amerikai elnökválasztás;Michael Bloomberg;

2016-03-08 09:38:00

Ő már biztosan nem lesz Amerika elnöke

New York volt polgármestere, Michael Bloomberg bejelentette, hogy mégsem indul független jelöltként az amerikai elnökségért.

A három hivatali ciklus után New York városvezetői posztjáról visszavonult, 74 éves médiamogul néhány hónapja ugyanis közölte, hogy a 2016-os elnökválasztás aggasztó tendenciáira tekintettel harcba szállni készül a Fehér Házért. A milliárdos közölte azt is, hogy kész saját vagyonából tekintélyes összeget szánni a kampányra.

Bloomberg az általa alapított hírügynökség révén azonban tegnap tudatta: bár az elmúlt hónapokban rengetegen sürgették, hogy független jelöltként induljon, sőt többen egyenesen úgy fogalmaztak, hogy ez „hazafias kötelessége”, a választási adatokat tanulmányozva azonban arra jutott, hogy reménytelen lenne számára a győzelem.

A milliárdos tanácsadói szerint Bloomberg neve mind az 50 államban felkerülhetett volna a szavazócédulákra, ehhez a médiamágnás össze tudott volna gyűjteni elegendő aláírást. Bloomberg azonban attól tart, hogy három induló esetén egyik jelölt sem szerezne világos többséget, és a republikánus többségű képviselőház dönthetné el az elnökválasztás kimenetelét, Donald Trumpnak vagy Ted Cruznak adnák az elnökséget, ezt a kockázatot pedig nem vállalhatja.

Bloomberget aggasztja, hogy Donald Trump az emberek legsötétebb ösztöneire apellál. „Nem tehetjük naggyá Amerikát úgy, hogy hátat fordítunk értékeinknek. Túlságosan szeretem országunkat ahhoz, hogy végül egy olyan jelölt megválasztását segítsem, aki gyengítené egységünket és sötétségbe borítaná a jövőnket” – fogalmazott a milliárdos, aki egyébként jelezte, a demokratikus szocialista Bernie Sanders nézeteivel sem tud azonosulni. Mivel azonban a trendek azt mutatják, hogy Hillary Clinton előretört a demokrata előválasztásokon, s várhatóan ő lesz a Demokrata Párt elnökjelöltje, Bloomberg mégsem száll harcba. Jó előre közölte, hogy nem áll csatasorba a volt First Lady ellenében, mivel Clintont évtizedek óta ismeri, rengeteget dolgoztak együtt, amikor Hillary New York szenátoraként szolgált.

Egy február végi AP-felmérés szerint a bejegyzett választók alig 7 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szavazna Bloombergre, 29 százalék pedig kész lett volna ezt fontolóra venni. Tíz közül hat demokrata és ugyanennyi republikánus azonban semmiképp nem adta volna voksát harmadik párti jelöltre – derült ki a felmérésekből.