Kunhalmi Ágnes a terézvárosi önkormányzat épülete előtt azt mondta: ügyészségi bizonyíték van arra, hogy 2014-ben választási csalás történt a helyhatósági választáson, és az állampolgároknak joguk van ahhoz, hogy megismételjék a választást, mert "meg lettek vezetve". Hozzátette: az ügyészség azt állapította meg, hogy 148 olyan aláírás van, amely egyaránt szerepel Fidesz, illetve a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártjának ajánlóívein. A fideszes gyűjtőíveket aláírók azonban nem tudják, hogyan kerültek adataik, aláírásuk a másik párt ajánlóíveire - közölte.
Az ellenzéki politikus szerint ezek után Schmuck Andornak, a Szociáldemokraták elnökének nincs helye a közéletben. Azon véleményének is hangot adott, hogy Schmuck Andor nem tudta volna ezt a választási csalást, a hamisítást egyedül, a Fidesz nélkül elkövetni. Szerinte a hamisított aláírások nagy száma arra enged következtetni, hogy előre megfontoltan, bűnszövetségben követték el a bűncselekményt.
A fővárosi MSZP-elnök arra kérte az ügyészséget, hogy más kerületekben is indítson vizsgálatot, azokon a helyeken, ahol Schmuck Andor pártja egyedül indult, illetve vizsgálják meg a párt szerződéseit. Példaként a III., az V., a XI. és a XIX. kerületet említette. Kunhalmi Ágnes emlékeztetett arra, hogy a választás előtt új választójogi törvényt fogadtak el, amely nem követeli meg minden aláírás hitelességének ellenőrzését.
Hatvani Csaba, a szocialisták kerületi elnöke, az Együtt-PM-MSZP-DK önkormányzati képviselője elmondta, már a választások előtt feltűnt nekik, hogy a szociáldemokraták rendkívül gyorsan összegyűjtötték a szükséges aláírásokat majdnem az összes körzetben. A választási bizottsági delegáltjuk megvizsgálta az aláírásokat - folytatta - és azt tapasztalta, hogy az azonos személyek ellenére az aláírások különbözőek.
A szocialista politikus közölte, az ügyben feljelentést tettek, a rendőrség pedig az utolsó pillanatban, a választási ívek megsemmisítése előtt egy nappal indított nyomozást. A rendőrség felfüggesztette a nyomozást, mert nem tudta az elkövető kilétét megállapítani, az ügyészség azonban az MSZP panaszára a nyomozás folytatására utasította a rendőrséget - ismertette Hatvani Csaba.
Szerinte fontos tisztázni a nyomozás során, hogy a Szociáldemokraták a Fidesztől kapták-e meg az adatokat. Kérdésre elmondta: az aláírásokat legnagyobb számban önkormányzati képviselők ajánlóívén találták több körzetben is. A sajtótájékoztatón a párt aktivistái a kék cédulás választásokra utalva kék színű papírlapokat osztogattak, rajta a többi között azzal a felirattal: Csal a Fidesz. Polt Péter legfőbb ügyész hétfőn a szocialista Bangóné Borbély Ildikó írásbeli kérdésére közölt a nyomozásról részleteket, egyben azt is jelezte: a nyomozás határidejét 2016. május 25-ig hosszabbították meg, de befejezésének időpontja jelenleg még nem határozható meg.