Valamire készülnek. Holnap, a pedagógusok gigatüntetésén egy nagy horderejű bejelentés várható - derült ki Pukli István, a Teleki Blanka Gimnázium igazgatója egyik nyilatkozatából. A Tanítanék Mozgalom tagja arról beszélt az ATV-ben, hogy az ünneplésre helyezik a hangsúlyt, március 15. méltóságát szeretnék megőrizni, de olyan bejelentésre is készülnek, amely "elég sok mindent meg fog változtatni", és aminek "lesz hatása és lesz nyoma a későbbi időkben".
Ma 17 órakor Miskolcon a helyi MSZP szervezet rendez fáklyás felvonulást "a sajtószabadságért, a demokráciáért, mindannyiunkért". A rendezvényen többek között felszólal Gúr Nándor országgyűlési képviselő, Csabalik Zsuzsanna, a Pedagógusok Szakszervezete miskolci képviselője, valamint Hiller István, az Országgyűlés alelnöke, az MSZP oktatási kabinetjének vezetője is.
Holnap ugyanis tömegeket várnak a civil és állami ünnepi rendezvényekre egyaránt. Elsőként Orbán Viktor kormányfő múzeumkerti beszédére kerül sor, majd a közelben gyülekező ellentüntetésre és a végül a pedagógusok délutáni országos demonstrációjára is. A főváros területén összesen 34 különböző rendezvényt jelentettek be a rendőrségnek szervezetek és magánszemélyek. A legneuralgikusabb pontnak a Nemzeti Múzeum és környéke ígérkezik.
Reggel a hagyományokhoz híven a Parlament előtti Kossuth téren kezdődnek a rendezvények, ahol katonai tiszteletadás mellett felvonják Magyarország lobogóját. Innen az ünneplők a Nemzeti Lovas Díszegység és a Magyar Honvédség Központi Zenekarának vezetésével átvonulhatnak a Magyar Nemzeti Múzeumhoz. A Múzeumkertben fél 11-kor kezdődik a díszünnepség, amelyen Orbán Viktor miniszterelnök mond ünnepi beszédet, Tarlós István Budapest főpolgármestere pedig köszöntőt. Megírtuk: a Terrorelhárítási Központ jó előre lezárta a Múzeumkert környéké, így ma éjféltől holnap délután egy óráig az Astoria, Múzeum körút, Baross utca, Szentkirályi utca és Rákóczi út által határolt terület sem lesz megközelíthető. Az intézkedés oka hivatalosan az volt, hogy sok védett személy fog részt venni a nagy létszámú állami rendezvényeken. A rendőrök a lezárt területen belül motozhatnak, s a veszélyesének tartott eszközöket lefoglalhatják, a rendzavarókat el is küldhetik.
Egyébként a kormánypárti ünneplők mellett több ezer lengyel támogatót várnak a központi ünnepségre, ugyanakkor pár száz méterre lesz az eseményektől az autósblokádot és hídlezárást is szervező Büki Zoltán vezette Demokratikus Magyarországért Civil Társaság ellen-demonstrációja is. Noha a TEK intézkedésével ugyanakkor csak az Astoriáig lesz lehetőségük megközelíteni az ellentüntetőknek a központi rendezvényt, nem kizárt, hogy megzavarják a beszédet. Vélhetően itt lesz tehát a legkomolyabb rendőri készültség, meg kell oldani a két tábor hermetikus elválasztását.
A nap folyamán aztán szintén a hagyományokhoz híven délután 3 órakor az Országház Kupolatermében Áder János államfő és Orbán Viktor átadja a Kossuth- és Széchenyi-díjakat. A múzeumkerti ünnepség után a Nemzeti Lovas Díszegység vezetésével a menet továbbindul a budai Várba, ahol egész nap színes programokkal várják az érdeklődőket. A központi rendezvények mellett a fővárosban, vidéken és külföldön is több megemlékezést szerveznek pártok és civil szervezetek egyaránt. Délelőtt elsőként a Demokratikus Koalíció elnöksége helyez el koszorút a Pilvax kávéháznál, nem sokkal később az LMP a Pilvaxban tart megemlékezést, ugyanitt mond beszédet délután Fodor Gábor, a Liberálisok elnöke is. Az MSZP március 15-én tartja a Szabad Sajtó Díj átadását, ahol köszöntőt mond Tóbiás József pártelnök, majd pedig a szocialisták az Alkotmány utcában demonstrálnak, a Nemzeti Választási Iroda előtt. Az Együtt elnöke, Szigetvári Viktor Keszthelyen mond beszédet Petőfi és Bem emléktáblájánál, a Párbeszéd Magyarországért (PM) pedig a Városligetben tart ünnepséget, ahol beszédet mond Karácsony Gergely társelnök, Zugló polgármestere.
Ma a fővárosi Gödör Klubban ismét megrendezik az Eötvös Károly Intézet hagyományos közéleti és kulturális fesztiválját, "Legyen Köztársaság!" címmel. A rendezvényen 14 órától oktatáspolitikáról beszélget Ercse Kriszta, a Civil Közoktatási Platform koordinátora, Pukli István, a Teleki Blanka Gimnázium igazgatója, Radó Péter oktatáskutató, később az autoriter rendszerek elleni népmozgalmak tanulságairól vitáznak civilek és szakértők, majd pedig a politikai eszközként használt népszavazásról Hann Endre szociálpszichológus, a Medián ügyvezető igazgatója, Lakner Zoltán politológus és Unger Anna politológus beszél. A rendezvény 13 órakor Rajk László, Hiányzó esernyő című kiállításának megnyitójával indul. A fesztiválon fellép Bíró Kriszta, Darvasi László, Fullajtár Andrea, Kováts Kriszta, Lázár Domokos, Parti Nagy Lajos, Závada Péter, illetve a Szabadságkórus, a program pedig egy meglepetésművész produkciójával zárul.
A délután ugyanakkor egyértelműen a pedagógusoké lesz. A miskolci Herman Ottó Gimnázium és támogatói, a Tanítanék Mozgalom tüntetése délután három órakor a Hősök terén kezdődik, és az Andrássy úton keresztül a Parlamentig terveznek vonulni, ahol beszédet mond Pilz Olivér, Pukli István, és Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom képviselői, valamint Békés Gáspár diákolimpikon, L. Ritók Nóra, Neubauer István, valamint Sándor Mária is. A demonstrációt több, mint tízezren támogatják a weboldalon, lapzártánkig pedig már több mint 70 civil szervezet, szakszervezet csatlakozott. A Civil Közoktatási Platform kidolgozta kidolgozta a demonstráció követeléseit, melyek szerint március 15-én a szabad oktatásért, a tárgyalásért tüntetnek, de szolidaritást vállalnak a közalkalmazottakkal, köztük az egészségügyi, a kulturális és a szociális szféra dolgozóival, a bizonytalanságban tartott köztisztviselőkkel, sőt, a közlekedési dolgozókkal is. (A pedagógusok követeléseiről és céljairól bővebben a 13. oldalon - a szerk.) A szervezők arra kérték a résztvevőket, hogy vegyék fel kockás ingeiket, s tartsanak velük.