Skócia;EU-tagság;

- Skócia mindenképp maradna az EU-ban

Skócia első minisztere, Nicola Sturgeon kijelentette: „az Európai Unió nem tökéletes intézmény, de minden körülmények között jobb számunkra, ha bennmaradunk, mint ha kilépünk. A függetlenségpárti Skót Nemzeti Párt vezetője már korábban közölte, hogy a Brexit nyomán azonnal népszavazást tartanának, és kikiáltanák Skócia függetlenségét. Ideálisnak azt látná, ha Skócia független államként lenne az EU tagja.

Sturgeon bírálta a brit kormányfő időpontválasztását, mivel a skót parlamenti választási és a népszavazási kampány így átfedi egymást. A skót voksolás másfél hónappal előzi meg a június 23-ra meghirdetett brit népszavazást. A skótok május 5-én járulnak az urnákhoz, hogy megválasszák a skót helyi törvényhozás 129 képviselőjét. Ez lesz az ötödik alkalom, hogy 1999, a parlament felállítása óta helyi voksolást tartanak. Az SNP toronymagasan vezet. A felmérések egyébként azt mutatják, hogy Skóciában magasabb az EU-tagság támogatottsága, mint a brit szigetországban általában. A skótok jelentős támogatást kapnak, haszonélvezői az uniós tagságnak. A következő öt évben csak a Skóciának járó agrártámogatások 33 millió fontot tesznek ki, s többszáz millió fontra számíthatnak a strukturális alapokból.

A szíriai válságról tárgyalt tegnap telefonon Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője az amerikai külügyminiszterrel, John Kerryvel. Véleményt cseréltek a múlt heti Szíria-konferencián elfogadott intézkedések bevezetéséről, megvitatták az ellenségeskedések leállítását célzó diplomáciai kezdeményezéseket, s a humanitárius segély eljuttatását segítő munkacsoport felállítását.