Líbia;egységkormány;

- Új vezetés Tripoliban jóváhagyás nélkül?

Bejelentette a nemzeti egységkormány hivatalba lépését a rivális líbiai frakciók képviselőiből álló elnöki tanács, annak ellenére, hogy a parlament még nem adta jóváhagyását az ENSZ szorgalmazására létrejött kabinethez, jelentette az AFP hírügynökség. Egy szombat este kiadott kommünikében a tanács felszólította a líbiai intézményeket, hogy azonnal vegyék fel a kapcsolatot a nemzeti egységkormánnyal a hatalom békés és szervezett átvétele érdekében. Ezzel párhuzamosan a tanács felhívást intézett a nemzetközi szervezetekhez, az ENSZ-hez, az Arab Ligához, az Iszlám Konferencia Szervezetéhez valamint az Afrikai és Európai Unióhoz, hogy szakítsanak meg mindenféle kapcsolatot az olyan líbiai végrehajtó szervekkel, amelyek nem állnak az új nemzeti egységkormány alárendeltségében.

A tanács szokatlan eljárása mögött a helyzet súlyosbodása és a korábbi, egységkormányhoz fűzött nemzetközi remények fokozatos szertefoszlása áll. Bár decemberben megállapodás született a líbiai politikai megosztottság felszámolásáról, az egységkormány létrejöttéről, az máig nem tudott hivatalba lépni. Líbiában továbbra is két kormány és két parlament van, egy nemzetközileg elismert Tobrukban és a lázadóké az ország fővárosában, Tripoliban. Hosszas tárgyalások után létrejött a "nemzeti egységkormány" is, a Marokkóban élő líbiai üzletember, Fayez al-Szarrazs vezetésével. Hivatalba lépni azonban mindmáig nem tudott, mert a decemberben Marokkóban tető alá hozott egyezményt egyes frakciók mindkét táborban elutasították. Az elnöki tanács is e tárgyalások során állt össze, mint a rivális táborok fölötti, a normalizálódást és a stabilitás helyreállítását biztosító szerv.

Az egységkormány hivatalba lépéséhez szükséges lenne a nemzetközileg elismert tobruki parlament jóváhagyása. A nemzetközi közösség azért sürgeti az egységkormányt, mert Líbiában egyre erősebben gyökeret ver az Iszlám Állam.

John Kerry amerikai külügyminiszter kitart amellett, hogy hétfőn megtartsák a szíriai béketárgyalásokat. A szaúdi külügyi tárcavezetővel, Adel al-Dzsubeirrel folytatott tárgyalásait követően úgy vélte, a megbeszéléseket meg kell tartani. A tűzszünet február vége óta tart, s Kerry szerint az erőszak 80-90 százalékkal kevesebb az országban.