háttérintézmények;bürokráciacsökkentés;

- Háttérintézmények megszüntetéséről döntöttek

A tegnapi kormányülésen dönthettek 17 szervezet július 1-től történő megszüntetéséről - írta az Index. 

Ezek feladatai jogutódlással minisztériumokhoz és kormányhivatalokhoz kerülnének: Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ, Közszolgálati Személyzetfejlesztési Főigazgatóság, Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala, HM Védelmi Hivatal, HM Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal, HM Hatósági Hivatal, HM Társadalmi Kapcsolatok Hivatala, Igazságügyi Hivatal, Türr István Képző és Kutató Intézet, Család-, Ifjúság- és Népesedéspolitikai Intézet, Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ, Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség, Balassi Intézet, Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ, Közlekedésbiztonsági Szervezet, Nemzeti Közlekedési Hatóság, Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. Az előterjesztésben nem szereplő intézményekről későbbi döntenek. 

A lap úgy tudja, hogy ezzel párhuzamosan kialakult azoknak a központi hivataloknak és háttérintézményeknek a köre is, amik önállóan működhetnek tovább: Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, Kincstári Jogügyi Igazgatóság, Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal, Országos Meteorológiai Szolgálat, HM Védelemgazdasági Hivatal, Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet, Magyar Államkincstár, Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság, Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség.

További 9 olyan intézmény is van egy listán, amelynél a megszüntetés után a jogutód nem minisztérium, hanem más szerv lesz: Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont, HM Beszerzési Hivatal, BM Nemzetközi Oktatási Központ, Országos Vízügyi Főigazgatóság, Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet, Nemzeti Művelődési Intézet, Herman Ottó Intézet, Külügyi és Külgazdasági Intézet, Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet.

Sokat romlott az alapvető emberi jogok érvényesülésének globális helyzete tavaly. Az Amnesty International 2015-ről látleletet adó jelentése szerint a világ számos kormánya arcátlanul megszegte a nemzetközi egyezményeket, és szánt szándékkal aláássa az emberi jogok védelmére létrehozott intézményeket. A szervezet főtitkára, Salil Shetty arra figyelmeztetett, hogy "nem csak az emberi jogaink vannak veszélyben, hanem az ezeket védelmező törvények és az intézményrendszer is", a magyarországi állapotokról pedig Jeney Orsolya, az AI hazai igazgatója fogalmazott úgy: "van miért szégyenkezni".