Titanic Nemzetközi Filmfesztivál;Uránia Nemzeti Filmszínház;

2016-04-08 07:46:00

Filmen üzen a világ

A Tanna című ausztrál film vetítésével tegnap megnyílt az Urániában a 23. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál. Az április 16-ig tartó tíznapos rendezvényen 42 filmet vetítenek hat szekcióban és öt helyszínen. A nemzetközi válogatásban két magyar alkotás is szerepel, Fliegaug Bence Liliomösvényét gálaesten láthatja a közönség, Bucsi Réka Love című animációja szolgáltatja a fesztivál befutófilmjét is.

Csupa első- illetve második alkotás teszi ki az idei Titanic Nemzetközi Filmfesztivál versenymezőnyét, amelyben kilenc film szerepel. A díjkiosztóra április 15-én kerül sor, az utolsó nap az ismétléseké lesz. A zsűriben két nagy sikerű hazai elsőfilmes rendező, Ujj Mészáros Károly (Liza, a rókatündér) és Reisz Gábor (VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan) foglal helyet, a zsűri elnöke Izlandról érkezik, a Reykjavíki Nemzetközi Filmfesztivál alapító igazgatója, Hrönn Marinósdóttir.

A kilenc verseny darab közös jellemzője, hogy bonyolult és félszeg emberi kapcsolatokat ábrázolnak új módon: van szürrealista, érzelmes, szórakoztató, provokatív és személyes alkotás. A válogatás egyfajta képet kíván adni arról, milyen is a fiatal film ma nemzetközi szinten. Sztárok nincsenek a listán, de kivételként Geoffrey Rush történetesen éppen e szekcióban, az ausztrál Apa és lánya című film főszerepében látható. A történet a szülők és gyerekek nemzedéke közötti kapcsolat buktatóiról szól, súlyos titkokkal, véres következményekkel. Ugyancsak szülő-gyerek között feszülő titkok terhelik a francia Evolúció című film kisfiú főhősét. Fiatal a Sárvirág című lett versenydarab tini hősnője, aki a korosztályára jellemző magánytól, magára hagyatottságtól szenved. Az angol Verem az erdőben egy szoros házastársi kapcsolat megroggyanásáról szól különleges körülmények között, ahol a pár egy magányos szigeten a vadállatok életét éli. A cseh Házi gondozás a mindennapok kisebb-nagyobb tragédiáit idézi fel, a bosnyák Mindennapi életünk a háború utáni évek nehezen viselhető konfliktusait. A svájci Aloys egy magánnyomozó múltjának eltűnéséből bontja ki a férfi küzdelmét az emlékeiért. A kínai Ami a sötétben rejlik két főhőse nyomozó, a súlyos bűncselekmény-sorozatot homlokegyenest ellenkező módszerrel akarják megoldani.

A magyar jelenlét idén két ígéretes műhöz kapcsolódik. A berlini fesztiválon bemutatott Liliom ösvény Fliegauf Bence új filmje, amelyet gálavetítésen a Titanic mutat be először a hazai közönségnek. A másik mozidarab Bucsi Réka szintén Berlinben bemutatkozott darabja, a LOVE. Az animációs kisfilm egy részlete lett a fesztivál befutófilmje a feketéből vörös színbe váltó két macskával. A szerelmes cica boldog pofácskával azt üzeni a másiknak: „Még soha nem láttam hozzád hasonlót!”

Nos, alighanem a fesztivál jelmondatának kívánják a szervezők a cica-beszédet: az öt szekcióba rendezett 33 alkotással megfogalmazásuk szerint izgalmas, friss, gondolatébresztő filmeket kívántak a közönség elé hozni. Céljuk, hogy megmutassák, milyen változatos és sokféle napjaink filmművészetének műfaji, stílus- és témabeli merítése. A Titanic alapító-igazgatója, Horváth György azt emelte ki, hogy a főváros fesztiválja igazi meglepetéseket tartogat idén is. Erre első példa mindjárt a nyitófilm volt, amelyet a fesztivál ideje alatt még két időpontban láthat a néző. Az ausztrál Tanna igaz történet alapján készült és Vanuatun játszódik, a Csendes-óceán déli térségében, a Korall-tenger keleti részén. (A 75 szigetből álló szigetcsoport arról is híres, hogy ott forgatták a közkedvelt Survivor című tévésorozatot.) Egy ősi törzs falujában egy fiatal pár szerelme véres törzsi ellenségeskedés fókuszába kerül. Menekülniük kell, hogy megmentsék az életüket és a szerelmüket. A film szereplői valamennyien vanuatui őslakosok.

