offshore-lovagok;Panama Papers;

2016-04-04 11:15:00

Offshore-botrány: állam- és kormányfők is érintettek

Kétes pénzügyi szerződések, álcégek, sajátos tranzakciók. Ilyen jellegű pénzügyi manipulációk sorára derített fényt egy nemzetközi újságírócsoport, amely több millió dokumentumot értékelt ki adóparadicsomokról. Vélt és még hivatalban lévő állam- és kormányfőkről, illetve ismert oligarchákról derültek ki ilyen kétes ügyletek. Az úgynevezett Panama Papers-botrány rávilágít arra, hogyan élnek vissza hatalmukkal a világ vezetői. A dokumentumok elemzése során Horváth Zsolt, egykori fideszes politikus neve is felbukkant, a párt elhatárolódott tagjától. Opten: közel 700 vállalkozás működik ma Magyarországon egyértelmű panamai tulajdonosi háttérrel.

Az offshore tranzakciókkal kapcsolatos adatok a Mossack Fonseca Group nevű, Panamában bejegyzett ügyvédi irodától származnak, így kapta a nevét a botrány a közép-amerikai offshore paradicsomról. A vizsgálatot egy három éve alakult Offshore Leaks hálózat indította, amely az adócsalás és pénzmosás kivizsgálását tartotta legfőbb feladatának. A Panama Papers feltárása során 2,6 terabyte adathalomra tettek szert az üggyel foglalkozók, ami tízszer akkora adatmennyiség, mint amennyi a 2013-as Offshore Leaksnél került elő, s 600-szorosa a szintén nagy feltűnést keltett, 2014-es LuxLeaksnek.

A 11,5 millió dokumentum emaileket, leveleket, faxokat, hitelszerződéseket, alaptói okiratokat, bankszámlakivonatokat, számlákat foglal magában 1977-től 2015-ig. A dokumentumok kiértékelésében 376 újságíró vett részt. A legfrissebb dokumentumok 2015 decemberéből származnak. A vizsgálat során majdnem 215 ezer olyan álcégre bukkantak.

Az adatokat egy anonim forrástól kapta meg a német Süddeutsche Zeitung, amely ezután továbbította azokat az oknyomozó újságírók szervezetének, az ICIJ-nek. Ez egy független hálózat, amely 76 ország különféle újságíróit foglalja magában. Munkatársai egyebek mellett a BBC-nél, a Guardiannál, a német NDR-nél, az izraeli Hárecnél, a  belga Le Soirnál, a francia Le Monde-nál, valamint az olasz L’Espressónál dolgoznak. Magyarországról a Direkt36 vett részt a munkákban.

Mint a magyar Index írja, a dokumentumok elemzése során Horváth Zsolt, egykori fideszes politikus neve is felbukkant. Horváth 16 éven át képviselt Kecskemétet az országgyűlésben, két éve vonult vissza az aktív politizálástól. Ő az egyetlen politikai szereplő, aki a 11,5 millió dokumentumban névvel szerepel, de nem ő az egyetlen magyar: több tucat magyarországi vagy magyar kötődésű cégről és magánszemélyről van szó, akik között vannak befolyásos üzletemberek és politikához áttételesen kötődő figurák is.

Horváth újságírói megkeresésre tagadta, hogy lennének külföldi gazdasági érdekeltségei, de amikor az iratokban szereplő, konkrét cégnevekkel szembesítették, megkérdezte, hogy mit szeretnének róluk hallani. Ezután újra letagadta, hogy lenne köze ezekhez a cégekhez, majd azt kérte, írásban tegyék fel neki a kérdéseket, de a megkeresésekre nem válaszolt.

Horváth vagyonbevallásai nem tanúskodnak komolyabb üzleti háttérről és nagyobb összegű megtakarításról sem, ennek ellenére 2013 októberében, azaz fideszes parlamenti képviselőként igazgatója lett egy Seychelles szigeteki cégnek, az Excelle Media Internationalnek, amit valahogy elfelejtett feltüntetni parlamenti vagyonnyilatkozatában. Mandátuma megszűnése után egy másik seychelles-i cégben, a Mayer & Collins Trading Company-ban is tulajdonrészt szerzett, írja a Direkt36.

A kiszivárogtatás nagyon kínos lehet a Fidesznek, hiszen a kormánypárt korábban élesen kritizálta az offshore-céges kötődéssel rendelkező közéleti szereplőket, akiket maga Orbán Viktor nevezett offshore-lovagoknak. Orbán ígéretet tett arra is, hogy az ő kormányzása alatt vége lesz az offshore-lovagok világának.

