PDSZ;köznevelési kerekasztal;

2016-02-22 16:09:00

Mendrey kiszáll - A PDSZ nem tárgyal a köznevelési kerekasztalon

Mint emlékezetes a Balog Zoltán humánminiszter által életre hívott közoktatási kerekasztal első, február 9-i ülésére a Gallóné vezette PSZ nem, de a PDSZ megjelent, az elnök képviseletével, sőt az ülés végeztével Mendrey László még viszonylag optimistán értékelt, mint fogalmazott akkor: a megbeszélés fő érdeme, hogy a legkényesebb kérdésben sem volt kategorikus "nem" válasz.

Nos, a  Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elnöke ma azt közölte, hogy az érdekképviselet  nem vesz részt a kormány által szervezett köznevelési kerekasztal tárgyalásain.

A PDSZ XII. kongresszusa után megtartott sajtótájékoztatón Mendrey László hangsúlyozta: a szervezet nem tartja legitimnek a köznevelési kerekasztalt, mivel annak munkájában túlnyomó többségben kormánytól függő, kormány közeli szervezetek vesznek részt. Hozzátette: a PDSZ nem kíván díszellenzékként jelen lenni a tárgyalásokon.

A közlemény bővebben nem taglalja az elutasítás okát, ám vélhetőleg ebben szerepe lehet azoknak, a pedagógusokat nagyon durván  megbántó szavaknak is, amelyek a kancelláriaminiszteri ajkakat hagyták el a legutóbbi kormányinfón. A gyorsgondolkodású miniszter a már beharangozott demonstráció kapcsán azt találta mondani: nem tisztességes gyerekekkel zsarolni a kormányt.

Nagy a baj, ha Lázár János nem érti a pedagógusok elégedetlenségének okát, és valóban nem látja, hogy a tiltakozók nem magukért, hanem a gyerekekért, a közoktatásért, az ország jövőjéért demonstrálnak - reagált akkor a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.

A mai tájékoztatón Mendrey László szólt arról is, nem lát más megoldást arra, hogy a kormány észhez térjen, mint a sztrájkot. A hatékony sztrájk érdekében szükséges legalább a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a PDSZ együttműködése, ezért a kongresszus ismételten megfogalmazott egy felhívást, hogy nyissák össze a PSZ, illetve a PDSZ sztrájkbizottságát, továbbá azt kérik a PSZ-től, mondja fel a 2013. évi sztrájkbizottsági megállapodást és az abban foglalt moratóriumot, amely szerint ameddig tárgyalnak a kormánnyal, addig nem hirdetnek sztrájkot.