A görög-macedón határon embertelen állapotok uralkodnak. A hideg és esős időben a sátrakat a sárban verték fel az emberek, akik nem akarták elhinni, hogy nem nyílnak meg a határok. A kerítések, korlátok, zárak, lakatok, haderő, rendőrség, mindez igen hamar népszerű lett Európában, elég volt csak néhány országvezetőnek elkezdeni uszítani a menekülők ellen, és hangos és következetes kellemetlen hangzású "migránsozással" elfedni, hogy szenvedő embertársainkról van szó.
Több száz menekült úgy döntött, nem vár tovább, és megindult a görög-macedón határ mellett fekvő idomeni táborból a macedón határ felé, ahol megpróbáltak átjutni, és ha ez nem sikerül, másik útvonal után néznek - jelentette a helyszínről az al-Dzsazíra arab hírtelevízió balkáni irodájának tudósítója hétfő délután.
Ezt Kakuk György, a DK politikusa írja blogjában a helyszínről. Öt napja esik. Pontosabban csütörtökön néhány órára kisütött a nap. De aztán gyorsan elmenekült. Azóta esik. A határon északról érkező Vardar már kilépett medréből. Ha tovább emelkedik a vízszint nem lesz ami megállítsa csak a vasúti töltés, de annak a keleti oldalán ezrek táboroznak még. Erre a szenvedésre szokták mondani, bibliai méretű. És mintha csak ezt szerette volna alátámasztani, amikor néhány napja egy elázott piros sátorban, amit a szíriai fiúk akiket minap bevittem Szalonikibe, csak ólnak neveztek, ott a sártenger közepén megszületett egy menekült levantei kisgyerek, két kicsit nagyobb ott guggolt a sátorban, amikor kiadták az újszülöttet és egy palack vízzel mosták tisztára. Nem a pocsolyában! ( ahogy több portál is írta - a szerk.)
Idomeniben megszűntek az emberi szenvedés fokozatai. (...) Állunk az esőben a UNHCR konténere előtt Amin, egy afgán lép oda hozzám miután feladta, hogy elázott öngyújtójával rá tud gyújtani. Mosolyogva köszöni meg a tüzet. Vár valakire, az nem derül ki, hogy kire. Heratból jött, és pont tizenkét napja van itt. Látszik, hogy mindene átázott. Kiderül három gyerekével és a feleségével indult útnak, és nem mer innen táborba menni. (...) Miközben sokan elindulnak valamelyik hivatalos tábor felé a legtöbben maradnak. Legtöbben az Unió és Törökország közötti újabb csúcstalálkozóra várnak, amit ugye azért hívtak össze, hogy polírozzák a múlthét elején megkötött egyezséget, amivel az Unió vezetői megtalálni vélik a menekült válság megoldását. Simán kiszervezik az emberijogi jogsértéseket az Unió területén kívülre, és rátolják a menekülteket egy Uniós tagállamra, amely egyébként is a közösség páriája lett. És most, mindezek ellenére, itt Idomeniben abban reménykednek, hogy majd valami megváltozik.
A tudósító úgy értesült, hogy a határon található, az idomeni tárbortól mintegy 5-6 kilométerre fekvő folyókon próbálnak meg átgázolni a bevándorlók, ami az esőzések miatt kialakult sártenger és a járhatatlanná vált utak miatt újabb pokoli próbatétel elé állítja őket. A három afganisztáni menekült, aki megfulladt a macedón-görög határon fekvő Gyevgyelijánál, a Vardar folyó egyik mellékágán keresztül próbált meg átjutni Macedóniába, ám az esőzések miatt megduzzadt folyó valószínűleg elsodorta őket. A folyóból 23 embert mentettek ki élve.Macedónia válaszul megnövelte a határon szolgálatot teljesítő fegyveres erők létszámát.
A múlt héten a nyugat-balkáni útvonalon található országok fokozatosan lezárták határaikat a menekülők előtt, és Macedónia is csak azokat engedi be, akik útlevéllel és vízummal rendelkeznek, vagy ott akar menedéket kérni.
A macedón rendőrség hétfőn több mint harminc külföldi fotóriportert, illetve újságírót állított elő, akik a görög Idomeni táborából útnak induló menekülőket kísérték - közölte hétfő este az MTI fotósa, akit szintén előállítottak. Mintegy 2-3 ezer ember hétfő délután indult útnak a görögországi menekülttáborból, és egy hozzávetőleg 20 kilométeres úttal megkerülte a görög-macedón határon felhúzott kerítést, közben két kisebb folyón is átkelt. A menet a második folyó keresztezését követően egy macedón faluba jutott, ahol rendőrök várták a tömeget, majd a menekültek közül kiemelték a fotóriportereket, illetve újságírókat, akiket egy közeli rendőrségre vittek. A távirati iroda fotóriportere szerint a macedón rendőrség tiltott határátlépéssel gyanúsította meg az újságírókat, akikkel azt közölte, 260 eurós bírság ellenében elhagyhatják Macedóniát, ahova fél évig nem térhetnek vissza. Megjegyezte, a második folyó átlépését követően semmi jele nem volt annak, hogy Macedóniába léptek, így az újságírók tudtukon kívül keresztezték a görög-macedón határt.
A görög oldalon, a határnál tizenkétezren reménykednek továbbra is abban, hogy újra megnyílik előttük a határ, és továbbmehetnek Nyugat-Európa felé. Babar Baloch, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) helyi szóvivője szerint embertelen körülmények uralkodnak a táborban, nincsenek meg az alapvető higiéniai körülmények, és egyre többen betegszenek meg.
Büsszelben ezen héten újabb csúcstalálkozót szerveznek a menekültkérdésről.