A Ház kedden 13 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdi munkáját, ezt a két órában elhangzó interpellációk, majd az azonnali kérdések és válaszok órája követi. A képviselők a késő délutáni óráktól a szerdán elfogadni tervezett javaslatok utolsó, bizottsági jelentésekről szóló vitáit folytatják le.
A szerdai határozathozatalok idején tizenhárom előterjesztésről dönthet a parlament, elsőként az államfő által visszaküldött nok-törvényt véglegesíthetik.
Ahogy a Népszava is beszámolt róla, március 24-én Áder János köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a nok-törvényt, amit Rogán Antal javaslatára fogadtak el a képviselők még március 17-én.
Áder visszaküldő levele
A köztársasági elnök az elnöki hivatal honlapján olvasható visszaküldő levélben azt írta: támogatandó célkitűzés a családok otthonteremtési lehetőségének bővítése állami támogatással, ám ennek végrehajtása áttekinthető, a folyamatban résztvevőknek megfelelő garanciákat biztosító szervezet kialakítását igényli, a működés szigorú hatósági felügyelete mellett. Álláspontja szerint a törvény nem felel meg ezeknek az elvárásoknak, mert tisztázatlan és ellentmondásos rendelkezéseket tartalmaz a nok és a közösséget működtető, annak vagyonát kezelő szervező jogállásával, szervezetével és működésével kapcsolatban.
Nem ért egyet azzal sem, hogy a törvény több garanciális előírást kormányrendeleti szabályozás körébe utal. Kifogásolja, hogy ha már jogi személy lesz az otthonteremtési közösség, akkor létrehozásakor be kell tartani a ptk. szabályait. Zavaros, hogy a szervező ügyvezetése egyes feladatainak ellátása során mikor jár el a közösség és mikor a szervező képviselőjeként.
Lesöpörték az ellenzék kritikáit
A további kifogásolt részek is arra világítanak rá, hogy a Miniszterelnök Kabinetirodát vezető Rogán Antal igencsak elnagyolt törvénytervezetet adott be az Országgyűléshez, amelyet a Fidesz-KDNP frakció - az ellenzéki pártok kifogásait lesöpörve - kivételes sürgős eljárásban két hete el is fogadott.
A szocialista Bárándy Gergely, törvényalkotási bizottságának alelnöke egyetért a köztársasági elnök kritikáival, s mint a Népszavának megjegyezte: most már van olyan prominens fideszes politikus, Áder János, aki hajlandó felemelni a szavát az intézményesített állami lopás miatt. A szocialisták azt szeretnék elérni a ki nem hirdetett törvény parlamenti újratárgyalásakor, hogy azt ne csak egy jól behatárolható cégcsoportra szabják, valamint ne rendeletben szabályozzák a közösség tagjainak biztonságot jelentő garanciális kérdéseket.
A DK az államfői kritikára adott elfogadható lépésnek azt tartaná, ha a kormány visszavonná a nok-, vagyis népies nevén az állami lakáslottó-törvényt.
Amiről dönthetnek még
A szavazásokon a Miniszterelnökséget vezető Lázár János javaslatára módosíthatják az államháztartási törvényt, így a kormány egy kiemelt közfeladat ellátására akkor is adhatna költségvetési forrásokat, ha az ahhoz szükséges előirányzat csak később biztosítható. A képviselők a közérdekű adatigényléssel összefüggésben a paksi atomerőmű bővítéséről szóló törvényt is módosíthatják.
A parlament a határozathozatalok után kilenc előterjesztésről tarthat általános vitát, köztük három új törvényjavaslatról: a honvédelmi miniszter javaslatára a védelmi és biztonsági célú beszerzésekről, az igazságügyi tárcavezető kezdeményezésére az igazságügyi szakértőkről, míg a külgazdasági és külügyminiszter indítványára a külképviseletekről és a tartós külszolgálatról születhetnek új jogszabályok. A Ház kéthetes ülése a következő hétfőn, a kormánynak szóló kérdésekkel és azonnali kérdésekkel ér véget.