tanársztrájk;Tanítanék Mozgalom;

2016-03-30 22:40:00

Kicsengetnek a kormánynak - Újabb akciók?

Több száz iskolában tüntettek szerda reggel egyórás munkabeszüntetéssel a jelenlegi oktatáspolitika ellen, az akciót a Tanítanék Mozgalom szervezte, és azt szeretnék elérni, hogy a kormány ne csak saját holdudvarával egyeztessen, hanem kezdjen érdemi párbeszédet a közoktatás valódi szereplőivel a jelenlegi rendszer újragondolásáról. Ha ez továbbra sem történik meg, újabb akciók lesznek.

Változtass, vagy kicsengetünk! - üzenték molinójukon a kormánynak az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumának tanárai és diákjai a Nemzeti Múzeum lépcsőin, ők részt vettek a Tanítanék Mozgalom szerda reggel nyolc és kilenc óra közé meghirdetett polgári engedetlenségi akciójában. A trefortosok közül mintegy százan gyűltek össze iskolájuk előtt, ahol élőláncot álltak az épület körül, ezt követően vonultak át a Múzeumkertbe. Az orbáni oktatáspolitika elleni újabb, békés megmozdulás az ország több száz másik iskolájában is hasonlóképpen zajlott (a Tanítanék adatai szerint mintegy 250 iskola vehetett részt az akcióban), a tanárok egy órára felfüggesztették a tanítást, s míg a tantestület egy része szülőkkel és más szimpatizánsokkal együtt az iskolák előtt demonstrált, más kollégáik a diákokra felügyeltek. Volt, ahol "rendhagyó osztályfőnöki óra" keretében a közoktatás ügyes-bajos dolgait beszélték meg, máshol az iskola udvarát rakták rendbe.

Mint ismert, Pukli István, a budapesti Teleki Blanka Gimnázium igazgatója és a Tanítanék Mozgalom egyik vezéralakja március 15-én, a több tízezres Kossuth téri tüntetésen jelentette be, hogy ha az állam nevében Orbán Viktor miniszterelnök és Áder János kormányfő március 23-ig nem kérnek bocsánatot az elmúlt hat évben megalázott és megfélemlített emberektől, valamint a kormány nem kezd el érdemben tárgyalni első körben a köznevelési kerekasztalból kiszorult, mintegy félszáz civil és szakmai szervezetből álló Civil Közoktatási Platform (CKP) a közoktatás javítását szolgáló legsürgetőbb intézkedéseket összefoglaló tizenkét pontjáról, 30-án egyórás munkabeszüntetéssel járó polgári engedetlenségi akcióra hívják fel a mozgalmat támogató iskolákat, szervezeteket, és mindenkit, akinek fontos a közoktatás ügye. Ahogyan várható volt, a bocsánatkérés nem történt meg, az egyeztetések sem kezdődtek el.

A budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium „iskolaőrző élőlánca” FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

A budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium „iskolaőrző élőlánca” FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

Így az akció keretében több iskolában elmaradt az első, máshol a második óra is, a diákoknak így nem kellett bemenniük az iskolába, ennek ellenére sokan voltak, akik megjelentek az intézmények előtt, szolidaritást vállalva tanáraikkal. A budapesti Toldy Ferenc Gimnázium eredetileg nem szerepelt az akcióhoz csatlakozó iskolák listáján, a tanári kar és a diákok egy része mégis demonstrált az épület előtt, egymás lábát rajzolták körbe krétával. Ugyancsak a fővárosban, a Berzsenyi Dániel Gimnázium előtt mintegy félezren gyűltek össze a 444.hu tudósítója szerint, ami azért is nagy dolog, mert szerdánként nincs első óra az intézményben, ennek ellenére a diákok és a tanárok mégis megjelentek tiltakozni. Élőlánccal tiltakozott a szegedi Radnóti Miklós Gimnázium közössége is, Kecskeméten a Damjanich utcai Általános Iskolában virágokat ültettek.

Az országos tiltakozóhullámot elindító Miskolci Herman Ottó Gimnázium tanári kara ugyancsak kertészkedéssel töltötte a polgári engedetlenség óráját, emellett szemetet szedtek, fát ültettek, míg a diákok az iskola udvarát takarították. Az iskola közalkalmazotti tanácsának elnöke és a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója korábban úgy nyilatkozott: azért ültetnek fát közösen a diákokkal, mert annak az oktatásban is nagy a szimbolikája, a rügyek, a gyerekek ugyanis nem fejlődnek úgy ki, ha a fának a legöregebb szerve, a gyökerek nem szívhatják tovább a tápanyagot és nem továbbíthatják azt a rügyek, a gyerekek felé. "A rügyeknek és a gyökereknek ilyen szoros kapcsolatuk van a biológiában éppúgy, mint az oktatásban" - mondta, utalva arra, hogy a Mozgalom és a CKP tagjai nem a mostani rendszer javítgatását, hanem az alapok újragondolását, új közoktatási törvény és új nemzeti alaptanterv kidolgozást is követelik.

Ilyen is volt FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Ilyen is volt FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Mintegy ötszázan gyűltek össze a zuglói Teleki Blanka Gimnáziumnál is, itt a rendőrök a nagy tömeg miatt egy időre a forgalmat is elterelték. A diákoknak nem kellett bemenniük az első két órára, Pukli István igazgató szerint ezzel azt szerették volna elkerülni, hogy azzal vádolják őket, a gyerekeket politikai célokra használják fel (az elmúlt hetekben több kormánypárti politikus is felhozta ezt). Az igazgató azt is elmondta, a Teleki épülete magát az oktatási rendszert szimbolizálja: az egykor gyönyörű épületről most hullik a vakolat. Pukli újabb két hetet adott a kormánynak arra, hogy tárgyalóasztalhoz üljön a CKP képviselőivel. Ha ez továbbra sem történik meg, újabb akciókra lehet majd számítani - ígérte.

Bezárták a diákokat a tanterembe
Bezárták a diákokat a fővárosi Márvány utcai gimnázium egyik tantermébe, hogy ne mehessenek az iskola elé tiltakozni március 30-án, a polgári engedetlenség napján - jelentette egy olvasónk, aki szerint a diákok az ablakon keresztül jelezték az utcán tiltakozó társaiknak, a szülőknek és civileknek, hogy nem engedték őket demonstrálni, még a folyosóra is tilos volt kimenniük. Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet (Ekint) napokban megjelent, a szerdai akció alkotmányos körülményeiről készült elemzésében leszögezte: a gyerekeknek is joguk van a tiltakozó tanárok iránti szolidaritásukat kifejezni. Ugyanakkor az akcióban való részvételre, sem az attól való tartózkodásra nem szabad felhívni vagy őket erre késztetni. Somody Bernadette, az Ekint igazgatója szerint az említett ügyben kérdéses, hogy a gyerekek felügyeletét hogyan tudták volna megoldani az iskolában. Ám, ha az akcióban részt venni kívánó diákok felügyeletének biztosítása megoldható lett volna, és ennek ellenére nem engedték a diákoknak, hogy csatlakozzanak, az jelentheti jogaik megsértését.