Angela Merkel a "legfontosabb csúcstalálkozók egyikének" nevezte a mai tanácskozást, és kijelentette, az EU és Törökország közötti egyezmény kulcsfontosságú a migrációs válság megoldásában.
A kancellár hozzátette, nehéz tárgyalásokra számít, mindazonáltal reméli, hogy sikerül megállapodásra jutni.
Ahmet Davutoglu török miniszterelnök azt mondta újságírók előtt, hogy együtt sikerülni fog megoldani a migrációs válság támasztotta kihívásokat. A hivatalosan munkaebédnek nevezett találkozóra érkezve Davutoglu hangsúlyozta: az, hogy három hónapon belül már a második EU-török csúcstalálkozót tartják Brüsszelben, jól mutatja, hogy mennyire nélkülözhetetlen partnerei egymásnak Törökország és az Európai Unió.
Davutoglu vasárnap négyoldalú megbeszélést folytatott Angela Merkellel, Mark Ruttével, az unió soros elnöki tisztét jelenleg betöltő Hollandia kormányfőjével és Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottsági elnökével. Az állítólag hajnali 3 óráig tartó találkozót a török miniszterelnök rendkívül hasznosnak minősítette.
Ahmet Davutoglu kijelentette: bízik abban, hogy a hétfői csúcstalálkozó fordulópontot jelent majd az EU és Törökország viszonyában. "Törökország kész együtt dolgozni az EU-val, Törökország kész az EU tagja lenni" - mondta.
Werner Faymann osztrák kancellár kiemelte, hogy a menekültválságot Törökország segítsége nélkül is meg kellene tudni oldani. Kifejtette, világossá kell tenni az embercsempészek számára, hogy nem vezet nyílt út Nyugat-Európába, "ez az útvonal lezárult".
David Cameron brit miniszterelnök elmondta, bár országát nem érinti az Európába irányuló menekültáradat, fontos segíteni a kontinens külső határainak védelmében.
Eközben Stefan Löfven svéd kormányfő azon meggyőződésének adott hangot, hogy az Európai Uniónak több támogatást kellene nyújtania Görögországnak a menekültválság kezeléséhez.