A tét nagy volt, annak ellenére, hogy a perzsa parlamentnek nincs döntő szava politikai kérdésekben – a választóknak szimbolikusan arról kellett dönteniük, hogy nyit-e az iszlám köztársaság a világ felé, él-e a tavalyi nemzetközi atomegyezmény és a szankciók feloldása révén megnyíló lehetőségekkel vagy megőrzi több évtizedes elszigeteltségét. A pénteki voksoláson a Hasszan Rohani köztársasági elnök nevével fémjelzett reformer irányzat mérkőzött meg a Legfelsőbb Vezető, Ali Hamenei mögé felsorakozó konzervatívokkal. A parlamenti voksolás első eredményei ma estére várhatók, a Szakértők Gyűlésének összetétele két fordulós választáson alakul majd ki.
Miután legutóbb, a 2012-es parlamenti választást a reformerek bojkottálták, most arra buzdították híveiket, hogy minél nagyobb számban éljenek szavazati jogukkal. Az ajatollah, aki tegnap reggel Teheránban a reggeli órákban voksolt, ugyancsak részvételre ösztönző beszédet mondott, úgy nyilatkozott, hogy akinek fontos Irán méltósága és nagysága, annak voksolnia kell. „Ábrándítsuk ki ellenségeinket!” buzdította híveit Hamenei, s azt kérte tőlük, hogy „ésszel és nyitott szemmel” éljenek szavazati jogukkal.
Iránban kettős választást tartottak, a négy évente megújuló parlament mellett a nyolc évente választott vallástudósok testületére, a Szakértők Gyűlésére is voksolhattak. Ez a fórum választja meg a Legfelsőbb Vezetőt, az ajatollahot, ha az már nem tudja ellátni feladatát. Hamenei 77 éves, elemzők szerint a most összeálló Szakértők Gyűlésének összetétele azért is fontos, mert ez a testület dönthet úgy, hogy új vallási vezetőre van szükség, mert a hivatalban lévő már nem tudja ellátni feladatát.
A reformisták azt remélik, hogy növelhetik befolyásukat mindkét intézményben. Győzelmük esetén megnövekednek Rohani elnök újraválasztási esélyei is 2017-ben. Az államfő pillanatnyilag az iráni nyitás és az aláírt atomalku garanciája.