A tiltakozókkal tartott Karácsony Gergely, Zugló PM-es polgármestere is, aki egy fotót is feltöltött a Facebookra a helyszínről.A csoport azt is közölte, pénteken délután 1-kor nyilvános bejelentést fognak tenni a helyszínen.
Forrás: Karácsony Gergely Facebook
Előzmények
Civilekkel, Civilzuglósokkal és a PM aktivistáival bemásztunk a kerítésen a favágás helyszínére. A vágást most leállították, egyelőre várunk, készen az előláncra - írta a közösségi portálon valamivel déli 12 óra előtt Zugló alpolgármestere. Váratlanul kezdték meg a fák kivágását a Városligetben csütörtök reggel, hogy biztosítsák a Magyar Zene Háza kivitelezőinek a felvonulási területet. A munkálatok nem tartottak túl sokáig, azt ugyanis civil aktivisták megakadályozták. Valósággal megostromolták a kerítéssel elzárt területet, majd egyszerűen a fák elé álltak. Az akcióban politikusok is részt vettek, többek között Szabó Rebeka zuglói alpolgármester, PM-es politikus, aki szerint az irtást a kivitelező előre nem jelentette be. Egyes hírek szerint éjfélkor folytatódik a fák kivágása, ezért 20-30 aktivista a helyszínen maradt, és sátrat vert.
Forrás: Szabó Rebeka/Facebook
Csütörtökön reggel több emelőkosaras jármű jelent meg a helyszínen, és megkezdődött a munka. Ám a riadólánc működött, hamarosan megjelentek az aktivisták a helyszínen, majd - egyelőre legalábbis - sikerült megakadályozni a további famészárlást.
A hír gyorsan elterjedt, így a nemrég Facebookon szerveződött csoport, a "Legyen a Liget a kertem" tagjai is értesültek róla. Ennek köszönhetően többen azonnal a helyszínre sietettek, hogy megpróbálják megfékezni a Ligetben zajló pusztítást. Az index.hu helyszíni tudósítója szerint volt, aki megpróbálta útját állni egy mozgó teherautónak, más pedig berontott a már kerítéssel elzárt munkaterületre. Őt később kirángatták az építési területről.
Gáyer Zoltán a Facebook-csoport helyszínen lévő tagja a hvg.hu-nak elmondta, pontosan nem tudják, hogy hány fát terveznek kivágni, mivel a munkálatok a volt Kertem nevű szórakozóhely épületegyüttesében, az egykori Hungexpo-épületek területén zajlanak. Ide alig lehet belátni.
Az aktivisták az első adandó alkalommal megpróbáltak benyomulni a kerítésen belülre. A biztonsági őrök ekkor útjukat állták, így kisebb dulakodás alakult ki. A civil természetvédők nem adták fel, így végül a kerítésen átmászva bejutottak az elzárt területre. A helyszínen ezután rendőrök jelentek meg, akik rövid egyezkedés után engedélyt adtak arra, hogy az ekkora 20-30 fős csoport a helyszínen maradhasson. Gáyer szerint erre azért volt lehetőség, mert jogilag igen zavaros volt a helyzet, a rendőrök ezért nem is kezelték őket birtokháborítóként. Ez egyúttal azt is jelentette, hogy a tüntetők sikerrel jártak, jelenlétükkel pedig sikerült megakadályozniuk a faállomány további csökkentését. A munkagépek végül elhagyták a helyszínt.
Miután a Főkert Nonprofit Zrt. (az irtás kivitelezője) a benyomulás után birtokvédelmet kért a területre, így az aktivista arra számít, hogy a munkagépek visszatérnek. Ennek megakadályozására barikádot építettek a kapuk elé a kivágott fák törzséből. Emellett Gáyer a munkálatok éjszakai folytatását sem zárta ki, így bejelentette, a jelenlévő civilek be fogják osztani magukat úgy, hogy mindig legyenek valakik a kivágandó fáknál. Ebben a fővárosi lakosság segítségére is számítanak a jövőben - fűzte hozzá.
Forrás: Szabó Rebeka/Facebook
Sajtóértesülések szerint a famentő akcióban több politikus is részt vett, többek között Szabó Rebeka, Zugló alpolgármestere is, aki elmondta, a fakivágást a kivitelező előre nem jelentette be. Szerdán az önkormányzat kapott ugyan egy, az ügyről szóló hatósági engedélyt, arra viszont nem számítottunk, hogy ilyen gyorsan megkezdődnek a munkálatok - nyilatkozta. Elmondása alapján a munkások láthatóan több nagyméretű fát kezdtek el kivágni, emellett olyanokat is, amiket korábban nem vettek nyilvántartásba, nem kerültek be a fakataszterbe. Az alpolgármester hangsúlyozta: korábban arról volt szó, hogy a Magyar Zene Házához nem kell majd növényeket pusztítani, most mégis kiderült, hogy ez nem igaz.
Éjfélkor folytatódik a fakivágás?
A 444. hu értesülése - egy munkás volt az informátor - szerint éjfélkor folytatni fogják a fakivágást, a hirado.hu pedig azt írja, hogy kora este húsz-harminc aktivista volt a helyszínen, akik sátrakat is vertek, hogy ha kell, közbeléphessenek és megakadályozhassák a munkálatokat.
