A középjobb tömörülés eddig hat minisztert adott Dilma Rousseff kormányzatába, közülük egy, a turizmust irányító tárcavezető, Henrique Eduardo Alves már hétfőn benyújtotta lemondását. Ezzel felgyorsulhat az államfő elleni alkotmányos vádemelési eljárás. A helyzet komolyságát jelzi, hogy a válság miatt a brazil elnök lemondta amerikai látogatását.
A parlamenti ellenzék azért kezdeményezte az alkotmányos vádemelést, mivel azzal vádolják Rousseffet, hogy az elnökválasztás előtt az adatok manipulálásával a valóságosnál kedvezőbb színben állította be a dél-amerikai ország gazdaságának helyzetét. A törvényhozásban a PMDB 68 képviselője a Rousseff elleni impeachmentre szavazhat, a Szociáldemokrata Párt vezetése pedig szabad kezet adott képviselőinek, maguk dönthetik el, miként voksolnak.
Michel Temer, az államfő helyettese, a PMDB egyik vezetője azonban semmiképpen sem kíván lemondani. Ha Rousseff államfőt csakugyan felmentenék, automatikusan az alelnök vehetné át a helyét, s az ellenzéki pártok támogatásával új kormányt alakíthatna. Temer a 2018-ban esedékes következő elnökválasztásig tölthetné be az államfői posztot. Brazil sajtójelentések szerint Roussefet akár már májusban felfüggeszthetik, a végső döntést mindenesetre a szenátus mondja ki arról, hogy leváltják-e az államfőt vagy sem. (A brazil kongresszus felsőházát 81 szenátor alkotja, a 26 szövetségi állam és a fővárost is magában foglaló Distrito Federal egyaránt 3-3 szenátort adhat.)
Luiz Inácio „Lula” da Silva volt államfő, Dilma Rousseff elődje és egykori mentora hétfőn az impeachment eljárást puccshoz hasonlította. A korrupcióval vádolt politikus személyzeti főnöki kinevezését a legfelsőbb bíróság a minap felfüggesztette, s jövő héten dönt arról, engedélyezi-e, hogy Lula az egyik legbefolyásosabb posztot foglalhassa el Rousseff kormányzatában.