;

műtárgyak;Elizabeth Taylor;Kárpáti Tamás;Richard Burton;

Kárpáti Tamás és Weiler Péter leleplezi az installációt FOTÓ: BLAHA JUDIT

- Öngyújtó a festményben

Richard Burton legendás walesi színész öngyújtójával és a kifejezetten ahhoz készült, speciális technikával előállított festménnyel bővült Kárpáti Tamás újságíró, műgyűjtő Hungarikonok-Worldikonok című, jelentős személyek tárgyaiból álló kollekciója. Amikor Burton hazánkban forgatott, hatalmas partit rendezett Liz Taylornak, akinek több sztárallűrje is volt.

Weiler Péter festőművész és Kárpáti Tamás, a Premier művészeti magazin alapító-főszerkesztője, a Hungarikonok gyűjtemény létrehozója közösen leplezte le azt a Richard Burton legendás brit színészhez köthető speciális műtárgyat, amelynek avatására hívták össze a sajtó képviselőit a fővárosi Marriott Hotel elnöki lakosztályába. A gyönyörű Duna-parti panorámával kecsegtető lakosztály volt valaha a hazánkban forgató Richard Burtonnek és feleségének, Elizabeth Taylor Oscar-díjas brit-amerikai színésznőnek a lakhelye. S a sztár a szálloda falai között vált meg öngyújtójától, amely most a Tűz van? Babám! című kép keretére applikálva jelent meg.

Kárpáti Tamás az eseményen elmondta, Richard Burton, a kor egyik legnagyobbnak tartott – hétszeres Oscar-jelölt – filmsztárja 1972-ben Budapesten forgatta a Kékszakáll (Bluebeard) című thrillert. Az alkotás operatőre Pogány Géza volt, zeneszerzője pedig a legendás Ennio Morricone, akit idén ismertek el Oscar-díjjal. A színésznek ekkor már évek óta a felesége volt Elizabeth Taylor (1974-es válásukat követően, évekkel később újraházasodtak), akivel az előző század második felének elején olyan sztárpárt alkottak, mint amilyennek ma Angelina Jolie és Brad Pitt számít. Az ekkoriban előszeretettel a föld legszebb asszonyának titulált Taylor 1972 februárjában töltötte be negyvenedik születésnapját, ennek alkalmából Richard Burton hatalmas születésnapi köszöntéssel készült megünnepelni szerelmét. A partira a magyar fővárosba utazott Michael Caine kétszeres Oscar-díjas brit színész, Grace Kelly, a néhai Oscar-díjas amerikai színésznő, III. Rainier monacói uralkodó herceg felesége, Ringo Starr, a Beatles tagja, de jelen volt Raquel Welch amerikai színésznő, a ’60-as és ’70-es évek nőikonja és Virna Lisi olasz színésznő is – utóbbi két művész Burtonnel közösen játszott a Kékszakállban. A nagyvonalúságáról híres férj még azt is megpróbálta elérni, hogy felesége születésnapjára Budapestet teljes díszkivilágításba öltöztesse, de a Fővárosi Tanács annak ellenére elutasította kérését, hogy a sztár milliókat fizetett volna a látványos meglepetésért. (Radóné Wirthmann Júlia, a szálloda korábbi pr-főnöke elmondta, Burton valóban nagyon gáláns volt, felesége viszont egy ízben lehetetlen időpontban kérte az intézményt, hogy szerezzen labdát a kutyájának. Amikor Burton észrevette, hogy a szállodában a süketnémák bálja van, ötven üveg drága pezsgőt rendelt nekik saját költségére, s amikor a Moulin Rouge-ban tartott sajtótájékoztatója volt, a magyar újságírókat pezsgővel és kuriózumnak számító Marlboro cigarettákkal ajándékozta meg.)

