Németország;menekültek;Angela Merkel;

A törökökkel kötött menekültügyi egyezmény nem tetszik a németeknek FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ADAM BERRY

- Merkel legyőzi az orbáni politikát? Kevesebb a menekült

Jelentősen csökkent Németországban a menedékkérők száma az év első negyedévében. Ez derült ki a német belügyminiszter által közölt adatokból. Thomas de Maiziere ugyanakkor azt is elmondta, hogy a visszatoloncolások száma is megemelkedett.

Bár a március közepén megrendezett részleges német tartományi választás nem kedvezett Angela Merkel pártjának, a CDU-nak, több egyértelmű jele van annak, hogy a kancellár túlvan a mélyponton. A felmérések szerint népszerűsége folyamatosan araszol felfelé, már 55 százalék véli úgy, hogy nincs nála alkalmasabb személy a kancellári posztra, ráadásul a németek egyre derűlátóbbak Merkel menekültpolitikája megítélését illetően. Az adatok is egyre jobban azt mutatják, hogy idővel siker koronázhatja a kancellár közös európai megoldásra vonatkozó törekvéseit. A német belügyminiszter közlése szerint miközben 2015 első negyedévében még félmillió menekültet regisztráltak, e szám 170 ezerre csökkent a 2016-os esztendő azonos időszakában. Ez 66 százalékos csökkenésnek felel meg – hangzott el Thomas de Maiziere tegnapi sajtóértekezletén. Figyelemreméltó az is, hogy márciusban már csak nem egészen 21 ezer menedékkérő utazott Németország területére.

A kormányzat sikerként könyveli el azt is, hogy naponta átlagosan már 200-nál is jóval kevesebb menedékkérőt regisztrálnak, igaz, különféle okok miatt a pontos szám nem ismert. Egyebek mellett azért, mert akadnak olyanok is, akik már egy idő óta német területen tartózkodnak ugyan, de csak most regisztráltatták magukat. A német belügyminiszter azt közölte, az adatok egyértelműen azt sugallják, hogy a kormány intézkedései sikeresek. Ezzel együtt a visszatoloncolások száma is megnőtt. A német belügyi tárcavezető utalt arra, hogy Tunéziával is megállapodást kötöttek a visszatoloncolásról s csütörtökön vissza is küldték az országba az első tunéziai csoportot. Mint mondta, egy éve még 61 százalék volt a nyugat-balkáni menedékkérők aránya, ez azonban már csak 5 százalék. De Maiziere nem kívánt jóslatokba bocsátkozni arról, hogy az év hátralévő részében hogyan alakul az országban a menedékkérelmek száma.

Egy felmérésből kiderül, hogy a németek többsége nem ért egyet a Törökországgal megkötött menekültügyi megállapodással. Az egyezmény lényege, hogy az EU visszaküldheti a nem szír illegális menekülteket a szírekért cserébe. A megállapodás fejében az Unió hatmilliárd eurót ígért Ankarának. Az ARD közszolgálati csatorna felmérése szerint a megállapodást a németek 56 százaléka „inkább rossznak” tartja, 39 százalék viszont „inkább jónak”. Márciusban még megosztottabbnak tűnt a közvélemény ebben a kérdésben, akkor ugyanis még 46 százalék foglalt állást úgy, hogy az egyezmény inkább jó, s 49 százalék minősítette inkább rossznak. A megkérdezettek nem igazán bíznak abban, hogy csak ennek a megállapodásnak köszönhetően jelentősen csökken a Németországba igyekvő bevándorlók száma. Mindössze 40 százalék nyilatkozott így. A megkérdezettek 41 százaléka szerint viszont nem várható változás e tekintetben. 14 százalék pedig egyenesen a menekültek számának emelkedéséből indul ki.

Bár a megállapodás fejében az EU azt ígérte Törökországnak, felgyorsítja a csatlakozási fejezetek megnyitását, a németek 68 százaléka kijelentette: Törökországot nem szabad felvenni az EU-ba, 27 százalék viszont támogatna egy hosszabb távú felvételt. A megkérdezettek 79 százaléka nem tartja megbízható partnernek Ankarát. Ezt megerősíteni látszik, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök csütörtökön az egyezmény felmondásával fenyegetőzött.