

Vlagyimir Putyin pedig közölte: Oroszország kész maradéktalanul teljesíteni a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatban vállalt kötelezettségeit.

Együtt: a bejelentések nem indokoltak ilyen magas szintű találkozót
Az Együtt - a Korszakváltók Pártja szerint Orbán Viktor moszkvai látogatására nem volt semmi szükség, a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón elhangzott bejelentések nem indokoltak ilyen magas szintű találkozót. Szelényi Zsuzsanna szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, különösen kényelmetlen, hogy a magyar kormányfő egy kulcsfontosságú EU-s tanácskozás előtt az orosz elnökkel egyeztet. A politikus szerint semmi nem indokolja, hogy Magyarország úgy bővítse a kapcsolatait a putyini Oroszországgal, hogy az tovább növelje az orosz jelenlétet Magyarországon.

 

LMP: a paksi szerződés felmondása lett volna Magyarország érdeke
A paksi atomerőmű-beruházás szerződésének felmondása lett volna Magyarország érdeke Orbán Viktor kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdai találkozóján - közölte az ellenzéki párt szóvivője budapesti sajtótájékoztatóján. Gál József  károsnak nevezte a paksi projektet, mondván: az atomenergiának a megújuló energiák és a korszerűsítés az alternatívája. A földgázszállítási szerződések meghosszabbítására vonatkozóan azt mondta: a kormányfő kegyelemajándékkal tér vissza, de ez sem az emberek energiabiztonságát, sem Magyarország energiafüggetlenségét nem növeli. Értékelése szerint a szerződések megerősítése helyett is szigetelésre kellene költeni, anélkül ugyanis orosz gázzal fogjuk fűteni a magyar utcákat. Az LMP-s politikus megjegyezte: az EU eddig sosem köszönte meg Orbán Viktornak, amikor segédkezni próbált valamiben, Vlagyimir Putyin viszont szerinte egyenesen hálás neki, amiből le lehet vonni a következtetést, hogy a kabinet merre kormányozza Magyarországot.

 

MSZP: reméljük, a magyar kormányfő "nem pártutasításokért ment Moszkvába
Az MSZP azt várta volna, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatón világosan és egyértelműen mondja ki, Magyarország megbízható és elkötelezett tagja a NATO-nak és az EU-nak - reagált a moszkvai találkozóra a szocialisták frakcióvezető-helyettese. Harangozó Tamás sajtótájékoztatóján azt mondta, véleményük szerint különös jelentősége van a találkozó időzítésének, és az MSZP reméli, hogy egy nappal a brüsszeli uniós csúcs előtt a magyar kormányfő nem pártutasításokért érkezett Moszkvába. A politikus úgy fogalmazott: a magyar és az orosz nép barátsága, a két ország gazdasági kapcsolatainak fellendítése valóban fontos ügy. A ruszkik haza kirohanása illetve egy korábbi miniszterelnöknek az orosz féllel való energetikai tárgyalásának a lehazaárulózása miatt Orbán Viktornak is személyes felelőssége van abban, hogy a két ország politikai és gazdasági kapcsolatai az elmúlt évtizedekben mélypontra zuhantak- közölte a szocialista politikus, hozzátéve: a  sajtótájékoztatón semmit nem tudtak meg, azon kívül, hogy mintegy 120 fiatal mehet az orosz birodalomba tanulni. Az MSZP kíváncsi lenne arra, hogy a zárt ajtók mögött valójában miről szólt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök moszkvai megbeszélése és hogy a sajtótájékoztatón Orbán Viktor miért volt szemmel láthatóan rendkívül ideges és zavart állapotban.