Obama;Kuba;

- Külföldre utazhat hét kubai ellenzéki

A kubai kormány hét ellenzékinek adott egyszeri kiutazási engedélyt, gesztusképpen Barack Obama március 21-22-re tervezett kubai látogatása előtt. Négy másik ellenzékitől ugyanakkor megtagadták az útlevelet, jelentették be Havannában. Az Obama-kormányzat kubai nyitását bírálók nehezményezték, hogy a demokrata elnök szinte semmit nem kért a diplomácia kapcsolatok helyreállítása fejében, írta tudósításában a Reuters. 

Raúl Castro és Barack Obama 2014 decemberi közös bejelentésekor 53 ellenzékit helyeztek szabadlábra, de azóta újrakezdődtek a letartóztatások. A kubai emberi jogi és nemzeti megbékélési bizottság szerint havonta mintegy 700 embert vesznek időlegesen őrizetbe politikai okokból.

A hét ellenzékit, akik óvadék ellenében kerültek szabadlábra, behívatták a belügyminisztériumba, s közölték: azzal a feltétellel hagyhatják el az országot, ha visszatérésük után letöltik büntetésüket. Obama kubai látogatásának programja szerint ellenzékiekkel is találkozik majd Havannában, az évek óta betegeskedő volt államfővel, Fidel Castróval azonban nem.



Öt év elteltével a tokiói elektromos művek, a TEPCO vezetése elismerte: annak idején két hónapos késéssel jelentették be csupán, hogy a Fukusima Daiicsi nukleáris erőmű több reaktormagja is leolvadt. A 2011. március 11-i földrengés és szökőár nyomán bekövetkezett nukleáris balesetről hetekig félrevezető információkat tett közzé az energiaszolgáltató cég, noha elvileg köteles lett volna a lehető leghamarabb tájékoztatni a közvéleményt, hogy megkezdhessék a veszélyeztetett lakosság kiköltöztetését – jelentette a BBC. Szakértők szerint, mivel a reaktor hűtőrendszere leállt, a második védvonalat, az akkumulátorokat pedig a cunami használhatatlanná tette, ezért a reaktorokban a természeti katasztrófát követően órákon belül megindult a leolvadás.