EU;Kuba;

- Az Európai Unió is kiegyezett Kubával

Két éves tárgyalássorozat után pénteken Havannában aláírták az Európai Unió és Kuba közötti kapcsolatok normalizálására, a politikai párbeszédre vonatkozó egyezményt, jelentette a Reuters hírügynökség. Az egyezmény kitér a korábban egyik legkényesebbnek bizonyuló kérdésre, az emberi jogok tiszteletben tartásának helyzetére is.

Kuba az egyetlen olyan dél-amerikai ország volt, amellyel az Európai Unió nem írt alá együttműködési megállapodást. Az erre vonatkozó tárgyalások 2014 áprilisában kezdődtek meg három kérdéskörben – a politikai párbeszéd, az együttműködés és kereskedelem. Tegnap ugyan ünnepélyes keretek között Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő valamint Bruno Rodriguez kubai külügyminiszter aláírták a megállapodást, de egyelőre annak csak az első két fejezete, a gazdasági és kereskedelmi együttműködésről szóló végleges, az emberi jogok kérdéskörét is tartalmazó politikai párbeszéd fejezet kapcsán még nem teljes az egyetértés. E pontban az okoz nézeteltérést, hogy Kuba azt szeretné, hogy az Unió adja fel azt az 1996 óta képviselt álláspontját, amely a kommunista rezsimmel való együttműködést a fokozatos demokratizálódástól teszi függővé. Brüsszel rugalmasabbnak bizonyul, azt kéri Havannától, hogy csatlakozzon több nemzetközi emberjogi egyezmény aláíróihoz.

Mogherini történelmi lépésnek nevezte a Kuba-EU megállapodás aláírását. Az Egyesült Államok is rendezi kapcsolatát Kubával. Tervek szerint Barack Obama március 20-án látogat Havannába. Ő lesz az első amerikai elnök, aki az 1959-es forradalom óta kubai földre lép.

Mintegy tizenöt európai baloldali vezető politikus tanácskozik ma Párizsban, Francois Hollande francia államfő meghívására. Az AFP hírügynökség úgy tudja, olyan Európa-projekten dolgoznak, amely túlmutat a pillanatnyi válsághelyzeten.