Wayne Rooney, Bastian Schweinsteiger, Luke Shaw, Phil Jones, Matteo Darmian, Marouane Fellaini, Ashley Young, Cameron Borthwick-Jackson, Anthony Martial. Ez a felsorolás – egy kapussal kiegészülve - akár a Manchester United kezdőcsapata is lehetne, ám nem erről van szó. Az említett játékosok sérüléssel bajlódnak. Louis van Gaal, a vörös ördögök vezetőedzője a Midtjylland elleni Európa-liga visszavágóra nem tudott megfelelő létszámot nevezni, így eggyel kevesebben ültek a kispadon, ugyanis Martial a bemelegítésnél térdhajlító-izom sérülést szenvedett. Más kérdés, hogy a helyére beálló, majd két gólig jutó Marcus Rashford kiválóan pótolta a francia támadót, s egycsapásra a United-szurkolók kedvence lett. A fiatal csatár a hétvégén az Arsenal ellen is duplázott.
De nemcsak az angol rekordbajnoknál küzdenek sérülésekkel. Cristiano Ronaldo, a Real Madrid sztárja az Atlético ellen elveszített városi rangadó után fakadt ki, s élesen bírálta a többi játékos fizikai állapotát. A háromszoros aranylabdás klasszis azt kifogásolta, hogy Pepe, Gareth Bale, Karim Benzema és Marcelo is különféle problémákkal bajlódik, ami érzékenyen érinti a királyi gárdát.
„Háromféle hullám sújthatja a klubokat – kezdte a Népszavának dr. Kator Miklós kondicionáló sportszakorvos. – Az egyik, amely szinte minden sportolónál előfordul, a kisebb-nagyobb sérülés. Ez előre kiszámíthatatlan folyamat, s a klubok számolnak is vele. A második, hogy túlterhelik a játékosokat. Ennek két változata lehet: a fizikai és a mentális. A harmadik pedig, amikor védtelen vagy, mert az ellenfél okozza a sérülésedet. Szerencsétlen esetben mindhárom tényező egyszerre hat, ekkor fordulnak elő a súlyosabb problémák.”
A szakember szerint megoldás csak a túlterhelésre van. Azon klubok, melyeknél sorozatterhelést kapnak a játékosok, úgynevezett sérülésmegelőző gyakorlatokat alkalmaznak. Az ilyen tréningeket folyamatosan alkalmazzák az egyesületek, s alig van „igazi” edzés, ugyanis a bajnokság, hazai és nemzetközi kupa miatt szinte csak mérkőzések és regenerációs tréningek szerepelnek a programban.
A sorozatos sérülések miatt február elején a Győr női kézilabdacsapata is bejelentette, fokozott figyelmet fordít a problémák felderítésére. „A stáb elsősorban a megelőzésre és a regenerációra fordít kiemelt figyelmet, ennek fényében megkezdte a közös munkát egy erőnléttel, prevencióval és regenerációval foglalkozó szakemberrel. Ennek eredményeképpen a bemelegítésbe és az edzésmunkába is új elemek kerülnek – állt a közleményben. – Tervben van a konditerem gépparkjának modernizálása is, továbbá a klub speciális eszközökkel megkezdi a játékosok napi szintű állapotfelmérését, amely képes megmutatni a sportoló aktuális terhelhetőségét. A sérüléseket további tényezők is képesek befolyásolni, úgymint a táplálkozás, vitaminok, életmód és a psziché. Ezen témákról a megfelelő szakemberekkel szintén folyik a konzultáció.”
A kétszeres BL-győztes klubnál a térdsérülések okozzák a legnagyobb problémát. Az előző szezonban Orbán Adrienn, Eduarda Amorim, Jelena Grubisic, az idei bajnokságban pedig előbb Tóth Gabriella, majd a decemberi vb-n Tomori Zsuzsanna keresztszalagja szakadt el, míg Görbicz Anitának részlegesen sérült a szalagja a dániai vb-n. Januárban Bódi Bernadett dőlt ki, majd Kovacsics Anikó szenvedett izomrostszakadást, Planéta Szimonettának pedig a porca sérült meg a térdében. Februárban újabb győri került a maródiak listájára, Korsós Dorina elülső keresztszalagja szakadt el. Egy sérüléshullám azonban nemcsak belső, hanem külső körülményekkel is magyarázható, például a Rába-partiak esetében a talajjal.
„A nemzetközi meccseket sztenderd talajon kell játszani, így egy cég készíti a borítást. Sportorvosként érzékelhető volt, hogy aki nem ehhez a talajhoz szokott, annál gyakoribbak voltak a sérülések. Mivel kötelező egységes borításon játszani egy dolgot tehet a klub: olyan sérülésmegelőző gyakorlatokat kell végezni, ami kivédi a pálya mellékhatásait” – mondta Kator, majd hozzátette, az alkat is nagyon sokat számít. – Tomori Zsuzsanna például erős fizikumú játékos, s ellene is keményebben védekeznek. Akkor van nagy baj - mint ahogy láthattuk a dániai világbajnokságon –, ha két ilyen sportoló találkozik. Görbicz Anitánál más okozta a sérülést. A Győr csapatkapitányának a genetikai fazonja hormonálisan átalakult a szülés miatt. Valószínűsíthető, hogy Görbicz és a környezete sem számolt ezzel a változással, s vélhetően a szalagok és az egész támasztó rendszer más állapotban volt, mint mielőtt anyai örömök elé nézett volna a sportoló.”
A kondicionáló sportszakorvos a gyógyszerek káros hatásairól is szót ejtett. Mint mondta: három nap influenza két hét munkáját dobja a „kukába”. Az antibiotikumokat és a gyulladáscsökkentőket sem szabad túlzásba vinni, ugyanis ez súlyos egészségügyi kockázatokkal járhat, akár hirtelen szívmegállást is okozhat.