Szél Bernadett;Egyedülálló szülők világnapja;szülői táppénz;

- Az egyszülős is család

Szimbolikus pótcselekvésnek tartja az ellenzék és több civil szervezet, hogy a kormány duplájára akarja emelni a teljes családban élő, megbetegedett gyermekek után járó szülői táppénz idejét. Ez volt eddig az egyetlen, amiben több jutott a gyermeküket egyedül nevelőknek. Nekik most sem ígér semmit az állam, hiába kérik főként a családi pótlék megemelését.

Normális országban a nehéz helyzetben lévőket részesítik plusz támogatásban és nem a jobb háttérrel rendelkezőknek igyekeznek előnyöket biztosítani. Így reagált az LMP egészségügyi szakszóvivője arra, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) úgy akarja egy salátatörvénymódosító csomag keretében megváltoztatni a beteg gyermekek után igénybe vehető táppénz szabályait, hogy az eddig kétszer annyi napra jogosult, gyermeküket egyedül nevelő szülőkkel azonos táppénzes időre legyenek jogosultak azok a családok is, ahol az apa és az anya meg tudja osztani a terheket egymás között. Ábrahám Júlia a Népszavának úgy fogalmazott, hogy a terv nem több mint szimbolikus pótcselekvés, semmiképpen nem nevezhető érdemi lépésnek, hiszen sem egyik, sem másik szülői csoport nem használja ki ma sem a törvény adta lehetőségeket. Ennek oka a munkahely elvesztésétől való félelem, a nehezen megoldható helyettesítés és az, hogy a táppénz csak az átlagkereset 50-60 százaléka, maximum napi 7 ezer forint – ahogyan arra a Magyar Idők tegnapi száma is rávilágított.

Az LMP frakcióvezető-helyettese az egyszülős családok nehézségeinek oldására a családi pótlék differenciált megemelését ajánlja. Szél Bernadett parlamentnek már benyújtott módosító javaslata a 8 éve változatlan támogatási összegeket nem drasztikusan változtatná meg, mert – ahogyan azt lapunknak nyilatkozta -, figyelembe vette a kormány törekvését a nullszaldós költségvetésre. A parlament népjóléti bizottsága elé várhatóan jövő héten kerülő terv azt tartalmazza, hogy a családi pótlék havi összege egygyermekes családoknál 15 300 forintra, egy gyermeket nevelő egyedülálló esetén 19 200 forintra, kétgyermekes családnál 16 600, míg a két gyermekét egyedül nevelő szülőknél 20 700 forintra emelkedjen.

Az ellenzéki párt társelnöke felmérések és statisztikák sorozatára hivatkozik, amikor arra emlékeztet, az egyszülős családokban a szegénységi arány az átlag majdnem kétszerese. 2014-ben a magyar népesség 16,6 százaléka élt jövedelmi szegénységben, az egyszülős családok esetén ez az arány 31 százalék volt. A KSH adatai szerint minden második egyszülős család volt kitéve a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatának, mert minimális többlettámogatást kapnak.

Az egyedülálló szülők világnapján, egy héttel ezelőtt országos villámcsődületet szervezett 8 civil társaság, hogy felhívják a figyelmet ezeknek a családoknak a nehézségeire. Az Egyedülálló Anyák Hangja névre keresztelt program szervezője, Zámborszky Eszter a női szervezetek március elején kiadott kiáltványára utal, amelynek első pontja volt a családi pótlék megemelésének követelése. Ehhez hasonlóan szeretnék elérni, hogy az egyedülálló, iskolás gyermeket nevelő szülők alanyi jogon kaphassák meg az ingyenes tankönyveket és étkezési támogatást, mert ma a család egy főre jutó jövedelmébe már a családi pótlékot is beleszámítják a munkajövedelem vagy segély összege mellett, ami csökkenti a segítség értékét. Kifogásolják azt is, hogy a gyermeküket egyedül nevelő szülőket nem tekintik családnak, ha be akarnak jutni, mondjuk az Állatkertbe, így nem is kaphatnak kedvezményes családi jegyet.

Az egyedülálló anyuka nem egyszer maga is megalázó megkülönböztetést tapasztalt, de most, a Holdam Egyesületben már azt érzi, az utóbbi időben kezd öntudatra ébredni ez a társadalmi csoport. Zámborszky Eszter úgy gondolja, a táppénzes napok kiegyenlítése egy jelképes fricska, mert ez a kormány nem vesz tudomást a valóságról, arról, hogy a nagy és teljes családról hangoztatott szövegei ellenére rengeteg bántalmazott, vagy elhagyott nő és férfi, özvegy neveli egyedül a gyermekeit az országban. Próbálták már felvenni a kapcsolatot a szociális államtitkársággal is, hogy legalább hallgassa meg valaki a gondjaikat, de a minisztérium eddig elzárkózott a megbeszélésektől.

A párbeszéd helyett született ez táppénzes napokat megduplázó szimbolikus semmi.

Nagy a titkolózás a krónikus kórházi ágyak szociális szférának történő átadásáról. Sem a kórházigazgatók, sem a szociális szakmai szervezetek nem tudnak semmit a júniusban kezdődő átalakulásról. Az ellenzék attól tart, az idős emberekre terhelik majd a működési költségeket, de a Szociális Szakmai Szövetség vezetője is úgy fogalmaz: inkább látszik puccsnak az átszervezés, mint átgondolt reformnak.