Egyelőre senki sem tudja megmondani, milyen következményei lesznek a teniszre nézve Sarapova ügyének. Mindenesetre azt a magyarázatát, mely szerint nem tudta, hogy az általa használt szer a doppinglistán szerepel, „kollégái” is kétkedve fogadták. Erre utalnak az egykori világranglista-első Caroline Wozniacki szavai. „Ha egy szert szedünk be, minden alkalommal kétszer, vagy háromszorl is ellenőrizzük, szerepel-e a doppinglistán. Előfordulhat például, hogy hirtelenjében egy orrspray is a tiltott szerek közé kerül. Nekünk, atlétáknak az is feladatunk, hogy meggyőződjünk arról, az adott szer tartalmaz-e bármiféle olyan anyagot, ami veszélyes helyzetbe sodorhat bennünket” – fejtette ki. Hasonlóképpen nyilatkozott a cseh Petra Kvitová, aki szerint Sarapova „hatalmas hibát követett el”. Szintén azt emelte ki, tudni kell, minden szerről, amit bevesznek, szerepel-e a tiltólistán.
Érdekes volt a jelenlegi világelső, Serena Williams reakciója, aki igen sokat edzett együtt az orosz sztárral. „Azt hiszem, nem én vagyok a legmegfelelőbb személy arra, hogy bármit is mondjak erről a kérdésről”. Ezzel kapcsolatban a német Sky Sports Newsnak nyilatkozott Fritz Sörgel német doppingszakértő, farmakológus. Serenának a január Australian Openen nyújtott teljesítményéről elmondta, „Ha például az elképesztő izomzattal rendelkező Serena Williamst vesszük alapul, hogyan is győzte le Angelique Kerbert a döntőben, akkor rögtön tudjuk, milyen irányba is haladnak a dolgok” – jelentette ki.
A dopping miatt lebukott legismertebb teniszezők közé tartozik a 2014-es US Open-győztes Marin Cilic, akit 2013-ben kilenc hónapra tiltottak el. A cseh Petr Korda pedig egy évet volt kénytelen kihagyni, miután 1998-ban nandrolont mutattak ki a szervezetében. Andre Agassi pályafutása után ismerte el, hogy amfetamin alapú szereket szedett. Újra és újra doppingvádakkal illették az egykor szebb napokat látott Rafael Nadalt, ő azonban sajtóértekezletén azt állította, sosem szedett tiltott szert. „Mindig távol tartottam magam a doppingtól, teljesen tiszta vagyok” – hangoztatta az egykori világranglista első spanyol.
A Sarapova-ügy miatt a tenisz hírneve forog kockán. Pontosabban nemcsak emiatt. Az év elején bukkant fel 41 teniszező neve, akik állítólag fogadási csalásban vettek részt.
Visszafogottságról tesz tanúbizonyságot a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) reakciója is. „A Sarapova-ügy a Nemzetközi Tenisz Szövetség (ITF) hatáskörébe tartozik, ezért megvárjuk a vizsgálati eredményt” – emelte ki a NOB, amely az orosz atlétákat ért újabb vádakkal kapcsolatban sem mondott el semmi konkrétumot. A WADA illetékes bizottsága április 5-én dönt arról, hogy Oroszország és Kenya együttműködik-e a doppingellenes harcban. A doppingellenes ügynökség pedig május 12-én esedékes ülésén dönt a kérdésben, s csak ekkor fogalmazza meg ajánlását a NOB számára. Ezután születhet döntés arról, hogy az augusztusi riói olimpián részt vehetnek-e egyáltalán az orosz atléták.