Hirosima;John Kerry;G7 csúcstalálkozó;

Hirosima: megemlékezés bocsánatkérés nélkül

Első ízben fordult elő, hogy amerikai külügyminiszter ellátogasson Hirosima áldozatainak emlékművéhez. Az Egyesült Államok a második világháborúban, 1945. augusztus 6-án dobott le nukleáris bombát a japán városra, összesen 140 ezren vesztették életüket.

Az amerikai diplomácia vezetője a hét legfejlettebb ipari ország külügyminisztereivel látogatott el a hirosimai Békemúzeumhoz, s koszorút helyezett el a létesítményhez tartozó park emlékművénél. John Kerry ugyanakkor nem kért bocsánatot – emelték ki a világ hírügynökségei. Előzőleg a média azt találgatta sort kerít-e bocsánatkérésre, amit fontos gesztusként értékeltek volna vendéglátói Barack Obama májusra Japánba tervezett látogatása előtt. Az amerikai delegáció azonban már előzőleg is cáfolta, hogy washingtoni részről ilyen tervek lettek volna. John Kerry japán kollégájának, Kisida Fumiónak hirosimai látogatása előtt elmondta, a múzeumban teendő vizitje a két ország közötti szoros kapcsolatok jelképe. A látogatás során nem a múltról, hanem a jelenről és a jövőről lesz szó” – emelte ki.

Barack Obama a G7 csúcs alkalmából utazik jövő hónapban Japánba. Ő lehet az első hivatalban lévő amerikai elnök, aki Hirosimába ellátogat, erről április végéig születhet döntés. A csúcstalálkozót május 26-án és 27-én, Isze-Simában rendezik meg.

Ezt a csúcstalálkozót voltak hivatottak előkészíteni a G7 külügyminiszterei, akik záróközleményükben - Kína említése nélkül - elítéltek minden a Kelet- és Dél-kínai-tengeren történt provokációt, illetve minden „egyoldalú lépést”. A térségben lévő egyes szigetek állandó vita forrását képezik Kína, illetve Japán, a Fülöp-szigetek, Vietnam és más államok között. Kína kifogásolta a G7-ek mérsékletet sürgető állásfoglalását, s azt közölte, hogy a viták „eltúlzottak”. Lu Kang, a pekingi külügyminisztérium szóvivője azt közölte, a G7-csoport "elvesztheti befolyását, ha néhány ország önös érdekeire használja fel”.