Fidesz;Stumpf István;

2016-03-17 06:04:00

Stumpf kíméletlen kritikával osztotta ki a Fideszt

Ha így folytatják, és "a mostani elitváltás a polgári értékrend szempontjából ugyanolyan deficites módon zajlik le, mint huszonöt évvel ezelőtt, akkor nem lesz hosszú életű. A fiatal demokraták alapító generációjának emlékeznie kell arra, hogy mi ellen lázadtak egykoron" - állapította meg A polgár és jogállam című elemzésében Stumpf István, aki egykor a Bibó Szakkollégiumban a Fidesz-alapítók mentoraként ténykedett, majd az első Orbán-kormányban kancelláriaminiszter volt, jelenleg pedig alkotmánybíró. 

Mint arra az Origo.hu felfigyelt: a politológus végzettségű Stumpf már-már ellenzéki pamfletbe illő, kíméletlen kritikával szembesítette a kormányt a Tárki által kiadott, A magyar polgár című tanulmánykötetben.

Orbán Viktor egykori mentora esszéjében sorra vette a 2010 óta történteket, s emlékeztetett: új törésvonalak jelentek meg a hatalom belső köreiben, a Fidesz új generációjának már semmit sem jelent a szakkollégiumi időszak érték- és élményvilága. "Sokuk számára a hatalmi pozíciók birtoklása, a szimbolikus és anyagi javak gyarapítása lényegesen nagyobb motiváló erővel bírt, mint a politikai közösséghez tartozás élménye, illetve a nemzeti ügyek szolgálatának ethosza." Kritikája szerint "a polgári erények helyét egyre inkább a féktelen karriervágy és a gazdagodás hajszolása veszi át. Az értékalapú elkötelezettség helyébe mindinkább a feltétlen lojalitás lép, a racionális érvelést pedig háttérbe szorítja az olykor demagógiába hajló populizmus".

A Fidesz - folytatódik Stumpf helyzetelemzése - "az alkotmányozó többség magabiztosságával, rohamtempóban törvények százait fogadtatta el, a korábban oly fontosnak tartott jogállami értékek alárendelődtek a vegytiszta hatalmi érdekeknek és rendszerépítő politikai célkitűzéseknek". A csúcsra járatott hatalomkoncentráció szerinte "megnövelte a kormány cselekvőképességét, de jelentősen erodálta az alkotmányos demokráciába vetett hitet." Eközben pedig - írta -, a kulturális-oktatási, valamint egészségügyi-szociális alrendszerekben kialakult működési zavarok a konzervatív értelmiségi körökben is elégedetlenséget okoztak.