bejárás;veszélyes hulladék;Illatos út;Budapesti Vegyiművek;

2016-03-18 06:15:00

Elhagyatott Illatos út

Bejárást tartottak a volt Budapesti Vegyiművek területén tegnap. Az eseményt ugyan a felszámoló cég hirdette meg, képviselőik mégsem vettek részt rajta. Csupán a telep vezetője tartott ,,tárlatvezetést", akinek elmondása szerint már egyetlen hordó sincs a telepen, így megkezdődhetet a telep állapotfelmérése. Erről viszont Baranyi Krisztina, az Együtt képviselője nem tud, szerinte az állam egyáltalán nem foglalkozik a gyárral.

A mai bejárás - amelyet a ferencvárosi polgármesteri hivatal szervezett - szokatlan módon rendőri biztosítás mellett zajlott. Nem tudom, mi szükség volt erre, mindenesetre nagyobb biztonságban érezhette magát az ember a súlyosan szennyezett műtárgyak között – fogalmazott Baranyi Krisztina, az Együtt képviselője. Azután mondta ezt, hogy a sajtó képviselőinek lehetősége nyílt a volt Budapesti Vegyiművek Zrt. Illatos úti telepének bejárására. A programot a felszámoló cég hirdette meg, annak képviselői mégsem jelentek meg az eseményen.

Ezzel - a sokáig veszélyesanyag-tározóként használt gyár állapotának bemutatása Harkály József telepvezetőre hárult. Szerinte a majd 10 hektár alapterületű üzemben összesen 1304 tonna veszélyes hulladék állt, de azokat az üzem minden részéről elszállították a készletes vegyi anyagokkal együtt. Így csak a telep épületeiben található gépekben találni veszélyes anyagmaradékokat, de ezek kis mennyiségben, vagy kikristályosodva vannak jelen, veszélyt nem jelentenek. Harkály szerint a telepen kezdetét vehette a tényfeltárás, aminek során (többek között) kiderülhet, hogy a veszélyes anyagok milyen mélyen ivódtak be a talajba. Harkály szerint a még mindig kellemetlen szagot árasztó vegyszerek 40 centimétertől akár 4 méteres mélységben is fellelhetőek lehetnek a földben.

Emellett kiderült: egyelőre nem ismert, hogy a gyár, illetve annak környező területei közül hány ponton lehet veszélyes mértékű a szennyezettség, annak kiderítése a kárfelmérés függvénye lesz. - Az viszont időbe telhet még, mivel csaknem 100 millió forintos forrásra lenne szükség. Ezt az összeget eddig senki sem teremtette elő: a felszámoló cégnek nincs, az állam meg úgy tűnik, nem ad - tette hozzá Harkány.

Mégis úgy tűnik, hogy az ügy szereplői az állam segítségére várnak. Ezzel kapcsolatban Baranyi lapunknak megjegyezte, ő még arról sem tud, hogy a kárfelmérés egyáltalán elkezdődött volna. - Novemberben Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szájából elhangzottak olyan mondatok, melyekből úgy tűnt, hamarosan lezárulhat az ügy. Januárra kormánydöntést is ígértek arról, hogy államosítják-e a telepet, cserébe az elszállított hordók összegéért – emlékeztetett a képviselő. Hozzátette, a miniszter akkor azt is hangsúlyozta, a kármentesítéssel példát statuálnak az előző kormányok számára, miszerint ők képesek kezelni egy ilyen mértékű problémát. - Ehhez képest nem történt semmi, ez a bejárás is csupán egy látványintézkedés - jegyezte meg Baranyi.

A kérdésre, hogy ő mégis miben látna megoldást a helyzetre, lapunknak azt válaszolta: mivel a tulajdonosok az elmúlt 12 évben a repedt hordók elszállítására sem voltak képesek, így mindenképpen az állam beavatkozására van szükség. Ez már az ügy érintettjei számára is világos. A teljes felkarolás pedig, ahogyan az Baranyi szavaiból kitűnt, akár még az államnak is kedvezhetne. - A 12 hektáros terület megtisztítása fejében a város közepén tudnának olyan kondíciókat érvényesíteni, például a terület bérbeadásával, amelytől a ráfordított összeg legalább egy része megtérülhetne. Emellett persze azt is el tudom képzelni, hogy a teljes összeget is vissza tudnák szedni idővel – világított rá hozzátéve, ha ez nem is történik meg, akkor legalább az itt élők egészségét szem előtt tartva foglalkozhatnának a problémával.