Első pillantásra talán úrrá lett a kormányon az önuralom, amikor lemondva a diktátumról, nem politikai szolgákra és kívánalmakra bízta, hanem Pintér Sándor szakmai kezébe adta a terrorellenes törvénytervezetek kimunkálását.
De mielőtt ünnepelni kezdenénk, várjuk meg április 1-jét, hogy tisztuljon a kép. Péntekre hívta egyeztetésre a parlamenti frakciók vezetőit a belügyminiszter. A javasolt öt témakör, amelyhez várják az ellenzék javaslatait, hogy kormány elé vihessék a törvénymódosításokat: a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ a jövőben közvetlenül férjen hozzá a megelőzés szempontjából kulcsfontosságú nyilvántartásokhoz. Tilthatóvá tennének olyan kommunikációs eszközöket, amelyeknél a hatóság nem tud élni az engedélyezett adatmegismerés jogával. Terrorcselekmény bekövetkeztekor korlátozni lehessen a polgári adatforgalmazást, valamint a veszélyes áruk szállítását, és bővítenék a rendőrség adatkezelési lehetőségét az államhatár- és létesítményőrzési feladatok ellátása során.
Nagyjából ennyi, s amit e pár sorból ki lehet olvasni, abban a mai európai állapotokat tekintve semmi kivetnivaló nincs. Ami a "Mindent Látó Nagy Testvér" létrehozását illeti, az a belügyminiszter régi terve. 2011-ben állítólag Kövér László fúrta meg az egészet, de nemcsak e múlt, hanem a belga tapasztalat is azt bizonyítja: a terrorizmus ellen nem lehet megosztott és egymással rivalizáló szervezetekkel harcolni. A Pintér-csomag rendészeti és nem politikai, s lévén ilyen, az ellenzéknek semmi oka, hogy elutasítsa a pénteki egyeztetést.
Ami igazán érdekes, az kimaradt a csomagból: az alaptörvény módosítása, amely 60 napra - meghosszabbíthatóan - bemondásra, a polgári szabadságjogok aránytalan korlátozásával teljhatalommal ruházta volna fel a kormány fejét. Kérdés, azzal, hogy a Honvédelmi Minisztérium egyeztetésére bízták e módosítás további sorsát, kihátrált-e végleg a kabinet és a kormányfő mögüle, vagy megpróbálja majd újra átverni valamilyen formában?
És akad itt még egy "apróság", amire pénteken - nem csak - az ellenzéknek választ kell kapnia: ki, mikor, milyen formában ellenőrzi majd a módosított törvények rendőrségi végrehajtását?
A kormány kettőt lépett előre azzal, hogy egyet tett hátra.