Orbán Viktor;menekültek;terrortörvény;

2016-04-09 07:04:00

Orbán-interjú: humor vagy cinizmus?

Nem tudják, hogy ez hétvégi humor, vagy cinizmus volt - reagált a miniszterelnök reggeli kijelentéseire Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója. A szervezet munkatársait mindenesetre meglepte, amit a Kossuth Rádió műsorában Orbán Viktor az offshore botránnyal kapcsolatban mondott.

Ligeti szerint szomorú, ha a kormányfő komolyan gondolja, hogy a politikusi vagyonnyilatkozatok hitelesek, mert azok jelenleg legfeljebb bosszantásra alkalmasak. Nem pedig arra, hogy azokból a valóság kiderüljön, amit a TI rendre szóvá is tesz. Magyarországon annak sincs következménye, ha valaki a bevallásából "kifelejt" egy céget, garázst, telket, esetleg a lakásából néhány szobát. Ez a tegnapi, a jogi igazgató szerint, a vállalások reggele volt, hiszen Orbán közölte, a magyarországi offshore-szálak egyenkénti kivizsgálására kéri a belügyminisztert, a titkosszolgálatokat, valamint az adóhivatalt felügyelő minisztert. A rendőrséget és az ügyészséget pedig a metrószerelvény-beszerzéssel kapcsolatos vizsgálódásra utasította. Utóbbiban állítólag ismeretlen tettes ellen nyomoznak, ez azt jelenti, hogy Budapesten nem tudják, amit Londonban már pontosan ismernek - fogalmazott Ligeti. A jogi igazgató örül, hogy Orbán utasítására az ügyekben nyomozni kezdenek és ígéri, ők is figyelemmel kísérik majd a vizsgálatokat.

Orbán szokásos pénteki interjújában már a kérdést is képtelenségnek nevezte, hogy a magyar kormánytagoknak offshore érdekeltségük lehet, mivel évente vagyonnyilatkozatot kell adniuk, és a vagyon eltitkolása törvénysértés lenne. A bevallások a miniszterelnök szerint hitelesek, azokban pedig jelezni kell a vállalkozásokat, az offshore cégeket is. Ám mert az embereknek látniuk kell, hogy a tőkével rendelkezők betartják-e a jogszabályokat, Orbán minisztereit vizsgálatra kötelezte. Úgy ítélte meg: a jelentős magyar politikai tényezők kívül állnak ezen az ügyön, a magyar szál szerinte leginkább bankárokhoz, szocialista nagytőkésekhez köthető. A reggeli interjú alapján tegnap Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter elrendelte a magyarországi offshore-szálak azonnali, egyenkénti kivizsgálását a NAV-nál. A hivatal már meg is kezdte a Panama-papírok dokumentumaiban érintett magyar állampolgárok és cégek vizsgálatát, szakértői munkacsoport elemzi a magyar vonatkozású információkat.

Az interjúból kiderült, Orbán a nemzeti szuverenitás elleni nyílt támadásként értékeli az Európai Bizottság kvótajavaslatát, amelynek elfogadását véleménye szerint meg kell akadályozni. Úgy vélte, ha azt elfogadják, akkor nem Magyarországon, hanem Brüsszelben mondják meg, kivel kell együtt élnünk, a jövőben milyen etnikai összetételű lesz az ország. A következő hetekben minél több helyre el kíván jutni Európában, hogy szövetségeseket találjon a tervezet elutasítására.

Az MSZP népszavazási kezdeményezésére úgy reagált: a kormány nem akarja, hogy bárkinek kényszer legyen a hétvégi munkavégzés. Hétfői ülésén a kabinet áttekinti a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvény egyéves tapasztalatait, majd azok szélesebb körű megvitatása után dönt a további lépésekről. Közölte: a kormány az elmúlt egy évben egyeztetéseket folytatott arról, hogy a vasárnapi szabadnap elve hogyan terjeszthető ki a kereskedelmen kívül más szektorokra.

Lengyelország csatlakozik
Lengyelország támogatja és csatlakozik Magyarországnak a kötelező menekültbefogadási kvóta ügyében az Európai Bírósághoz benyújtott decemberi keresetéhez - jelentette be Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter pénteken magyar kollégájával, Trócsányi Lászlóval tartott tárgyalásai után.