pályázat;ELTE;tehetséggondozás;fiatal írók;

2016-03-07 06:46:00

Gács Anna: az intézmény büdös

Zsúfolásig megtelt az ELTE bölcsészkarának terme péntek délután fiatal írókkal és irodalombarátokkal azon a nyilvános vitán, amelyet a Fiatal Írók Közleménye című, január végi dokumentum aláírói kezdeményeztek. A témát az adta, hogy a kormányhatározattal létrehozott Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Zrt. (KMTG) meghirdette első pályázatait.

A kerekasztal beszélgetés fő kérdése: mi értelme volt létrehozni az új tehetséggondozót, hogyan került mögé 150 millió forintos támogatás, és milyen jövő vár a fiatal írókra. A vita bő három órán át folyt, és érződött, hogy a hallgatóságot felháborította az új tehetséggondozó létrehozása. Míg a pódiumon a meghívottak vitáztak, a közönség soraiból gyakran hangosan kommentálták a diskurzust.

Az első körben a tehetséggondozásról esett szó. A beszélgetésen a KMTG irodalmi-szakmai vezetője, Orbán János Dénes, valamint a József Attila Kör, a Fiatal Írók Szervezete, a Műút Szöveggyár, a Hévíz folyóirat, a Sárvári Diákírótábor, valamint a Pázmány Egyetem kreatív írás képzése képviseltette magát. Bár a vitázók eleinte a tehetséggondozás gyakorlatáról beszéltek, hamar Orbán János Dénesre és a KMTG mögött álló komoly anyagi fedezetre terelődött a szó. A Fiatal Írók Szövetségétől Varga Betti kifejtette, hogy mindaz szép dolog, ha a fiatalok jelentős összegeket kapnak, de hogy az írószervezetek bevonása nélkül születik meg egy ilyen szervezet, az olyan, mintha az írószervezetek munkáját semmibe vették volna. Orbán János Dénes arra hivatkozott, hogy a tehetséggondozó 150 milliós tétele még mindig eltörpül a stadionberuházások mellett, és a fele egy Frei Tamás könyv bevételének. Később kijelentette, sajnálja, hogy másnak nem jutott eszébe egy új tehetséggondozó létrehozása. Neki az eszébe jutott, így valósult meg a kezdeményezés. Megszólalásait a hallgatóság kritikával fogadta: többször is hangos zúgolódás kísérte a szavait.

A második felvonásban még inkább felszikráztak az indulatok. Ezúttal a fiatal irodalom rövid és hosszú távú lehetőségeiről beszéltek az írószervezetek képviselői. Gács Anna, a Szépírók Társaságának elnöke szerint az a kulcskérdés, hogy létezhet-e politikai szekértáborokat átívelő kultúrpolitika. A megoldáshoz szakmai konszenzusra lenne szükség, mivel jelenleg egy új klientúra kiépítése folyik. A számok beszédesek: a beszélgetés vezetője, Fehér Renátó elmondta, hogy míg az összes írószervezetnek nyújtott állami támogatás 166 millió forint, addig a KMTG egyedül 150 millió forintot kapott.

A József Attila Kör vezetője, Gaborják Ádám szerint nincs gond a már meglévő tehetséggondozó műhelyekkel, az új szervezet alapítóinak viszont feladata lett volna, hogy igényfelmérést, hatáselemzést végezzenek. Orbán János Dénes a felvetésekre azzal érvelt, hogy a KMTG nem civil szervezet, hanem egy gazdasági társaság, egy Kft.

Gács Anna kijelentette, a KMTG által a mentornak felkért személyek közül többen visszautasították a felkérést, ezek szerint mégis van szakmai-morális közösség a magyar irodalomban. A Szépírók Társaságának elnöke szerint az új tehetséggondozó oktatói gárdája nem tekintélyes, a szervezet pedig „gyanus és büdös”.Orbán János Dénesnek is tartogatott egy személyes megjegyzést: „János lenyúltál egy csomó pénzt”. De a vádat a KMTG szakmai vezetője cáfolta.

A hosszú vita ellenére végül nem jutottak közös nevezőre a felek, és bár a hallgatóság még szeretett volna vitázni, a termet be kellett zárni.