Elhatárolódott a Fidesz Horváth Zsolttól
“A baloldal kormányzásával ellentétben ma sem a kormányban, sem a kormánypárti frakcióban nincs helye offshore lovagoknak” - írta a Vs megkeresésére a Fidesz. 
Hozzátették: “Horváth Zsolt ugyan tagja maradt a pártnak, de a Fidesz már jó ideje nem áll vele kapcsolatban. Semmilyen tisztséget és szerepet nem tölt be a pártban, nem képviselő, nem kormánytag”. "Így mint minden más állampolgár, egyedül ő maga felel tetteiért, a Fidesznek semmi köze magánügyeihez" - írták.

A vizsgálatok során egy sor ismert politikus ügyleteire derült fény. Közéjük tartozik Vlagyimir Putyin orosz elnök, Sigmundur Gunnlaugsson izlandi kormányfő, valamint pénzógy- és belügyminisztere, Mauricio Macri új argentin elnök, Petro Porosenko ukrán államfő, Szalman szaúdi király. Szíria egyik leggazdagabb embere, Rami Machluf kétes ügyleteire is fény derült. Az oligarcha Bassár el-Aszad elnök egyik bizalmasa.

Porosenko ellen nem folytat vizsgálatot a NABU
Az ukrán korrupcióellenes iroda (NABU) nem vizsgálja Petro Porosenko elnök befektetéseit, mert az államfőre nem terjed ki hatásköre - közölte hétfőn az iroda.
Vele együtt 20 ukrán neve olvasható a névsorban. A többiekkel szemben a korrupcióellenes iroda közleménye szerint már hozzáláttak az "adatelemzéshez".

A dokumentumokban megemlítik a korábbi ENSZ-főtitkár fia, Kojo Annan nevét is, de előbukkan David Cameron apjáé, Ian Cameroné is. A világ leggazdagabb személyiségeit magában foglaló Forbes lista 29 milliárdosát is azonosították, így az indiai milliárdost, az ArcelorMittal vezetőkjét, Lakshmi Mittalt, továbbá a Sanghaj Warren Buffetjeként is ismert befektetési stratégát, Huancsang Guót. Szintén kétes megvilágításba kerültek a Barcelona többszörös aranylabdása, Lionel Messi pénzügyei.

A Mossfon nevű vállalatnak egyébként világszerte 500 munkatársa van. A német származású Jörgen Mossack, valamint a panamai Ramón Fonseca áll mögötte. Mossack a hetvenes években egyedül indította a cégét, s a panamai 1986-ban csatlakozott hozzá. A Moffsont gyakran érte az a vád, hogy pénzmosásban, illetve adócsalásban segédkezik, ezt rendre visszautasította. Mindenesetre a napvilágra került információk alapján eljárást indítottak a panamai hatóságok.

Különösen érdekes a Vlagyimir Putyiinról szóló rész. A dokumentumban megállapítják, hogy az orosz elnök lényegében azt csinál, amit akar, azt kaparint meg, amit akar, írásos szerződésre nincs szüksége, az állam mondhatni ő maga. Elképesztő vagyonnal rendelkezik, titkos offshore társaságokban érdekelt. A dokumentumból az nem derül ki, hogy pontosan mekkora összeg felett rendelkezik. Putyin több cégében gyermekkori barátai is felbukkannak, köztük a karmester, Szergej Roldugin. Az ő általa képviselt offshore cég több millió dollárt kapott más vállalatoktól. Roldugin cége fontos orosz állami megbízásokat is kapott.

A Kremlben "csalódottságot keltett" az offshore-ügyekre rávilágító újságírói munka minősége, Moszkvában nagyobb szakszerűségre számítottak - jelentette ki hétfőn Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője hétfőn. A Kremlben figyelemmel kísérik ezeket az akciókat, amelyek célja az orosz vezetés, elsősorban az elnök lejáratása - tette hozzá.

A Panama-ügy a jéghegy csúcsa
Közel 700 vállalkozás működik ma Magyarországon egyértelmű panamai tulajdonosi háttérrel, és további ötezer hazai cég köthető hasonló egzotikus hátterű offshore országokhoz - közölte az Opten céginformációs szolgáltató.
Az elmúlt évek szigorodó jogszabályai és botrányai következtében érezhetően csökkent az offshore cégalapítások száma, de a jelenség még távolról sem tűnt el. Bár a kockázatok nőttek, azért az offshore érdekeltségek legfontosabb előnye továbbra is megmaradt: a transzparencia hiánya, az anonimitás és természetesen az ebből következő „adóoptimalizálási” lehetőség.

Egyéb jelentős offshore érdekeltségek

Ország

Cégek száma

Ciprus

1930

Seychelle-szigetek

1432

Suriname

751

Panama

688

Marshall-szigetek

206

Sierra Leone

197

A mai napig több mint 400 társaság tulajdonosi háttere köthető közvetlenül Panamához, de a közvetett kötődéseket vizsgálva már a 700-at közelíti a szám. A panamai érdekeltségű cégek között vegyesen találhatóak kicsik és nagyok, és 15 olyan is akad, amelynek éves árbevétele meghaladja az egymilliárd forintot.