Lukács Archívum;

2016-03-14 06:11:00

Akkor is feldarabolják a Lukács Archívumot

Mi, az MTA alulírott akadémikusai aggályosnak tartjuk ennek a visszafordíthatatlan lépésnek a megtételét - írta még két évvel ezelőtt a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) akkori elnökségének több neves kutató. A vezetés ugyanis már akkor fontolgatta, amit az MTA most be is jelentett: a Lukács Archívum és Könyvtár a jelenlegi formájában megszűnik.

"Az MTA fontosnak tartja, hogy a Lukács Archívum és Könyvtár fennmaradjon, és a szigorú szakmai szabályoknak megfelelő módon teljes mértékben feldolgozott, rendszerezett, katalogizált és kutatható legyen. A legfontosabb tudományos cél, hogy a Lukács Archívum és Könyvtár anyaga a lehető legszélesebb - hazai és nemzetközi - szakmai körben elérhetővé váljon." A tervek szerint a Lukács Archívum és Könyvtár kézirattárát az MTA Könyvtár és Információs Központ kézirattárába szállítják át, az átszállítás után a Lukács Archívum és Könyvtár kézirattárának anyagát katalogizálják és digitalizálják az archiválás szakmai szabályai szerint, és biztosítják az irattári szakmai előírásoknak megfelelő tárolását állították. Továbbá a Lukács Archívum és Könyvtár könyvtára az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont (BTK) Filozófiai Intézetébe kerül.

A döntés folytatása annak a 2012. január 1-én életbe lépett határozatnak, amely megszüntette a Lukács Archívum kutatóhelyi státuszát; azóta az Archívum csak könyvtárként működhetett. Mindez most is, mint korábban komoly hazai és nemzetközi tiltakozást váltott ki, Nyíri Kristóf filozófus, az MTA rendes tagja például éles, kritikus hangú nyílt levelet írt Lovásznak. Ám a Lukács Archívum sorsa nem először kerül napirendre az MTA-n belül - derült ki egy lapunk birtokába jutott több mint két évvel ezelőtti levélből. A többek között Csányi Vilmos, Ferge Zsuzsa és Heller Ágnes által aláírt dokumentumban az akkori MTA akadémikusai fejezték ki aggályaikat, s olyan indítványt fogalmaztak meg, mely "az örökösöknek a Lukács-lakás megőrzését igénylő, nyomatékosan kifejezett kérését is méltányolva" arra kérte az MTA elnökségét, intézkedjen a kutatóhelyként megszüntetett Lukács Archívum szakmai hasznosításáról szóló, intézményközi korszerűsítési terv kidolgozásáról és annak mihamarabbi elfogadásáról. A levél aláírói konkrét javaslatokat fogalmaztak meg a Lukács-hagyaték megóvására, úgy vélték ugyanis: az MTA nem engedheti kiszorulni a szakintézményeit a tudományos kutatásokat is igénylő hagyatékgondozásból.