A Liget Budapest Projekt képviselői mindeközben kijelentették, hogy "az átfogó parkrehabilitáció szükségessé teszi a beteg és balesetveszélyes fák eltávolítását, de a kivágott példányok pótlásával és az ökológiai hotspotok kialakításával jelentősen növekedni fog a liget biológiai értéke". Hozzátették, a Főkert felmérése szerint a városligeti fák nyolcvanöt százaléka ápolásra szorul, tizenkét százaléka pedig egyenesen balesetveszélyes. Szerintük a volt Hungexpo területén összesen 19 fát szükséges növényegészségügyi és kertészeti okok miatt kivágni, emellett a parkrészen található tuskók és kiszáradt koronájú, elpusztult faegyedek eltávolítása is indokolt. Az építési munkálatok 15 egészséges fát érintenek, közülük minden megmenthető példányt - szám szerint 5 fa - pár napon belül, március 21-22. között átültetetnek. Hozzátették, a lebetonozott felületek arányát a jövőben 5 százalékkal csökkentik, a kivágott fákat pedig 150 százalékos arányban pótolni fogják.
Illés Zoltán volt környezetvédelmi államtitkár a helyszínen az MTI-nek elmondta: a Főkert Zrt.-nek volt engedélye a fák kivágására, de az ügyben tett fellebbezés elbírálásának határidejét nem várták meg. Közlése szerint mintegy tíz fát kivágtak a területen, amely korábban a Kertem nevű szórakozóhelynek adott otthont, ám az összegyűlt civilek megakadályozták a munkásokat a folytatásban. Az aktivisták a már kivágott fákból és ágakból több helyen torlaszokat építettek, az egyikre egy ponyvát tettek azzal a felirattal: "Természetvédelmi terület, favágóknak belépni életveszélyes és tilos!".
Védett fákat vágtak ki Siófokon
Rendőrségi feljelentést tett az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ), mert két védett fát kivágtak a siófoki obszervatórium szomszédságában lévő telken, amelyre a másodfokú építési hatóság egyebek között ezekre a fákra hivatkozva tagadta meg februárban egy építési engedély kiadását. Lengyel Róbert független polgármester közölte, az önkormányzat természetkárosítás bűntett gyanúja miatt tesz feljelentést az ügyben. Az OMSZ nevében eljáró Horváth Ákos, a Balatoni Viharjelző Obszervatórium vezetője az MTI-nek elmondta, a mérést végzők vasárnap hajnalban észlelték, hogy a szomszédos telken több ember megjelent és egy markolóval gyökerestül kidöntötték a fákat, majd feldarabolták. A riasztott rendőröknek hivatalos fakivágási engedélyt mutatott a telektulajdonos rokona. Pár órán belül - amikorra a hársfákat már legallyazták, feldarabolták és elszállították - kiderült, hogy a kivágási engedélyt két másik fiatal, nem védett, és jóval arrébb álló fára kérte és kapta meg a tulajdonos.
Az ügy előzménye, hogy a múlt év végén az OMSZ, valamint a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is fellebbezést nyújtott be a szomszédos telekre kiadott építési engedély miatt. Horváth Ákos akkor azt közölte, alapjaiban veszélyezteti az obszervatórium munkáját a tervezett építkezés, aminek megakadályozására időközben a siófoki önkormányzat is lépéseket tett, változtatási tilalmat elrendelve az övezetre. A Somogy Megyei Kormányhivatal idén február közepén elutasította az építési engedélyt, indoklásában egyebek közt a telken található védett hársfákra hivatkozva.
Emiatt az építkezést tervezőnek újabb engedélyért kellene folyamodnia, aminek kiadására a korábbiaknál sokkal kevesebb esélye lenne az időközben megváltozott jogszabályok miatt.
40-50 éves platánokat vágtak ki
2015 júniusában - a vizes vb helyszínén, a Dagály fürdő mellett – kezdtek neki a hatalmas platánok kivágásának. A területen készült fotón jól látható, hogy mindegyik törzsének legalább fél méteres volt az átmérője, vagyis 40-50 éves fákról lehetett szó. Nem ez az első eset, amikor egy-egy beruházás ,,érdekében” áldozatul esnek faóriások. Legutóbb az Etele úton, az 1¬es villamos építése fenyegette több száz fa életét. Az Olimpiai park területén 2013 őszén került az érdeklődés középpontjába egy öreg platánfa, melynek ügyében még az akkori polgármester, Rogán Antal is kénytelen volt állást foglalni. Ugyanebben az évben a Ludovika tér átalakítása során az új útburkolatok és járdák elkészítésére hivatkozva – 20 fát távolítottak el, 9 esetében pedig állítólag betegségük indokolta a kivágást. Akkor a felelős kormánybiztosi hivatal azt közölte, mindegyik kivágandó fára jogerős hatósági engedéllyel rendelkeztek. A fák száma azonban erősen vitatott volt. 2013 tavaszán a Kossuth térnél is több 40¬60 éves hársfát döntöttek ki, miközben korábban nem jelezte senki, hogy a fák betegek lennének. 2012 márciusában, rendőrsorfal védelmében tarra vágták a Károlyi ¬szobor melletti parkot mélygarázs építése miatt. Emlékezetes a Nagymező utcai védett fák évekig húzódó ügye, amelyben szintén mélygarázs építése miatt szabadult volna a fáktól az önkormányzat. Szerencsére a civilek összefogása megmentette őket. Ugyancsak ilyen céllal már több mint tíz éve merült fel az akkori Roosevelt tér fáinak kivágási terve, legutóbbi hírek szerint erről sem mondott le a kormánypárt.