A Fesztiválkedvencek szekcióban látható nyolc film között van a Madárkák, amit ugyan a magyarhangya bemutat majd, de a sokszoros díjnyertes izlandi dráma április 9-i vetítését beszélgetés is követi: vendége Utassy Ferenc, az Izlandi Köztársaság tiszteletbeli főkonzulja lesz. A Madárkák főhőse a 16 éves Ari, akinek felborul az élete, Reykjavíkból egy isten háta mögötti halászfaluba kell költöznie. Ott reménytelen helyzet várja, nem csak a papa alkoholproblémájával szembesül, hanem hogy mennyire megváltoztak gyerekkori barátai. A neves román rendező, Radu Munteanu Az utolsó szomszéd című filmjében gyilkosság történik, s aki hallgat róla, együtt kell éljen az elkövetővel. Uruguayból érkezett a Vinje című mozi, két fiatal barátságáról az esőerdő közepén, az ír A nevem Emily című film központi hőse egy eltünt apja után induló lány.

Az Amerikai függetlenek szekcióban három film kínálja magát. A Neptunusz egy szigeten játszódik és egy kislány áll a középpontjában, aki tragikus tapasztalatokkal szembesül. A Zsarátnok egy világméretű járvány utáni világba vezet, ahol az emberek elvesztették a múltjukat. A legizgalmasabbnak az Experimenter ígérkezik, egy ismerős szociálpszichológiai kísérlet sajátos feldolgozásával. Egyetemisták árammal sokkolhatnak akár halálra ismeretlen idegeneket. Az Ázsiai szelek thaiföldi, dél-koreai, kínai és Fülöp-szigeteki filmeket sorakoztat fel. Van köztük kosztümös királydráma, költői mese, múlt század eleji társadalmi bűnügy, mai dráma. A Titanic egyik legnépszerűbb szekciója, a thriller és horror választékát kínáló A sötét oldal hat mozit kínál fel, főként angol-amerikai színekben. Az amerikai A meghívás kísértetekkel és paranoiával rémítget, a Kurt Russell főszereplésével készült amerikai Bone Tomahawk a telepesek korába visz és kannibálok pusztítását hozza a képbe. A brit Átjárók a veszedelmes titkok tragikus következményeiről beszél egy autóbalesetet követően, az ugyancsak brit The Witch a boszorkánytörténetet népmeseként adja elő egy 1600-as vérfagyasztó sztoriban.

A Filmdokk idén zenés és prózai dokumentumfilmeket válogatott. A hat alkotás közül három zenés, az orosz Nem hiszek az anarchiában, amely a szibériai Civil Defese bandát mutatja be. A másik három film klasszikus doku, egy norvég testvérpárról, illetve az amerikai fasisztoid mozgalomról, amely a fehér felsőbbrendűséget hirdeti. A legérdekesebbnek a dán Motley törvénye című film ígérkezik egy nőről, aki egyetlen külföldi jogász és egyetlen nő, aki afgán bíróságokon dolgozhat. Nicole Horanyi dán rendezőnő, akinek a neve magyar kapcsolatra utal, személyesen vesz részt filmje bemutatóján, majd közönségtalálkozón beszélget a Toldi mozi közönségével.

A fesztivál filmjeit az Uránián kívül a Puskin, a Sugár és a Toldi moziban, valamint az A38-as Hajón vetítik. A záró filmet április 15-én mutatják be az Urániában, ez a Velencében szerepelt A Bigger Splash című olasz–amerikai bűnügyi lélektani dráma lesz Dakota Johnson, Ralph Fiennes, Tilda Swinton és Matthias Schoenaerts főszereplésével.