MNB;alapítványok;befektetések;Ferida nevű cég;

2016-04-05 07:23:00

Gyanús MNB-befektetések

Érdemi információkat vártak tegnap a képviselők Matolcsy Györgytől az MNB alapítványai ügyében, ám a jegybankelnök az eddig is hangoztatott lózungok ismétlésével tért ki a parlamentben elhangzott azonnali kérdések megválaszolása elől. Tóth Bertalan szocialista képviselő többek között arra várt válasz, hogy a közpénzt költő Pallas alapítványok hány esetben folytattak le közbeszerzési lejárást, hiszen rájuk is vonatkozik a törvény. 

Ezt mintha meg sem hallotta volna a jegybankelnök, hiszen válaszában azt fejtegette, hogy minden Pallas Athéné alapítvány minden közérdekű adatot ki fog adni. Miután az Alkotmánybíróság a múlt héten "rendet tett" abban, hogy a jegybank által az alapítványoknak juttatott több mint 250 milliárd forintnyi közpénz nem veszíti el közvagyon jellegét, az adatkiadáshoz nem kell elnöki engedély, arra törvény kötelezi az alapítványokat.

Matolcsy György azt is javasolta hétfőn a parlamentben, hogy a jegybanki alapítványok ellenőrzésébe - akár visszamenőleg is - vonják be az Állami Számvevőszéket.

Az, hogy az MNB-alapítványok körül valami nincs rendben, legalábbis lenne ok az adatok eltitkolására - amit egy elvetélt törvénymódosítással akart elérni a Fidesz -, az MKB Bank privatizálása körüli pletykák és információk is megerősítik. Néhány hete makacsul tartja magát az a feltételezés, hogy az alapítványok közvetetten részt vesznek a magánosításban. A Magyar Narancs és a Világgazdaság is felfigyelt egy Ferida nevű cégre, amelyet a hat Pallas Athéné-alapítvány egyike, a Domus Scientiae alapított ötmillió forintos jegyzett tőkével. Ezen alapítvány kuratóriumának az elnöke Balog Ádám, az MKB elnök-vezérigazgatója. A Ferida év elején két lépésben 20 milliárdos tőkeemelést hajtott végre, melynek során további három MNB-s alapítvány, a geopolitikai, a Domus Concordiae és a Domus Innovationis is beszállt a cégbe. A tőkeemelést a Ferida februári közgyűlésén azzal indokolták, hogy „a társaság vagyoni helyzete a közelmúltban még nem tett lehetővé részesedésszerzést”. Eközben az igazgatóságot arra utasították, hogy „jogi és számszaki vizsgálatot folytasson esetleges külföldi befektetési lehetőségekkel összefüggésben” - derítette ki a Magyar Narancs a cégbírósági iratokból.

A Világgazdaság kérdésére az alapítványok cáfolták, hogy a négy alapítvány tulajdonában álló Ferida Zrt. részesedést szerzett volna az MKB Bank 45-45 százalékát megvásárló Blue Robin Investments S. C.-ben és a Metis magántőkealapban.

A Magyar Liberális Párt közérdekű adatigénylést nyújtott be az MNB-alapítványokhoz, hogy megtudakolja: a Ferida szerzett-e részesedést azon konzorcium bármely tagjában, amelyik megvásárolhatja az MKB Bankot – jelentette be Bodnár Zoltán, a párt ügyvivője.