Országgyűlés;Kósa Lajos;március 15.;

2016-03-17 06:01:00

Kósa: miért kérjen bocsánatot a miniszterelnök?

Hatalmas tömeg jelezte március 15-én, hogy elég volt; már nem csupán kért, hanem követelt, méghozzá új irányt Magyarországnak. Erre Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője figyelmeztette a kormányt és a Fideszt tegnap napirend előtt a T. Házban. 

Az ellenzéki politikus szerint ekkora tömeg követeléseit nem hagyhatja figyelmen kívül a kormány, különösen azért nem, mert a társadalom háromnegyede, de még a kormánypárti szimpatizánsok kétharmada is úgy gondolja, új irányra van szükség az oktatásban. A gyermekek jövője érdekében kormánynak el kell fogadnia a pedagógusok 12 pontját - fogalmazott az ellenzéki politikus, majd közölte, normális országban az oktatás esélyt ad, és nem elvesz. Érdemi tárgyalásokat követelt, a kormánynak pedig azt üzente: "rendbe kell tenni az oktatást az egészségügyet a szociális ellátórendszer biztonságát és méltó fizetést kell adni mindenkinek".

Orbán Viktor ünnepi beszédéről Jókai idézet jutott eszébe: "Mikor győzelmeit hirdeti előtted, akkor palástolja legjobban sebeit, mikor erejéről beszél, akkor félti legjobban hatalmát, mikor téged ijeszt, akkor fél tőled leginkább. Ne higgy neki. Ne higgy neki, ha ígér, ne higgy neki, ha fenyeget, ne higgy neki, ha rágalmaz, ne higgy neki, ha imádkozik." A miniszterelnököt arra figyelmeztette, kedden nem dühöngő, romboló tömeg, hanem fegyelmezett, jó szándékú emberek sokasága tüntetett, amely nem fog harcba indulni Európa ellen. Válaszában a propagandaminiszter elmúltnyolcévezett. Rogán Antal az MSZP-nek felrótta, hogy kivették a pénzt a közoktatásból, amit a Fidesz visszaad.

Nincsen hatalmatok felettünk, ez március 15-e üzenete - mondta a tüntetésekről az LMP-s Ikotity István. A tanároknak elegük lett abból, hogy a kormány nem veszi komolyan a problémákat - fogalmazott. A pedagógusok munkabeszüntetéséről elismerte, az nem jogszerű, de jogos lépés lenne. Bejelentette, miután ma Magyarországon lehetetlen sztrájkolni, az LMP a törvény módosítását kezdeményezi. Rétvári Bence idegesen azt válaszolta, az oktatási államtitkár azokban a percekben is egyeztet a szakszervezetekkel. Az államtitkár elpanaszolta, a tiltakozóknak hétről-hétre meghívót küldenek, de ők nem tárgyalnak a kormánnyal.

Tereljék vissza a vitát a szakmai mederbe, és felejtsék el a politikai csatározást - intette képviselőtársait szintén napirend előtt Dúró Dóra. A jobbikos politikus arra szólította a kormányt, ekkora demonstráló tömeg láttán, hat év kormányzás után, gyakoroljon némi önkritikát. Véleménye szerint a kormánynak több kérdést is fel kell tennie magának: elég fontos volt-e számára az oktatás? Hajlandó-e elhinni, hogy vannak olyan iskolák, amelyek jobb állapotban lennének önkormányzati fenntartásban? Rétvári erre úgy reagált, a Jobbik "fantomokkal harcol és közben farkasokkal táncol".

Kósa Lajos abszurdnak ítélte, hogy a "pedagógusokénak álcázott tüntetés, amelynek semmi köze nem volt a magyar szabadsághoz, egyértelműen bejelentkezett a politikai mezőbe". Miért is kérjen bocsánatot a köztársasági elnök és a miniszterelnök? - tette fel a kérdést, úgy folytatva: mert a szocialisták által kivett pénzt megpróbáljuk visszatenni? Kijelentette: a szabadságot napjainkban leginkább a migrációs hullám fenyegeti.