Angela Merkel;

2016-02-22 10:15:00

Merkel visszatér

Bár Angela Merkel továbbra sincs könnyű helyzetben, s a március 13-i tartományi választásra készülő helyi CDU-tartományi vezetők is fordulatot követeltek menekültpolitikájában, a kereszténydemokraták népszerűségének esése a jelek szerint megállt, s egyáltalán nem biztos, hogy a német kancellárt le kell írni. A Sonntagstrend felmérése szerint a CDU/CSU 35 százalékon áll, a szociáldemokrata SPD változatlanul 24 százalékon, a szélsőséges Alternatíva (AfD) pedig a harmadik legerősebb tömörülés 12 százalékkal. A Balpárt a Zöldekhez hasonlóan egy-egy százalékot javult, így mindkét pártra tíz százaléknyian voksolnának. A felmérés szerint a liberális FDP egy százalékot vesztett népszerűségéből, így nem kerülne be a törvényhozásba.

Matthias Jung politológus, közvéleménykutatási szakértő az adatok alapján úgy látja, a kancellárnak reális az esélye arra, hogy túlélje a jelenlegi nehéz politikai időszakot, s népszerűsége is elinduljon felfelé a lejtőn. „Nem látom azt, ez miért ne következhetne be” – nyilatkozta a Wahlen kutatintézet szakértője a ZDF-nek. Úgy véli, a menekültválság alakulása is arra utal, hogy Merkel kikerül a jelenlegi nehéz helyzetből. Utalt arra, hogy rosszabb megítélését a társadalmat megosztó menekültpolitikája eredményezte, amellyel a lakosság fele sem értett egyet. Ugyanakkor a társadalom szemében Merkel sosem keltette bukott politikus képét, a népszerűségesés egy folyamat eredménye volt.

A szakértő ugyanakkor utalt arra, hogy hasonló folyamat már a 2009-2013 közötti időszakban is lejátszódott. „Két évvel a választási győzelme előtt még rosszabb volt a megítélése a mostaninál is” – emlékeztetett Jung. Utalt arra, hogy hasonló nehézségeken elődeinek, Gerhard Schrödernek és Helmut Kohlnak is szembesülnie kellett, 2002-ben, illetve 1994-ben. Mindkettőjük népszerűsége annyira visszaesett, hogy már-már elképzelhetetlennek látszott visszatérésül is. Mint mondta, ilyen a politikusok népszerűsége, egyszer fenn, egyszer lenn, s a különbségek időnként rendkívül jelentősek lehetnek.

Az SPD azzal vádolja a CDU elnökhelyettesét, Julia Klöcknert, hogy megkérdőjelezi Angela Merkel európai szerepét. A párt ezt annak kapcsán jelentette ki, hogy Klöckner, valamint a baden-württembergi tartományi listavezető, Guido Wolf Ausztriához hasonlóan napi menekültkontingensek bevezetését követeli. Sigmar Gabriel pártelnök szerint „Klöckner asszony ezzel Berlin tárgyalási pozícióit, illetve a kancellár tekintélyét gyengíti”.

A Spiegelben úgy vélte, a kontingensek bevezetése csak zsákutcába vezetne, s semmilyen könnyítést sem jelentene. Gabriel hitet tett Merkel eddigi menekültpolitikája mellett. „Elengedhetetlen a határok küldő védelme, valamint Törökország segítsége az embercsempészek elleni harcban – emelte ki. – A különutas politikára sincs szükség, amit a közép-európaiaktól, vagy Ausztriától láthatunk” – tette hozzá. „Akinek ilyen helyettese van, már ellenségekre sincs szüksége” – hangoztatta az SPD főtitkára, Katarina Barley.