Magyarország;Horvátország;Juhász Roland;labdarúgó-válogatott;

2016-03-25 06:51:00

Horvát „világválogatott”

Szombaton a horvát labdarúgó válogatott lesz a magyar nemzeti tizenegy vendége a Groupama Arénában. Mennyi esélyünk lehet ellenük? A puszta adatok alapján nem lehetnek vérmes reményeink, a horvát sajtó ugyanakkor nem volt elájulva a szomszédjaink szerdai, Izrael elleni teljesítményétől.

Jól tudjuk, a labda gömbölyű. A magyar labdarúgó válogatottnak elvileg mindenki ellen lehet esélye még akár szombaton, a szintén Európa-bajnoki résztvevő horvátok ellen is, azt azonban azért el kell ismerni, hogy az esélyek nem mellettünk szólnak. A Transfermarkt adatai alapján a magyar válogatott összértéke – a keret 24 játékosát beleszámítva – 28,8 millió euró, a horvátoké – 18 játékos figyelembevételével – 207,25 millió euró. Miközben egy magyar kerettag ára átlagosan 1,2 millió euró, a horvátok esetében ez meghaladja a 11,5 millió eurót, így egy horvát válogatott, papíron legalábbis tízszer annyit ér, mint egy magyar.

Nem meglepő, hogy a legértékesebb horvát Luka Modric. A Real Madrid karmestere a Transfermarkt szerint 50 millió eurót ér, majdnem kétszer annyit, mint a teljes magyar válogatott. Azt a teljesítményt figyelembe véve, amelyet az elmúlt években a királyi gárdában nyújtott, joggal sorolhatjuk őt a világ három legjobb játékosa közé. Ezért meglepő lenne, ha ekkora összegért csapatot válthatna még úgy is, hogy tavaly szeptemberben már 30. életévét töltötte be. Rajta kívül olyan klasszisok rúgják a labdát a horvátoknál, mint Ivan Rakitic (45 millió euró), Modric csapattársa, Mateo Kovacic (20 millió), Ivan Perisic (16 millió), vagy éppen Mario Mandzukic (19 millió). Mindannyian húzóemberek saját csapatukban. Rakitic szintén már-már kihagyhatatlan az FC Barcelonából. A 2015-2016-os évadban összesen 46 mérkőzésen lépett pályára az FC Barcelonában, köztük 28 bajnokin, s hét gólt szerzett, ami azért nem kis teljesítmény a Messi-Neymar-Suárez-trió árnyékában. Ivan Perisic tavaly nyáron igazolt a Wolsburgtól az Internazionaléhez. Hogy mennyire fontos eleme a milánói együttesnek, mi sem bizonyítja jobban: szeptember eleje óta összesen 30 alkalommal lépett pályára, ebből 27 ízben a Serie A-ban. Hat bajnoki gólt ért el, kétszer pedig a kupában volt eredményes. A bajnokságban 1859, a kupában 211 percet töltött a pályán. Ami Mandzukicot illeti, 28-szor szerepelt a Juventusban, 9-szer volt eredményes és öt gólpasszt adott, egyetlen „hátránya”, hogy egyre sérülékenyebb.

Miben bízhat a magyar válogatott? Elsősorban abban, hogy Ante Cacic sokat kísérletezik, s a horvátok a barátságos összecsapásokat azért nem veszik teljesen komolyan. Az említett sztárok közül a szerda esti Izrael elleni barátságos meccsen Modric, Perisic és Mandzukic kezdő volt, Kovacic az 57. percben csereként lépett pályára, Rakitic pedig sérülés miatt nem lépett pályára, így ellenünk sem játszhat.

A horvát sajtó nem volt elájulva az eszéki találkozón látottaktól. Ante Cacic a Lovren-Corluka-Vida hátsó alakzatnak szavazott bizalmat, Halilovicot és Vrsaljkót pihentette. Mint a Jutarnji List írta, ez a hátsó trió nem működött valami fényesen, szinte csodával ért fel, hogy nem kaptak gólt. Cacic látta is a gondokat, a szünetben lehozta a pályáról Corlukát, Lovren lett a középhátvéd, Vida a balhátvéd, Schildenfeld a söprögető. A középpályáról Modric és Perisic tűnt ki, a bal oldalon szereplő Badelj azonban csalódást keltett.

A szövetségi kapitány számára komoly gondot jelent, hogy a védősorból kiesett Srna. Egyelőre ugyan nem tudni, mennyi időt kell kihagynia, biztosnak tűnik azonban, hogy a Groupama Arénában nem léphet majd pályára.

Akire még az említetteken kívül mindenképpen oda kell figyelniük Juhász Rolandéknak, az Marcelo Brozovic. S nemcsak azért, mert az Internazionale játékosa lőtte csapata második találatát. Kiválóan mozgott a középpályán, remek labdákat adott, s őt jutalmazta a legnagyobb ovációval a tízezres eszéki közönség. A heves vérmérsékletéről ismert horvát publikum ezúttal visszafogottabb volt a szokottnál, bár a sötét, második világháborús múltat idéző, „Za dom spremni”, „A hazáért!” kiáltás ezúttal sem maradhatott el…