Lengyelország;abortusztörvény;

2016-04-05 07:38:00

Varsói abortuszháború

A világ egyik legszigorúbb abortusztörvényét fogadhatják el Lengyelországban, amennyiben a katolikus egyház ajánlásának megfelelően szigorítanák tovább a művi terhességmegszakításról szóló több mint két évtized óta érvényben lévő jogszabályt.

Komoly felháborodást keltett sokak részéről, hogy Lengyelországban az ország püspökei az abortusz teljes betiltásáért szálltak síkra. Varsóban már a mostani törvény is az egyik legszigorúbbnak számít Európában, hiszen a művi terhességmegszakítás csak kivételes esetekben válik lehetővé, ám a Pro – Prawo do Zycia (Jog az életért) kezdeményezés aláírói szerint még ez a szabályozás is túl liberális, s a mozgalom komoly támogatást kap a katolikus egyháztól.

Az 1993-ban elfogadott, a magzat védelméről szóló lengyel törvény értelmében az abortusz abban az esetben megengedett, ha a terhesség nemi erőszak következménye, az anya élete veszélyben forog, vagy a magzat visszafordíthatatlan károsodást szenvedett. Az első esetben a beavatkozás a magzat 12 hetes koráig, az utóbbi kettőben 24 hetes koráig végezhető el.

Az országban újra és újra komoly felháborodást okoznak egyes az abortusszal kapcsolatos esetek. 2012 októberében az Emberi Jogok Európai Bírósága 80 ezer amerikai dollárra büntette Varsót, mivel 2008-ban megtagadták az országban egy megerőszakolt 14 éves kislánytól az abortuszt. Idén március közepén az a sajtóértesülés keltett visszhangot, hogy az egyik varsói kórházban a Down-szindrómára valló orvosi dokumentáció alapján abortuszt végeztek egy, a terhesség 24. hetében járó asszonynál, és az ennek ellenére élve született babát orvosi segítség nélkül egy órán keresztül haldokolni hagyták. Az ügyben a varsói kerületi ügyészség, valamint a lengyel egészségügyi minisztérium is vizsgálatot folytat. A varsói kórházban történtek után a lengyelországi életvédő egyesületek aláírásgyűjtést kezdeményeztek a terhességmegszakítást teljességgel tiltó törvényjavaslat támogatására, tehát egy olyan javaslatot terjesztenének elő, amely még az említett három kritériumot is tiltaná. A tervezet a püspökkari felhíváshoz hasonlóan nagyobb anyagi és szakértői támogatást is feltételez a beteg gyermekeket növelő családok számára – írta az MTI.

A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) ugyan katolikus pártként határozza meg magát, s több egyházi személyiség is támogatja, a népszavazási kezdeményezés nem feltétlenül szolgálja a párt érdekeit. A felmérések szerint ugyanis a lengyelek nagy része elutasítja a szigorúbb abortusztörvényeket. Ettől függetlenül Beata Szydlo miniszterelnök mégis támogatásáról biztosította a kezdeményezést, amely akár öt éves börtönbüntetéssel sújtaná a törvény megsértőit. Ahhoz, hogy a népi kezdeményezés sikerrel járjon, s a javaslatról szavazhasson a törvényhozás alsóháza, 100 ezer aláírást kell gyűjteni. Szydlo egyébként azt is közölte, hogy nem írja elő képviselői számára azt, hogyan voksoljanak.

Az esetleges új törvény azért is lenne rendkívül népszerűtlen, mert már most igen magas a nem törvényesen végrehajtott művi terhességmegszakítások száma. Miközben a hivatalos adatok szerint 1812 legális abortuszt hajtottak végre, az illegálisokét 100 ezer és 200 ezer közé teszik. Sok nő magánorvosokat keres fel, hogy végrehajtsa az abortuszt, mások pedig külföldi orvosok segítségét kérik.

Amennyiben a lengyel parlament áldását adná a jogszabályra, s elfogadná a művi terhességmegszakítás teljes tilalmát, akkor Varsónak szigorúbb abortusztörvénye lenne, mint Iránnak. A lengyel katolikus püspöki konferencia ezzel kapcsolatos körlevelét vasárnap ismertették. A dokumentum felolvasása közben többen elhagyták a templomot.