KDNP: mi várható a gyermekétkeztetés támogatásában?
Hollik István (KDNP) a gyermekétkeztetésben várható változásokra kérdezett rá. Rámutatott: növekedett annak költségvetési támogatása, idén már több mint 71 milliárd forint áll rendelkezésre. Szerinte a baloldali kormányokat kevésbé érdekelte a gyermekek sorsa, és soha annyian nem kaptak kedvezményesen vagy ingyenesen ételt, mint most.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára közölte: a jelenlegi az első tavaszi szünet, amikor ingyenes étkezést biztosítottak a rászorulóknak. Mintegy 200 ezer diák részesül a kedvezményben - tette hozzá -, amelyhez 5,3 milliárd forintot biztosított a kormányzat. Hangsúlyozta: a szociális étkeztetésre fordított csaknem 72 milliárd forint a kétszerese a 2010-es kormányváltás előtt előirányzott összegnek.
A képviselő elfogadta a választ.
LMP: a Miniszterelnökség rendeletekkel alakíthatná át a költségvetést?
Schmuck Erzsébet (LMP) kijelentette: pártja értetlenül áll a Miniszterelnökséget vezető miniszter által kezdeményezett törvényjavaslat előtt, amely a költségvetés rendeleti átrendezését teszi lehetővé. Szerinte a forrásfelhasználás átláthatatlanná tétele és ellenőrizhetetlenné válása után azt a kormányhoz közel állók között dobják majd szét. Kifogásolta azt is, hogy a költségvetéssel egy olyan miniszter foglalkozik, akinek ez nem dolga. Azt kérdezte: mi szükség van a rendeleti kormányzásra? Mikor fordult elő, hogy ennek hiányában nem tudtak megoldani egy feladatot?
Tállai András, a nemzetgazdasági tárca államtitkára a törvényjavaslat általános vitáján elhangzottakból idézett, hangsúlyozva: nem rendelet, hanem kormányhatározat készül bizonyos forrásokról, ahogy eddig is. A különbség annyi, hogy a maradványok elköltésével már nem kell megvárni a december 31-ét. Hozzátette: a változás csupán olyan pénzek felhasználásának meggyorsítását eredményezi, amelyekről biztosan tudható, hogy rendelkezésre állnak.
A politikus a választ nem fogadta el. Azt az Országgyűlés szavazta meg 112 igen szavazattal, 31 ellenében.
Fidesz: mit tesz a kormány a felelős állattartásért?
Bencsik János (Fidesz) arról érdeklődött, hogy a jogszabályi háttér kialakítása mellett milyen nevelő és szemléletformáló programjai vannak a kormánynak az állatok védelme és a felelős állattartás erősödése érdekében. Értékelése szerint a büntetések önmagukban nem elegendőek.
Zsigó Róbert, a földművelési tárca élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára válaszában kifejtette, hogy a kormány és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) számos közös programot indított, amelyek a felelős állattartást erősítik. Példaként hozta a gazdátlan állatok ivartalanítását, amely az örökbeadás esélyeit is javítja, továbbá veszélyes állatok tartásának szigorítását. Beszámolt arról is, hogy a tárca végigkíséri a vakvezető kutyák kiképzésének folyamatát.
A kormánypárti képviselő elfogadta a választ.
MSZP: mi lesz az M4-essel?
Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) az M4-es autópálya kivitelezésének leállítását bírálta, szerinte az ügy nem a kommunikált okok áldozata, hanem annak, hogy "Orbán Viktor és Simicska Lajos összevesztek és kettőjük között kitört a háború". Értékelése szerint ez hátrányosan érintette a kelet-magyarországi embereket és kis- és középvállalkozókat. Azt kérdezte, mikor lesz fontos a kormánynak a keleti megyék sorsa.
Tasó László, a nemzeti fejlesztési tárca közlekedéspolitikáért felelős államtitkára válasza szerint a 2x2 sávos kiemelt főútként tervezett szakaszt az MSZP akarta autópályaként megépíteni, azonban 2013-ban az unió bizottsága jelezte, hogy a magas költségek miatt nem támogatja a beruházást. Az útszakasz főútként épül és 2018-ra bekötik Szolnokot a gyorsforgalmi hálózatba - tette hozzá. Az államtitkár visszautasította, hogy a kormánynak ne lennének fontosak a keleti megyék. Kiemelte: 2010 óta Kelet-Magyarországon 338 milliárd forint értékben voltak közúti beruházások és számos további projekt folyamatban van.
A választ a szocialista képviselő nem fogadta el, a Ház azonban 112 igen és 35 nem szavazattal igen.
Jobbik: miért lehetetleníti el a kormányhivatal a munkát Tiszavasváriban?
Volner János (Jobbik) a jobbikos településeken bevezetett Rend és tisztesség program részleteiről számolt be. Kifejtette, hogy tiszavasvári egyik cigánytelepén visszaszorították a bűnözést és normalizálták a közállapotokat, a kormányhivatal azonban megpróbálja ellehetetleníteni a munkát. A képviselő ennek okait firtatta.
Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy minden önkormányzatnak kötelessége az alaptörvény és más jogszabályok betartása. Hozzátette: a településvezetésnek a nemzetiségi önkormányzattal együttműködve kellene dolgoznia a közvetlenül őket érintő ügyekben. Megjegyezte azt is, hogy a mélyszegénységet sok településen igyekeznek felszámolni, azonban azok nem szerveznek médiakampányt.
A választ a jobbikos képviselő nem fogadta el, a parlament azonban 111 igen, 27 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett igen.