Ukrajna;koalíciós tárgyalások;Jacenyuk-kormány;

2016-04-05 07:36:00

Feloszlathatják az ukrán parlamentet

Múlt héten zátonyra futottak az ukrán koalíciós tárgyalások, Kijevben továbbra is patthelyzet van. Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök kormányának nincsen meg a szükséges támogatása a kormányzáshoz, működő kormány nélkül pedig a nemzetközi támogatók nem folyósítják a túléléshez szükséges hiteleket és támogatásokat.

A washingtoni nukleáris csúcs alkalmával Petro Porosenko ukrán államfő Barack Obama amerikai elnökkel is tárgyalt, aki újabb egymilliárd dolláros támogatást ajánlott fel, amelyet azonban csak akkor kaphat meg Kijev, ha feláll az új kormány. Washingtonból hazaérkezve Porosenko a parlament feloszlatásával fenyegette meg a pártokat. A televízióban sugárzott interjújában leszögezte: alkotmányos jog a törvényhozás feloszlatása és előrehozott választások kiírása, amennyiben 30 napig nincs működőképes koalíciója a parlamentnek, és jelezte, kész élni ezzel a jogával, amennyiben haladéktalanul nem jön létre új többség és új kabinet.

A két nagy pártnak, az elnök mögött álló Porosenko Blokknak és Jacenyuk miniszterelnök pártjának, a Népi Frontnak nem érdeke az előrehozott választás. A Porosenko Blokk is meggyengült a koalíciós válság nyomán, a Népi Front be sem jutna a parlamentbe. Ám a kisebb pártok támogatottsága növekedett, így ezidáig sem a Julija Timosenko vezette Batykivscsina, sem a lembergi polgármester pártja, a Szamapomics, sem a Radikális Párt nem állt kötélnek, sőt a független képviselők közül is csak hármat sikerült meggyőzni, ez azonban nem elegendő egy működőképes új kormányhoz.

A Panama-akták botrány még tovább rontja a helyzetet, ugyanis Porosenko (20 más ukrán üzletemberrel együtt) is érintett az ügyben. Az ukrán korrupcióellenes iroda (NABU) azonban tegnap bejelentette, nem vizsgálja Porosenko befektetéseit, mert az államfőre nem terjed ki hatásköre. A többiek esetében elkezdődött az „adatelemzés”. Petro Porosenko ugyanis Ukrajna egyik leggazdagabb embere, többek között a Roshen édesipari vállalkozás tulajdonosa. Elnökké választásakor megígérte, hogy eladja a csokoládégyárat, de egyelőre nem tette meg. A Hromadszke ukrán televízióban még a Panama-botrány előtt megjelent egy oknyomozó riport, miszerint a Roshen aktívumainak szerkezetátalakítása érdekében három offshore vállalatot hozott létre.

Az egyik potenciális koalíciós partner, a Radikális Párt vezetője, Oleh Ljasko tegnap már alkotmányos vizsgálatot követelt Porosenko ellen és hangsúlyozta, hogy alakulata az elnök menesztését szorgalmazza. Ilyen körülmények között vélhetően egyhamar nem várható új koalíció Kijevben.