Nem az ominózus születésnapon, hanem a házaspár itt tartózkodásának alkalmából, valamelyik másik vacsorán került a legendás walesi színész Dunhill márkájú öngyújtója a Duna Intercontinental Hotel (ekkor még ez volt a Marriott neve) pincérjéhez. Burton, aki nagy dohányos hírében állt, az étkezést követően rágyújtott, s az egyik pincér érdeklődve megkérdezte tőle, megszabadna-e néznie a tűzszerszámot, mivel ilyen exkluzív öngyújtót ritkán látni a szocialista országban. Az ekkoriban a negyvenes éveiben járó színész gondolkodás nélkül a férfi kezébe adta a tárgyat, majd amikor az visszaadni készült, azt mondta neki, nyugodtan tegye el. Az öngyújtó ezt követően a teremfőnökhöz került. A felettes pedig tovább adta a relikviát bátyjának, Szilágyi János rádiós riporternek. A népszerű újságíró pedig a közelmúltban örömmel adományozta Richard Burton öngyújtóját Kárpáti Tamás speciális gyűjteményének. „Mivel Tamás egyedi gyűjtőszenvedélye és annak kreatív megvalósítása előtt kalapot emelek, nem hezitáltam, amikor döntést kellett hoznom a továbbajándékozásról” – mondta el a Népszavának Szilágyi János. A rádiós tudta, hogy a Hungarikonok-Wordikonok nevet viselő kollekció minden darabja egy-egy nevezetes személyhez (művészek, sportolók) kötődik, a relikviákat nem önmagukban állítják ki, hanem valamilyen képzőművészeti alkotásba helyezik őket. Ezért Szilágyi először iparművész húgát kérte fel a feladatra, hogy az öngyújtót rokonítsa valamilyen alkotással, de a hölgy végül nem vállalta a kihívást.

Weiler Péter festőművész viszont frappánsan oldotta meg a feladatot. Modern festményt készített, amelyen a Burton-Taylor páros látható, méghozzá a fővárosi szálloda elnöki lakosztályának teraszán állva, amint az alattuk csordogáló Dunát vagy a budai panorámát kémlelik. A színgazdag kép hátterében még autentikusan egy Malév-gép is feltűnik. Az alkotó a Népszava érdeklődésére elmondta, számára Richard Burton és Liz Taylor mindig is az A-kategóriás álompárt testesítette meg, gyermekkorában rengetegszer hallotta a nagyszüleitől, hogy milyen szenzáció volt, amikor a két művész Budapesten tartózkodott. Műve kapcsán elárulta, a hetvenes éveket szerette volna megidézni, műalkotása pedig giclée nyomat, vagyis számítógépes technikával rajzolta meg az alapokat, majd speciális nyomdai módon vitte vászonra. Az a bizonyos öngyújtó pedig nem a vásznon, hanem a keretbe helyezve kapott kiemelt helyet.

A Hungarikonok 130. darabjának leleplezésekor Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész, Richard Burton magyar hangja elmondta, amikor az 1970-es években a Torontóban élt apját látogatta meg, akkor televíziós közvetítésen látta Richard Burton Hamlet alakítását, amelyet a Broadway-darabban nyújtott. Ennyi év távlatából is elragadtatva szólt a nagy élményről, az alakítást fantasztikusnak találta. Lapunk kérdésére arról mesélt, hogy az igazán átütő színészek minden korban kimagaslanak. „Nehéz lenne kiemelnem egy állati nagy férfi színművészt, mert olyan lenyűgöző tehetségeket láthattam élőben a színpadon, mint Peter O’Toole és Dustin Hoffman. Nemrég A dán lány című film ejtett ámulatba, s nem pusztán a szorongatóan fontos probléma miatt, amelyet feldolgoz, hanem a főszerepet alakító Eddie Redmayne brit színész elképesztő tehetsége miatt” – mondta. „Kicsit irigységgel is tölt el az ilyen profi munka, mert amikor a mi kis hazánkban még igazán élt a filmezés, akkor nem egyszer hallottam a színházi próba és az esti előadás között a forgatásra beesett kollégától a jelenet előtt a felháborító kérdést: gyerekek, mit kell mondanom?” – tette hozzá.

Kárpáti Tamás legutóbb a milánói világkiállításon bemutatkozó gyűjteménye több világsztár emléktárgyát is őrzi. Tolnay Klári jelmeze, Makk Károly rendezői széke, André Kertész fényképezőgépe és Kodály metronómja mellett a kollekció része többek között Jirí Menzel pulóvere, Frida Kahlo ecsetje és Tony Curtis festménye is, csakúgy, mint John Lennon selyemsálja.

Egy fel nem robbant pokolgépet és egy Kalasnyikov típusú gépkarabélyt is találtak a rendőrök a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren, ahol kedd reggel két robbantás is történt - jelentette a VRT nevű helyi közszolgálati televízió.