Az V. kerület zárt testületi ülésén elfogadták Böröcz László Fidesz-KDNP-s alpolgármester javaslatát a képviselők, melynek értelmében az önkormányzat felbontja a még Rogán Antal miniszter polgármestersége idején, 2008-ban 50 évre kötött, 2058. október 31-ig szóló szerződést a Csipak érdekeltségébe tartozó, ciprusi hátterű Immobilia Zrt.-vel.
Ennek előzménye volt, hogy az egyébként az önkormányzattal már 1995 óta kapcsolatban álló Csipak Péter cége - a helyi szállodákkal - saját forrásból felújíttatta a Deák Ferenc utcának a Vörösmarty tértől a Deák Ferenc térig húzódó szakaszát, beleértve az útburkolatot és a házak homlokzatát is.
Az Origo azt írja, hogy az Immobilia Zrt. részéről több százmillió forintos befektetéssel megvalósított rekonstrukcióért cserébe az önkormányzat átengedte a cégnek a Deák Ferenc utca mintegy 500 négyzetméteres felületét. Ezt a közterületet Csipakék kizárólagosan és saját elképzeléseik szerint hasznosíthatták,miközben az utcába világhírű cégek üzleteit költöztették, létrehozva a Fashion Streetet. A közterület-használatért Csipakék fizettek az önkormányzatnak: az első néhány, kedvezményes év után évi mintegy 50 milliót.
A portál úgy tudja, hogy az előterjesztést végül megszavazta az LMP képviselője is, az MSZP-s Steiner Pál azonban nem nyomott gombot, aki ugyan nem árult el részleteket, de a szerződésbontás tényét megerősítette.
Hasonlít az oszlopháborúra
A lap megjegyzi, hogy az eset kísértetiesen hasonlít a Fővárosi Önkormányzat és a Simicska Lajoshoz köthető Mahir Cityposter Kft. között kialakult konfliktushoz, ami szintén szerződésbontáshoz, majd január elejétől oszlopháborúhoz vezetett. Legutóbb erről azt írtuk, hogy a főváros továbbra sem tudja megfogalmazni, pontosan milyen okkal bontotta fel a Mahirral kötött szerződését - ezt a jogi képviselője, Magyar György mondta a Népszavának.
Az elszállított Mahir-oszlopok egy részét már visszaállították, de azokat, amelyek a kőbányai telephelyen maradtak nem szakszerűen tárolták, így használhatatlanná váltak, nem lehet őket helyrehozni - számolt be Puskár Anett, a vállalat tanácsadója, aki hozzátette, hogy a károkat igazságügyi szakértő fogja majd felmérni. Magyar szerint az előzetes becslések alapján ezzel legalább 80 millió forintos kár érte a Mahirt.